EURACTIV SRBIJA 7. septembra 2023. u Privrednoj Komori Srbije organizuje prvu konferenciju pod nazivom: POLITIKA ODRŽIVOSTI - MODEL BUDUĆEG POSLOVANJA, koja se oslanja na policy analizu koju je EURACTIV obradio tokom juna i jula.
Na konferenciji se o ovim temama od velike važnosti u godinama koje dolaze govorilo na četiri panel diskusije.
Druga panel diskusija je PROGRAMI ODRŽIVOSTI U SRBIJI: IZAZOVI I PRAKSE - Da li je primena ESG principa trošak ili investicija?
PR menadžerka Adria Media grupe i moderatoka panela Irena Petrović, osvrnula se kratko na pojam ESG koji je novije istorije.
Kako to u Evropskoj uniji kažu, Korporativna održivost se ne odnosi samo na ekonomski profit, već i promociju društvene i ekološke odgovornosti. Ovaj pristup se sastoji od tri međusobno zavisna stuba: životne sredine, društvene odgovornosti i ekonomske održivosti. Ili termin koji se već odomaćio u javnosti - ESG.
Na tu temu ona je razgovarala sa Majom Mandrapom Gašić, menadžerkom za integrisana rešenja u Programu UN za razvoj /UNDP/ u Srbiji, Tijanom Koprivicom, predsednicom UN Globalnog dogovora i direktorkom održivog poslovanja Delta Holdinga i Dankom Kalkanom, Senior Managerom, CCaSS - ESG Advisory Services, Ernst & Young d.o.o.
Ciljevi održivog razvoja (SDG) i faktori društveno-odgovornog poslovanja (ESG) su dva ključna koncepta koji se često povezuju u kontekstu održivog razvoja i poslovanja. Zato se postavlja pitanje kakva je veza između njih.
Izvor: MONDO/Stefan StojanovićMaja Mandrapa Gašić ispred UNDP-a u Srbiji kazala je da moramo da se rukovodimo principima društvene odgovornosti.
"Ujedinjene nacije su 2015. donele Rezoluciju o održivom razvoju, a potpisnik je i Republika Srbija. Tako da se mi već rukovodimo principima u cilju zelene tranzicije, odgovorne potrošnje, smanjenja energetske efiasnosti, smanjenja energetskog siromaštva, rada na energetskoj efikasnosti i dostizanja ciljeva održivog razvoja. Govorili smo već o izveštajima, kroz koje se dalo videti u kom smeru idu naše kompanije. Pokazatelji su dobri, ali moramo permanetno raditi na promociji i realizaciji svih ovih ciljeva", rekla je ona.
O tome koja je uloga UN Globalnog dogovora u Srbiji, kakvo je stanje u našoj zemlji kada je u pitanju inkorporacija ESG strategije u poslovanje i strategiju kompanija, ali i možemo li da stanemo na crtu kompanijama u EU, govorila je Tijana Koprivica ispred kompanije Delta Holdnig.
Tijana Koprivica je rekla da se ciljevi održivosti u EU determinišu kroz globalni dogovor.
"Ono što moramo da radimo su postavljanje ciljeva kompanija u pogledu poslovanja, odgovornosti, strategija. Ukoliko želimo da budemo konkurentni, moramo da se rukovodimo pravilia i principima koje vladaju u EU i u zemljama članicama, jer bez usklađivanja nećemo moći da budemo konkurentni. Mi kao pojedinci moramo da razgovaramo, da shvatimo značaj ove teme i damo lični doprinos zelenoj tranziciji", rekla je Koprivica.
Izvor: MONDO/Stefan StojanovićDanko Kalkan ispred kompanije CCaSS - ESG Advisory Services, Ernst & Young d.o.o. je govorio o izazovima i preprekama sa kojima kompanije mogu da se sretnu prilikom implementacije ESG principa i na koji način bi mogli da se prevaziđu. Kako je istakao, ključna stvar je razvijanje svesti kod svakog pojedinca.
"Tehničkih rešenja ima, finansije će se prevazići kroz razne programe i pomoći, ali je psihologija čoveka ključna na ovom putu i to pod hitno mora da se menja i razvija. Jer od pojedinca sve počinje. Od naših odluka koliko ćemo i kako upravljati resursima, potrošnjom, ekologijom... zavisi i sve ostalo. Nije sve odlično, savršeno, niti lako na finansijskom planu u ovom pogledu, ali uz pomoć i smernice drugih domaćih i stranih institucija i organizacija, kao i fondova, možemo da stvorimo odličan okvir za transformaciju. Ipak, moja poenta i moj fokus jeste na psihološkoj svesti i odluci pojedinaca", kazao je on.
