Krajnji planovi su da se pošalju ljudi na Mars, ali je odlučeno da se prvo vrate na Mesec kako bi saznalo više o dubokom svemiru pre nego što krene na višemesečno putovanje do Crvene planete
Američka svemirska agencija (NASA) donela je odluku da odloži dugo najavljivanu misiju "Artemida 3", koja je trebalo da pošalje astronaute nazad na Mesec, kao i misiju "Artemida 2", tokom koje bi letelica s posadom samo kružila oko Meseca, bez sletanja.
Iako je, prema prvobitnim najavama i planovima jedna misija bila bila planirana za kraj 2024. godine, a druga godinu dana kasnije, prema rečima Bila Nelsona, šefa Agencije, ekipama je bilo potrebno još vremena za pripremu zbog čega je došlo do odlaganja.
"Bezbednost je naš prvi prioritet", rekao je u obraćanju govoreći o ovom revolucionarnom poduhvatu koji bi bio prvi put ponovljen od 1972. godine i kraja misije Apolo.
Program "Artemide" ima za cilj da uspostavi trajno prisustvo na Mesecu, kako bi se pripremilo putovanje prve posade s Meseca na Mars. Taj program je inaugurisan 2022. godine misijom "Artemida 1" čija je svemirska letelica Orion uspešno obletela oko Meseca. Ta misija je bila bez posade.
Očekuje se da će misija "Artemida 2" trajati oko 10 dana i sa četiri astronauta, tri Amerikanca i jednim Kanađaninom, na put oko Meseca, bez sletanja.
Izveštaj iz kancelarije generalnog inspektora NASA objavljen u novembru ukazao je na nekoliko problema koji se moraju uzeti u obzir pre nego što ta misija krene. Tokom "Artemide 1", toplotni štit koji štiti kapsulu Orion tokom njenog povratka u Zemljinu atmosferu se ponašao "na neočekivan način, navodi se u dokumentu.
Pored toga, platforma koja se koristila za transport velike SLS rakete je "pretrpela više štete nego što se očekivalo". "Artemida 3" će tada biti prva misija koja će postaviti astronaute na površinu Meseca u više od 50 godina.
Ali dve bitne komponente još nisu spremne. Prvo je letelica za sletanje na Mesec - "lender", naručen od svemirske kompanije SpejsEks (SpaceX), i svemirska odela prilagođena Mesecu, čija je izrada poverena kompanijama Axiom Space i Collins Aerospace.
Lender SpaceX-a biće modifikovana verzija svemirske letelice Staršip (Starship), koju razvija kompanija milijardera Ilona Maska.
Međutim, prva dva leta Staršipa završila su eksplozijama 2023. Da bi stigao do Meseca, svemirski brod će morati da se snabdeva gorivom u letu, što je rizična i neproverena operacija.
SAD na Mesec vode i astronaute drugih zemalja
Sjedinjene Američke Države planiraju da, kao deo svog svemirskog programa, na Mesec pošalju i astronaute savezničkih država, najavila je potpredsednica SAD Kamala Haris.
"U znak priznanja suštinske uloge koju naši saveznici i partneri imaju u programu "Artemis", ponosna sam što mogu da objavim da, pored američkih astronauta, nameravamo da do kraja decenije spustimo jednog međunarodnog astronauta na površinu Meseca", rekla je Harisova na sastanku Nacionalne svemirskog saveta u Beloj kući, objavljeno je krajem prošle godine.
(J.N./EURACTIV.rs)