Životna sredina

TOPI SE POZNATI SKI CENTAR U FRANCUSKIM ALPIMA, ALI POSTOJI REŠENJE: Menjaju turističku ponudu da bi očuvali planinu

Ski centar Šamoni u Francuskoj poznat je po tome što su u njemu održane prve zimske olimpijske igre 1924. godine, ali i po tome što će skijanje biti nemoguće za 30 godina zbog globalno zagrevanja.

Izvor: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Smešten u francuskim Alpima u podnožju Mon Blana, kultni ski centar Šamoni se suočava sa globalnim zagrevanjem podstičući ljude koji se bave turizmom u tom gradu da se prilagode promenljivim uslovima i promovišu lokalnu kulturu.

Šamoni je pionir kada je u pitanju planinska i alpska kultura. Poznato širom sveta po svojim glečerima i kao rodno mesto planinarenja u 18. veku, u ovom mestu su održane prve Zimske olimpijske igre 1924. godine.

Danas, kao i sva planinska odmarališta, "Čam", kako ga meštani nazivaju, mora da se suoči sa klimatskim promenama i njihovim posledicama. Glečer Montever Mer de Glas, koji je jedna od glavnih atrakcija ovog područja, topi se velikom brzinom, a stručnjaci kažu da će područje za skijanje biti dostupno još najviše 30 godina.

Tema od pre 25 godina

Međutim, klimatske promene nisu novost za turističke radnike i planinare iz ovog mesta.

"Kada sam počeo da radim u planinama pre više od 25 godina, već smo razgovarali o ovim pitanjima, mnogo pre nego što su postala medijska tema", kaže Didije Tibergijen, jedan od direktora Društva vodiča Šamonija, renomirane institucije koja služi kao referenca za visokoplaninske profesionalce širom sveta.

Očuvanje planina i glečera Mer de Glas je ključni izazov za Šamoni. Svi akteri u turizmu, od kojih su većina lokalno stanovništvo, posvećeni su istraživanju planine sa ciljem očuvanjem životne sredine.

Izvor: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Adaptacija i diversifikacija

Za sada su počeli veliki radovi na lokaciji, koja trenutno privlači 350.000 posetilaca godišnje, ali je potrebna transformacija zbog promena koje su izazvale klimatske promene.

Cilj je održavanje u životu kultne lokacije Montenvers sa dvostrukom svrhom: osiguravanjem atraktivnosti ovog jedinstvenog mesta uz podizanje svesti o njegovoj ranjivosti na klimatske promene.

Obnova graditeljskog nasleđa, uključujući istorijski hotel i crveni voz, uz nadogradnju i očuvanje glečera, ali i žičare, deo je planova.

Projekat ima za cilj da sačuva i unapredi sećanje na ovo mesto, uz informisanje i edukaciju posetilaca o uticaju klimatskih promena na pomenuti glečer.

Osim projekta koji je nazvan Montenvers, Šamoni takođe nastoji da proširi svoju turističku ponudu kako bi osigurao njihovu dugoročnu održivost. Zaista, glečeri i visoke planine postaju sve rizičniji zbog topljenja leda, što je podstaklo lokalne vlasti da promovišu druge aktivnosti vezane za turizam.

Druge aktivnosti

Neke atrakcije postoje odavno, kao što je ledena pećina Montenvers, koja se svake godine iznova kopa i pruža posetiocima mogućnost da otkriju glečer iznutra. U skorije vreme, turistička kancelarija se fokusirala na razvoj muzejske kulture u gradu, omogućavajući turistima da otkriju lokalnu kulturu.

Podizanje svesti posetilaca o planinama je takođe prioritet za Šamoni. Sa sve većim brojem turista koji posećuju tokom leta, mnogi ljudi otkrivaju region a da nisu obavešteni o rizicima i važnosti poštovanja životne sredine.

Kompanija Compagnie des Guides (Udruženje vodiča), koja je razvila kurseve za početnike i iskusne pojedince, govori o "pravom entuzijazamu kad su planine u pitanju, jer se primećuje mnogo zahteva za obilascima".

Ipak, Šamoni želi da izbegne širenje neobuzdanog masovnog turizma.

Nicolas Durokat, direktor gradske turističke kancelarije, naglašava važnost očuvanja kvaliteta života stanovnika.

"Ako ulažemo u turizam, to je prvenstveno da poboljšamo dobrobit naših stanovnika. Opština je zato odlučila da ograniči razvoj nekretnina kako bi očuvala lokalni identitet".

Izvor: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Prilagodljivost turističkih radnika

Turistički radnici Šamonija takođe su pokazali izuzetnu prilagodljivost. Pre nekoliko godina, kada je pristup jednom lokalnom baru na planini postao otežan zbog topljenja leda, vlasnica mesta odlučila je da popuni prihode postavljanjem četiri šatora u obliku mehurića sa providnim vrhom gde turisti mogu da prenoće usred planine.

Odmah ju je podržala gradska skupština u njenom projektu. Iako je potražnja dovoljno jaka za postavljanje novih šatora, vlasnica je odlučila da se zadrži na onome što ima.

Ugljični otisak turizma

Suočeni sa klimatskim promenama, lokalni turistički radnici takođe postaju sve svesniji njihovog uticajana zagađenje. Kompanija Udruženje vodiča je sada ovlašćena da izračuna svoj ugljenični otisak i primenila je akcioni plan za smanjenje emisija, uključujući smanjenje zone aktivnosti vodiča.

Nicolas Durokat iz kancelarije za turizam objašnjava da je u proteklih devet godina grad Šamoni "prestao da cilja klijente koji dolaze iz daleka kako bi dao prioritet lokalnom turizmu".

Ipak, činjenica je da na ugljenični otisak utiče i sam ski centar. Kako bi zaposleni u njemu uspeli da funkcionišu, tokom cele godine moraju da rade ski liftovi, koji troše energiju.

Iako promocija turizma i očuvanje životne sredine može izgledati kao složen čin balansiranja, zaposleni u ski centru Šamoni žele da istraže alternativne aktivnosti.

(EURACTIV.rs)