Moderatorka panela Irena Petrović zamolila je učesnike na panelu da podele jedan konkretan primer kako su SDG i ESG povezani, jer ESG faktori često predstavljaju način na koji kompanije doprinose ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.
"Izaberite cilj održivog razvoja i navedite nam primer kakve strategije kompanije mogu da donesu kako bi ostvarile taj cilj", zamolila je Petrović.
Mandrapa Gašić je istakla da kompanije moraju i kolektivno i individualno da komuniciraju sa zainteresovanim stranama, kupcima, dobavljačima, da rade na konkurentnosti, na ispunjenju ciljeva održivosti, smanjenju troškova, efikasnosti i ostalim pokazateljima uspešnosti kompanije.
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović"Mnogo je primera dobre prakse. Recimo, po pitanju emisije efekara staklene bašte, dekarbonizacije ili klimatskih faktora, kompanije moraju razvijati politike održivosti uz ciljeve kojima će težiti. Ukoliko se kompanija, i zaposleni u njoj usklade po pitanju, primera radi, potrošnje električne energije ili nekog drugog resursa i u punom kapacitetu shvate značaj tih pitanja, to će kompanija biti na boljem putu kroz zelenu tranziciju", rekla je ona.
Kompanija Delta Holding jedna od onih koje primenjuju ESG principe u svom poslovanju. Direktorka održivog poslovanja u kompaniji Tijana Koprivica govorila je o tome kako to Delta radi.
Ona je istakla da je izveštavanje i prikazivanje rezultata poslovanja veoma važno.
"Uz pomoć određenih institucija, oni daju dodatne smernice gde i šta bi trebalo popraviti, promeniti, urediti. Spomenuću samo jedan od naših projekata u cilju održivosti, a to je postavljanje solarnih panela. Međutim, trudimo se da širimo kapacitete i da unapređujemo održivo poslovanje. Zaposleni su nam jako važni i u tom smislu, radimo na pravednosti, ravnopravnosti, razvijamo kulturu jednakosti. Edukujemo zaposlene, pružamo mogućnost i njima i kompaniji da se dodatno razvijamo i rastemo zajedno, a sve u skladu sa ciljevima održivosti. Podrška zajednici nam je takođe jako bitna. Kroz projekat 'Moje selo' edukujemo lokalno stanovništvo, radimo na povećanju svesti o ekološkim i drugim aspektima održivosti", pojasnila je.
Danko Kalkan istakao je da je pitanje ključnih pokazatelja performansi jedan od glavnih problema ESG-a.
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović"Te kriterijume ocenjivanja svakako reguliše EU i njeni propisi. Mnogi faktori utiču na performanse, ali se treba oslanjati na propise obaveza kompanija, i kroz izveštavanje, ali i kroz druge aktivnosti", istakao je on.
Maja Mandrapa Gašić istakla je da UNDP organizuje brojne edukacije sa ciljem ukazivanja na značaj održivosti i podizanju svesti pojedinaca.
"Osim edukacija, kroz niz kampanja promovišemo aktivnosti politika održivosti. Tamo gde ima dobrih praksa, pomažemo da se one podignu na još viši nivo. U okviru pet sektora, analizirali smo strateške dokumente po oblastima. Tražili smo od kompanija, malih i srednjih preduzeća da nam dostave svoje predloge, ideje i projekte u, recimo, oblasti poljoprivredne proizvodnje", rekla je ona.
Na pitanje o savetima koji bi kompanijama koji razmišljaju o implementaciji ESG principa pomogli, Koprivica odgovara da je nužno pre svega postaviti ciljeve, strategije u okviru njih, smernice, metode, determinisati očekivanja.
"Mnoge kompanije su dobro uredile poslovanje u ovoj oblasti. Nisu sve oblasti podjednako zastupljene u poslovanju različitih kompanija, tako da svaka od njih bi trebalo da napravi i razvije svoju politiku i da radi na njenoj realizaciji", kazala je Koprivica.
Važnu ulogu, a možda i presudnu, kada je reč o implementaciji ESG principa imaju regulative i standardi. Zato se postavlja pitanje kakva je situacija u Evropi, a kakva kod nas?
Kalkan ističe da je regulativa i standardizacija ključna.
"Poštovanje regulativa, standarda i propisa EU naše kompanije vodiće dobrim putem jer će imati prolaz na evropskom tržištu. Izveštavanje jeste bitno, pa je tako važno i da se razvije sistem informacija i podataka".
Konferenciji prisustvuju predstavnici Ministarstva energetike, Delegacije Evropske unije, Ambasade Švedske, Privredne komora Srbije, Privredna komore Vojvodine, Razvojnog fonda Vojvodine, UNDP, UN Globalnog dogovora, predstavnici privrednih komora u Srbiji i mnogobrojnih kompanija.
(EURACTIV.rs)