Životna sredina

TRŽIŠTE RECIKLAŽE U EVROPI U PROBLEMU NAKON ZABRANE IZVOZA OTPADA: "Za procesuiranje četvrtine otpada nema rešenja"

Bez mogućnosti izvoza prikupljene plastike i nedovoljno kapaciteta za reciklažu u Evropi, postoji rizik da će potražnja opasti

Izvor: Printscreen/Youtube/ CBC News

Zabrana izvoza plastičnog otpada unutar i izvan Evrope, kao deo dogovora o regulaciji otpreme otpada postignutog 17. novembra, preti da sruši tržište za prikupljanje i recikliranje plastične ambalaže, upozorio je belgijski industrijski savez "Valipak" (Valipac).

To znači da će plastični otpad prikupljen u zemljama članicama EU morati biti skladišten tamo i na kraju spaljen ako niko u Evropi ili na drugom kontinentu ne bude želeo da kupi materijal za reciklažu.

"Bez mogućnosti izvoza prikupljene plastike i nedovoljno kapaciteta za reciklažu u Evropi, postoji rizik da će potražnja opasti", upozorila je ova belgijska industrijska organizacija odgovorna za prikupljanje i reciklažu komercijalnog i industrijskog ambalažnog otpada. Prema njihovim izveštajima, samo Belgija godišnje troši 100.000 tona komercijalne plastične ambalaže, od kojih se oko 24.000 tona trenutno izvozi izvan OECD-a.

"Dakle, za procesuiranje četvrtine industrijskog plastičnog otpada, nema rešenja. Postoji stvarni rizik da će tržište sortiranja, prikupljanja i recikliranja plastične ambalaže možda kolabirati. Imamo premalo kapaciteta za reciklažu u EU i premalo preuzimanje reciklata", rekao je belgijski savez za Euractiv.

Problem je u tome što je danas jeftinije praviti ambalažu od plastike nego koristiti reciklat, istakao je "Valipak" u saopštenju. Kao rezultat toga, objašnjava dalje, plastični otpad iz Evrope uglavnom se izvozi da bi se reciklirao u sekundarne proizvode, poput kesa za smeće, dok u EU postoji niska potražnja za recikliranim plastičnim otpadom, što rezultira malim kapacitetom recikliranja.

Izvor: Printscreen/Youtube/CBC News

Ako se ništa ne preduzme u vezi s tim, tržište za plastični ambalažni otpad rizikuje da upadne u kolaps zbog nedostatka prodajnih mesta u Evropi i zabrane izvoza u zemlje izvan OECD-a, upozorila je asocijacija. U kratkom roku, i dok se ne dodaju novi kapaciteti za recikliranje, nova regulativa o otpremi otpada EU "preti da će više ometati nego podržavati rast ka cirkularnoj ekonomiji", zaključuju.

Reciklatorska industrija u Evropi slaže se da je potrebno uložiti više napora kako bi se promovisalo tržište recikliranih materijala u Evropi i izbegla kriza.

"Ako EU odluči da zabrani izvoz, obavezni ciljevi za reciklirane sadržaje su jedino rešenje da se poveća potražnja za recikliranim materijalima i tako stvore tržišta za cirkularne materijale koja su se prethodno oslanjala na izvoz", rekao je Emanuel Katrakis, generalni sekretar Evropske federacije za recikliranje (EuRIC).

"Zato nam trebaju obavezni ciljevi za reciklirane sadržaje - i ne samo za plastiku, jer je stopa upotrebe cirkularnih materijala na nivou EU prilično stagnirajuća", rekao je Katrakis za Euractiv.

"Valipak" već podstiče preduzeća finansijskim bonusima ako koriste plastičnu ambalažu koja sadrži najmanje 30 posto reciklata.

"Mi kao industrija moramo ozbiljno ulagati u upotrebu reciklata. To zahteva duboku saradnju između organizacija odgovornih za produženu proizvođačku odgovornost (EPR) u različitim zemljama i značajna ulaganja u razvoj procesa recikliranja i postrojenja unutar EU", rekao je Francis Hujsman, izvršni direktor.

Trgovinsko udruženje Plastik Jurop (Plastics Europe), zagovara iste principe, tvrdeći da tranzicija ka nuli emisija u cirkularnu ekonomiju "zahteva sistem upravljanja otpadom koji olakšava i favorizuje ponovnu upotrebu plastike i recikliranje plastičnog otpada".

"Druge mere uključuju "postepeno ukidanje odlaganja na deponijama i spaljivanja plastičnog otpada" kako bi se težilo "budućnosti bez spaljivanja", rekli su iz udruženja za Euractiv.

Međutim, evropska reciklažna industrija suočava se s još jednim problemom - porastom uvoza plastičnih proizvoda označenih kao reciklirani (rPET), koji se prodaju po cenama kojima evropski recikleri ne mogu parirati.

"Ovo ne može trajati zauvek jer ugrožava izgradnju kapaciteta u EU i ponovno postavlja pitanje ravnoteže koja nije samo evropska, već globalna", rekao je Katrakis za Euractiv, ističući da EuRIC trenutno istražuje načine kako da se reši ova situacija.

