TikTok je napomenuo da bi predloženi zakon naštetio slobodi govora i malim preduzećima koja se oslanjaju na aplikaciju. Pozvao je svoje korisnike da se obrate članovima Kongresa i izraze svoje protivljenje
Brojnim zemljama koje su uvele zabranu TikToka mogla bi da se priključi i Amerika, a da je to izvesntan rasplet događaja govori i odluka panela američkog Kongresa da odobri zakon koji bi primorao matičnu kompaniju sa sedištem u Kini da proda aplikaciju u roku od šest meseci ili da se suoči sa zabranom.
Meru je doneo drugi odbor Predstavničkog doma i podržala ju je Bela kuća zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost.
TikTok je napomenuo da bi predloženi zakon naštetio slobodi govora i malim preduzećima koja se oslanjaju na aplikaciju. Pozvao je svoje korisnike da se obrate članovima Kongresa i izraze svoje protivljenje.
Gigant društvenih medija potvrdio je za BBC da je poslao obaveštenje pozivajući tiktokere da odmah pozovu predstavnike svojih država kako bi apelovali da glasaju protiv te mere. Jedan kongresni savetnik je rekao da je njihova kancelarija primila na desetine poziva. Neke telefonske linije su bile stalno zauzete, izvestio je Njujork tajms, a činilo se da su neki od pozivalaca bili tinejdžeri.
Očekuje se da će nacrt zakona ići na glasanje u Predstavničkom domu sledeće nedelje. Predložila ga je međustranačka grupa od 20 poslanika koji čine Odabrani komitet Komunističke partije Kine. Odbor za energetiku i trgovinu ga je jednoglasno usvojio (50-0) u četvrtak. Senat bi to morao da odobri pre nego što postane zakon.
Zakon rezultat zabrinutosti za nacionalnu bezbednost
Nacrt zakona obavezuje se da će zaštititi nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država od pretnje koju predstavljaju aplikacije koje kontrolišu strani protivnici. Zakonodavci kažu da matična kompanija TikToka BiteDance ima veze sa Komunističkom partijom Kine, što su demantovali BiteDance i TikTok.
U zakonu se posebno pominje BiteDance, koji bi prema uslovima zakona bio primoran da proda TikTok, ili da se suoči sa uklanjanjem iz prodavnica mobilnih aplikacija u SAD. Ne sadrži nikakvu odredbu za pojedinačne korisnike aplikacije koji treba da se suoče sa pravnim postupcima.
"Glavni neprijatelj Amerike ne može da kontroliše dominantnu medijsku platformu u Sjedinjenim Američkim Državama", rekao je predsednik komiteta Majk Galager, republikanac iz Viskonsina.
Raja Krishnamorti, demokrata iz Ilinoisa, rekao je da TikTok predstavlja „kritičnu pretnju njihovoj nacionalnoj bezbednosti“ jer je njena matična kompanija sarađuje sa političkim rukovodstvom Kine. Zagovornici zakona poriču da taj potez predstavlja otvorenu zabranu TikToka, tvrdeći da se BiteDance-u daje rok od oko šest meseci.
Zakon gazi prava ljudi
Međutim, u izjavi objavljenoj na X, TikTok je opisao ovaj potez kao „potpunu zabranu bez obzira koliko se autori trudili da to prikriju“.
"Ovaj zakon će pogaziti prava iz Prvog amandmana 170 miliona Amerikanaca i lišiti 5 miliona malih preduzeća platforme na koju se oslanjaju za rast i otvaranje radnih mesta", dodaje se.
Američka unija za građanske slobode (ACLU) se složila i izjavila da taj potez predstavlja pokušaj da se dobiju jeftini politički poeni tokom izborne godine. ACLU je dalje istakao da su se mnogi Amerikanci oslanjali na aplikaciju za informacije i komunikaciju. Predloženi zakon predstavlja najnoviji pokušaj američkih zakonodavaca da obuzdaju TikTok. Aplikacija je zabranjena na uređajima američke vlade – iako kampanja za reizbor predsednika Džoa Bajdena ima nalog.
Pokušaj bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa da zabrani TikTok i WeChat u kineskom vlasništvu naišao je na pravne prepreke i nikada nije stupio na snagu
(J.N./EURACTIV.rs)