Ultraprerađena hrana nalazi se svuda oko nas, a dijetetičarka navodi namirnice koje svakodnevno konzumiramo, a podižu rizik od kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa.
Hrana koja je prošla kroz brojne procese prerađivanja u pripremi, sadrži pet ili više sastojaka, kao i aditive koji menjaju boju, teksturu, ukus ili produžavaju rok trajanja, smatra se ultraprerađenom. Konzumiranje ultraprerađene hrane dovodi se u vezu sa krizom gojaznosti, koja vlada u mnogim zemljama sveta. Takođe, ovakva hrana smatra se i jednim od faktora rizika za dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti.
Doktor Kris van Tuleken u knjizi "Ultraprerađena hrana" piše o opasnostima koje vrebaju iz namirnica koje sadrže visok nivo prerađenih sastojaka (UPF). Istraživači sa Kraljevskog koledža u Londonu nedavno su objavili rezultate istraživanja ishrane 200.000 sredovečnih ljudi u Velikoj Britaniji, u kojem su utvrdili da je često konzumiranje ovih namirnica bilo faktor rizika i za nastanak određenih vrsta karcinoma, kao što su rak jajnika ili mozga.
Deo problema leži u činjenici da je ultraprerađena hrana postala toliko široko dostupna, da ju je teško izbeći. Ponekad se "krije" i pod etiketom zdrave hrane, pa potrošači nisu sigurni šta konzumiraju.
Prija Tju, dijetetičarka i nutricionistkinja iz Sauthemptona, nabrojala je koje namirnice spadaju u ultraprerađenu hranu koju možda konzumiramo svakog dana.
Doručak
- Žitarice sa raznim ukusima
- Štanglice od žitarica
- Rezani hleb iz masovne proizvodnje
- Jogurti sa ukusima
- Voćni sokovi
- Slanina
- Kobasice
Među sastojcima na koje bi trebalo pripaziti su fruktoza, visokofruktozni kukuruzni sirup, koncentrati voćnog soka, modifikovana ulja i izvori proteina kao što su gluten, kazein i vej protein, zatim emulgatori, zgušnjivači i hemikalije koje daju teksturu nalik želatinu ili peni. Dijetetičarka upozorava i da se mleka na biljnoj bazi mogu smatrati ultraprerađenom namirnicom.
Ručak
Kupovni sendviči i salate, i drugi proizvodi produženog roka trajanja, nisu dobar izbor jer se smatraju ultraprerađenom hranom. Ako želite da budete sigurni, ručak pripremajte kod kuće od svežih namirnica. Sastojci koji su znak upozorenja u već spremljenim obrocima su preterana količina soli, emulgatori, askorbična kiselina i šećer.
Izvor: EPA-EFE/SASCHA STEINBACHVečera
- Smrznuti pomfrit
- Smrznuta pržena hrana
- Smrznuti pileći ili riblji štapići
- Instant supe ili čorbe
- Gotovi sos ili preliv
Nisu u pitanju namirnice koje jedemo svakog dana, ali ako povremeno uživate u njima, moguće da jedete ultraprerađenu hranu. Dijetetičarka je navela i da oni koji vole da popiju čašu pića uz večeru mogu da se zadrže na jednoj čaši vina ili piva, ali da se veći deo žestokog alkoholnog pića smatra ultraprerađenim.
(EURACTIV.rs)