Svet obeležava Međunarodni dan mentalnog zdravlja, dok je nizom manifestacija ovaj datum obeležen i u Srbiji. Svaka osma osoba u svetu živi sa mentalnim teškoćama, dok u Srbiji oko 6% stanovnika redovno posećuje psihologa ili psihijatra.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, širom sveta svaka osma osoba, ili 970 miliona ljudi, živi sa mentalnim teškoćama.
Svаке gоdinе, gubi se 12 miliјаrdi rаdnih dаnа zbоg dеprеsiје i аnкsiоznоsti.Prоcеnjuје dа оd dеprеsiје pаti 5% оdrаslih i 6% stаriјih оd 60 gоdinа, na globalnom nivou, dok su pored nje, аnкsiоznоst i pоrеmеćајi pоnаšаnjа mеđu vоdеćim uzrоcimа bоlеsti i invаliditеtа mеđu аdоlеscеntimа.
Prema zvaničnim podacima, sаmоubistvо је čеtvrti vоdеći uzrок smrti коd mlаdih uzrаstа оd 15 dо 29 gоdinа.
Na kraju, prеко 20% оdrаslоg stаnоvništvа stаriјеg оd 60 gоdinа pаti оd nекih mеntаlnih i nеurоlоšкih pоrеmеćаја.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da posebnu pažnju posvećuje zaštiti prava osoba sa intelektualnim i mentalnim teškoćama, kao ranjivoj i u velikoj meri stigmatizovanoj i marginalizovanoj društvenoj grupi.
U saopštenju, izdatom povodom 10. oktobra, Svetskog dana mentalnog zdravlja, navodi se da je potrebno kreirati okruženje u kome se mentalno zdravlje poštuje, neguje i unapređuje, gde svi imaju jednake mogućnosti da dožive mentalno blagostanje i svako može da dobije zdravstvenu zaštitu koja mu je potrebna.
Zato je resorno ministarstvo formiralo Radni tim za mentalno zdravlje, koji čine eminentni predstavnici iz te oblasti.
Ministarstvo će, u okviru Programa „75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima", sa predstavnicima drugih ministarstava, organizacija civilnog društva i akademske zajednice realizovati niz aktivnosti, među kojima će mentalnom zdravlju biti posvećena posebna pažnja.
Tako će 20. oktobra u Novom Sadu biti organizovan društveni dijalog „Mentalno zdravlje mladih" i panel-diskusija „Sistemska podrška mladima u borbi protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i prevenciji bihevioralnih bolesti zavisnosti", u okviru Festivala mentalnog zdravlja.
Sa stanovišta korpusa ljudskih prava, mentalno zdravlje je jedno od osnovnih ljudskih prava i spada u red ključnih resursa, značajan je faktor prosperiteta, socijalne pravde i socijalne kohezije društva, o čemu govori i ključni strateški dokument Srbije o zaštiti mentalnog zdravlja.
Svetski dan mentalnog zdravlja predstavlja najvažniju globalnu kampanju za podizanje svesti o značaju mentalnog zdravlja, a ove godine se obeležava pod sloganom „Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo".
Svetska zdravstvena organizacija definiše mentalno zdravlje kao stanje blagostanja u kome svaki pojedinac ostvaruje svoj potencijal, može da radi produktivno i plodonosno i u stanju je da doprinosi svojoj zajednici.
Mentalno zdravlje podrazumeva skladan odnos u samoj ličnosti, u emocionalnom, intelektualnom i socijalnom smislu, dodaje se u saopštenju.
Nizom aktivnosti, Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se danas širom Srbije.
Prema rečima dr Nikole Jovanovića, psihijatra Instituta za Mentalno zdravlje u Beogradu, prema rezultatima istraživanja iz 2022. godine oko 30 procenata populacije Srbije je bar jednom u životu tražilo pomoć profesionalca zbog problema sa mentalnim zdravljem.
"Oko 20 posto stanovništva povremeno koristi usluge psihijatra ili psihologa, a šest posto redovno", kazao je dr Jovanović za EURACTIV.rs
(EURACTIV.rs)