(J.N./EURACTIV.rs)

Evropsko zabranjivanje izvoza plastičnog otpada unutar i izvan Evrope preti da sruši tržište za prikupljanje i recikliranje plastične ambalaže, upozorio je belgijski industrijski savez Valipac.

Evropska unija je odlučila zabraniti izvoz plastičnog otpada za odlaganje kako unutar Evrope, tako i izvan nje, kao deo dogovora o regulaciji otpreme otpada postignutog 17. novembra.

To znači da će plastični otpad prikupljen u zemljama članicama EU morati biti skladišten tamo - i na kraju spaljen - ako niko u Evropi ili drugde ne želi kupiti materijal za reciklažu.

Bez mogućnosti izvoza prikupljenog plastike i nedovoljno kapaciteta za reciklažu u Evropi, postoji rizik da će potražnja opasti, upozorio je Valipac, belgijska industrijska organizacija odgovorna za prikupljanje i reciklažu komercijalnog i industrijskog ambalažnog otpada.

Samo Belgija godišnje troši 100.000 tona komercijalne plastične ambalaže, od kojih se oko 24.000 tona trenutno izvozi izvan OECD-a, prema rečima Valipaca.

"Dakle, za procesuiranje četvrtine industrijskog plastičnog otpada, nema rešenja", rekao je belgijski savez za Euractiv.

"Postoji stvarni rizik da će tržište sortiranja, prikupljanja i recikliranja plastične ambalaže možda kolabirati", upozorili su, dodajući: "Imamo premalo kapaciteta za reciklažu u EU i premalo preuzimanje reciklata."

Problem je u tome što je danas jeftinije praviti ambalažu od devičanskog plastike nego koristiti reciklat, istakao je Valipac.

"Kao rezultat toga, plastični otpad iz Evrope uglavnom se izvozi da bi se reciklirao u sekundarne proizvode, poput kesa za smeće, dok u EU postoji niska potražnja za recikliranim plastičnim otpadom, što rezultira malim kapacitetom recikliranja", dodaje se.

Ako se ništa ne preduzme u vezi s tim, tržište za plastični ambalažni otpad rizikuje kolaps zbog nedostatka prodajnih mesta u Evropi i zabrane izvoza u zemlje izvan OECD-a, upozorila je asocijacija.

U kratkom roku, i dok se ne dodaju novi kapaciteti za recikliranje, nova regulativa o otpremi otpada EU "tako prete da će više ometati nego podržavati rast ka cirkularnoj ekonomiji", rekao je Valipac. Reciklatorska industrija u Evropi slaže se da je potrebno uložiti više napora kako bi se promovisalo tržište recikliranih materijala u Evropi i izbegla kriza.

"Ako EU odluči zabraniti izvoz, obavezni ciljevi za reciklirane sadržaje su jedino rešenje da se poveća potražnja za recikliranim materijalima i tako stvore tržišta za cirkularne materijale koja su se prethodno oslanjala na izvoz", rekao je Emanuel Katrakis, generalni sekretar Europske federacije za recikliranje (EuRIC).

"Zato nam trebaju obavezni ciljevi za reciklirane sadržaje - i ne samo za plastiku, jer je stopa upotrebe cirkularnih materijala na nivou EU prilično stagnirajuća", rekao je Katrakis za Euractiv.

Valipac već podstiče preduzeća finansijskim bonusima ako koriste plastičnu ambalažu koja sadrži najmanje 30% reciklata.

"Mi kao industrija moramo ozbiljno ulagati u upotrebu reciklata", rekao je Fransis Hujsman, izvršni direktor Valipaca. "To zahteva duboku saradnju između organizacija odgovornih za produženu proizvođačku odgovornost (EPR) u različitim zemljama i značajna ulaganja u razvoj procesa recikliranja i postrojenja unutar EU", dodao je.

Plastics Europe, trgovinsko udruženje, zagovara iste principe, tvrdeći da tranzicija ka nuli emisija u cirkularnu ekonomiju "zahteva sistem upravljanja otpadom koji olakšava i favorizuje ponovnu upotrebu plastike i recikliranje plastičnog otpada".

Druge mere uključuju "postepeno ukidanje odlaganja na deponijama i spaljivanja reciklabilnog plastičnog otpada" kako bi se težilo "budućnosti bez spaljivanja", rekao je Plastics Europe za Euractiv.

Međutim, evropska reciklažna industrija suočava se s još jednim problemom - porastom uvoza plastičnih proizvoda označenih kao reciklirani (rPET), koji se prodaju po cenama koje evropski recikleri ne mogu konkurisati.

"Ovo ne može trajati zauvek jer ugrožava tačno izgradnju kapaciteta u EU i ponovno postavlja pitanje ravnoteže koja nije samo evropska, već globalna", rekao je Katrakis

You
nastavi do kraja teksta
ChatGPT
ChatGPT

za Euractiv, ističući da EuRIC trenutno istražuje načine kako da se reši ova situacija.