Svetski dan zaštite životne sredine danas se obeležava širom sveta. Ustanovila ga je Generalna skupština UN 1973. godine. Ove godine centralna tema je rešavanje problema plastičnog otpada.
Cilj obeležavanja Svetski dana zaštite životne sredine je da se kroz različite aktivnosti podigne ekološka svest širom sveta i skrene pažnja na negativne posledice ljudskog faktora po održivost prirode. Tema ovogodišnjeg Dana životne sredine je zagađenje plastikom i kako ga pobediti.
„Plastika predstavlja veliki problem na globalnom nivou i zbog toga je ova godina posvećena toj vrsti zagađenja. Plastika i ambalaža od plastike su svuda oko nas i na godišnjem nivou u Srbiji oko 200 000 tona plastike završi na deponiji. Ta plastika može da se reciklira i kod nas u ovom momentu se reciklira oko 10 odsto plastike", izjavila je za RTS Sandra Dokić, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine.
Ona je dodala da su ambicija i cilj da se do 2030. godine reciklira do 50 odsto plastike. Planirano je da se na teritoriji cele Srbije uvede primarno odvajanje otpada, kao i depozitni sistem za građane. To znači da kada se vrati ambalaža, moći će da se dobije novčana nadoknada.
"Ekološka svest ne podrazumeva da se plašimo i strahujemo za ekološku sredinu, već da nađemo način kako da je unapredimo. Svest treba da se odnosi na mnogo bolje informisanje, kao i poštovanje postrojenja za životnu sredinu. Ministarstvo svoje partnerstvo obeležava sa programom Un za razvoj, u Paviljonu „Cvijeta Zuzorić" imaćemo panel diskusije, a na samom platou imaćemo izložbu predmeta od recikliranog drveća i materijala", rekla je Dokić.
(EURACTIV.rs)