Albanska vlada će koristiti ChatGPT da prevede hiljade stranica pravnih mera i odredbi EU na albanski jezik, a zatim ih integriše u postojeće pravne strukture.
Ovo obaveštenje albanske vlade na čelu sa premijerom Edijem Ramom došlo je nakon dogovora sa bivšom izvršnom direktorkom matične kompanije ChatGPT-a, OpenAI, Mirom Murati, rođenom u Albaniji.
Albanija je najpro-EU zemlja u Evropi, sa više od 97 odsto za članstvo uprkos tome što je čeka već 14 godina, piše Euractiv.com. Ideja je da se koristi veštačka inteligencija kako bi se ubrzao veći deo papirologije u pokušaju da se olakša brži prijem zemlje u blok, koja je sve više frustrirana zbog odlaganja EU proširenja.
ChatGPT je veliki AI jezički model koji je, među ostalima, razvijala i Albanka Mira Murati i njen tim. On proizvodi tekstualni sadržaj zasnovan na pitanjima ili upitima koje unese korisnik i može da generiše njegov sadržaj, prevodi, komponuje muziku, piše kompjuterske programe, generišite poslovne ideje, sumira tekst, i još mnogo toga.
Ali Rama je imao drugu ideju za njegovu upotrebu.
Model koji će koristiti albanska vlada će služiti da prevede na albanski i da da detaljan pregled šta i gde treba da se unese u izmene lokalnog zakonodavstva da bi se ono uskladilo sa pravilima EU. Takođe će dati analizu uticaja svih mera i promena, koje obično zahtevaju mnogo stručnjaka i mnogo vremena.
Rama je rekao da će taj potez eliminisati "armiju prevodilaca i bataljon advokata, koji koštaju milione evra" i ubrzati proces.
Mislila da se Rama šali
Premijer je objasnio da je dogovorio telefonski sastanak sa Muratijevom kako bi dao predlog.
"Čuo sam prijateljski glas koji je probio led i usudio sam se da je zamolim za pomoć da se Albanija brže pripremi za članstvo u EU. Nasmejala se i mislila da se šalim", rekao je on.
Na kraju je, rekla je Rama, pristala i formiran je zajednički tim između OpenAI-a i albanske Nacionalne agencije za informaciono društvo (AKSHI).
On je rekao da će 13. decembra na samitu EU u Briselu predstaviti projekat i uspešan test "albanskog modela veštačke inteligencije za umetanje zakonodavenog momenta na ukupno 280.000 stranica pravnih mera EU".
Albanija je podnela zahtev za članstvo u EU 2009. i zemlja je kandidat za članstvo u EU od 2014. Pregovori o pristupanju su deblokirani nakon godina odlaganja, uglavnom zbog toga što je njen napredak bio vezan za napredak Severne Makedonije u leto 2022. godine.
Rama je glasno govorio o svojoj frustraciji uočenim nedostatkom motivacije ili entuzijazma EU za proširenje i držanjem taoca veta poput veta Bugarske protiv Severne Makedonije i, nedavno, Grčke protiv Albanije.
Kada je reč o poslednjem, Rama je u komentarima klimnuo glavom, navodeći da će projekat biti predstavljen liderima EU "kada završim sastanak zajedno sa grčkom dilemom".
Grčka je zapretila da će staviti veto na nastavak pristupnih pregovora Albanije zbog produženja pritvora za albanskog Grka Fredija Belerija, koji je uhapšen zbog sumnje da je kupovao glasove pre lokalnih izbora u Himareu 2023.
"Zakon se mora poštovati"
Portparol EU Peter Stano rekao je u utorak uveče, kada je Evropski savet usvojio zaključke o proširenju, da se Komisija neće mešati u situaciju.
"U ovom slučaju važi zakon, zakon se mora poštovati, a ako postoje sumnje, zemlje članice EU i Albanija poseduju instrumente za pružanje rešenja", rekao je on.
U avgustu je albanska vlada najavila da će početi da koristi ChatGPT za kreiranje usluga koje bi dopunile javnu upravu preko platforme za usluge vlade e-Albaniae. Sistem koristi virtuelnog operatera koji koristi ChatGPT da bi pružio odgovore u realnom vremenu. Očekuje se da će početi sa radom početkom 2024.
Rama je takođe najavio da će veštačka inteligencija zameniti veliki deo usluga u lokalnoj i nacionalnoj vladi, posebno u javnim nabavkama, u pokušaju da suzbije korupciju.
"Bez obzira na to koliko će korumpiranih pojedinaca biti kažnjeno novom pravdom, korupcija će ostati problem sve dok modernizacija i kvalitet usluga ne dostigne razmere transformacije. Ali vreme nam je dalo blagoslov digitalne tehnologije i veštačke inteligencije", rekao je on.
Albanija će biti prva zemlja koja će upotrebiti veštačku inteligenciju da joj pomogne u procesu pridruživanja EU, a ako bude uspešna, ona će imati značajan uticaj na proces za druge zemlje kandidate.
Murati je nedavno postavljena na poziciju privremenog izvršnog direktora OpenAI-anakon takođe privremenog odlaska Sema Altmana.
Rođena u Valoni, u Albaniji, studirala je u Tirani pre nego što se preselila u SAD da bi studirala računarstvo u Dartmoutu. Pridružila se OpenAI-u 2016. godine kao inženjer pre nego što je unapređena u CTO 2019. Tokom svoje četiri godine u toj ulozi, bila je odgovorna za nadgledanje istraživanja i razvoja AI tehnologije, uključujući ChatGPT model.
Murati je poznat po tome što zazire od intervjua i javnih izjava, pa do sada ovo nije komentarisala.
(JA/EURACTIV.rs)