Angola napušta Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC), objavila je lokalna novinska agencija ANGOP, koja je citirala angolskog ministra za naftu Dijamantina de Azavedu, prenosi CNBC.
Odluka o napuštanju OPEK-a je doneta na sastanku Saveta ministara Angole koji je predvodio predsednik ove zemlje Žoao Lorenso, prenela je agencija.
Angola i još jedna afrička članica OPEC-a, Nigerija, posvađale su se sa ostalim članicama naftnog kartela pre poslednjeg sastanka, zbog kvota za proizvodnju nafte.
Nigerija i Angola su u junu dobile niže kvote za proizvodnju sirove nafte u okviru sporazuma OPEC+, pošto ovi proizvođači ranije godinama nisu uspavali da ispune svoje kvote zbog nedostataka investicija.
Podsetimo, cene nafte su nastavile da padaju, a cene Brenta su pale više od jednog dolara na 78,50 dolara po barelu.
Šta je OPEC?
OPEC su 1960. godine osnovale Saudijska Arabija, Kuvajt, Venecuela, Iran i Irak. Angola se pridružila grupi 2007. Od 2017. OPEC radi sa Rusijom i drugim nečlanicama kao deo grupe OPEC+ na upravljanju tržištem, u čijim sporazumima je Angola učestvovala.
Odlazak Angole iz OPEC-a ostaviće organizaciju sa 12 članica i proizvodnjom sirove nafte od oko 27 miliona barela dnevno, oko 27 odsto od 102 miliona barela dnevno na svetskom tržištu nafte, piše Rojters.
Ovo dodatno smanjuje udeo OPEC-a na svetskom tržištu koji je iznosio 34 odsto u 2010.
Angola se napuštanjem pridružila drugim zemljama sa relativno malom proizvodnjom nafte koje su već napustile ovu organizaciju poslednjih godina.
Katar je 2019. napustio OPEC o nap, što su neki analitičari protumačili kao napad na Saudijsku Arabiju, de fakto lidera grupe za izvoz nafte.
Ekvador je izašao 2020, a Indonezija je suspendovala svoje članstvo 2016., navodi Rojters.
(JA/EURACTIV.rs)