Nemačka ima strategiju za smanjenje zavisnosti od Kine, a ovo su šest ključnih tačaka.
Nemačka predstavlja prvi put svoju strategiju za odnose sa Kinom, odnosno načine na koje bi mogla da smanji zavisnost od Pekinga. Oblasti ocenjene kao ključne su zalihe kritičnih sirovina, zaštita infrastrukture, sajberbezbednost i borba protiv dezinformacija.
Strategija, koju je ove nedelje predstavila nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, navodi da su ključne tehnologije kao što su poluprovodnici, veštačka inteligencija i zelene tehnologije sve važnije za napredak i bezbednost.
Nemački kancelar Olaf Šolc na Tviteru je objavio da cilj vlade nije da se u potpunosti odvoji od Pekinga, već da nastupi asertivnije ka Kini kada je tehnologija u pitanju. Ovo je šest ključnih tačaka strategije.
1. Sirovi materijali
Nemačka strategija priznaje da je zavisnost od Kine velike, naročito kada su u pitanju minerali retke zemlje i različiti metali. Ove sirovine, ključne za proizvodnju čipova, Evropa uvozi iz Kine u čak 94% slučajeva. Takva zavisnost već je Berlinu zadala glavobolje, nakon što je Peking objavio da će uvesti kontrolu uvoza za galijum i germanijum, dve kritične sirovine za proizvodnju poluprovodnika.
Strategija, stoga, pokušava da pronađe način da se uvoz učini raznovrsnijim, i da se partneri koji imaju ove sirovine "podrže u stvaranju veće vrednosti".
Berlin je već u centru evropskih nastojanja da se proizvodnja poluprovodnika vrati na stari kontinent, a kompanija "Intel" nedavno je najavila da će u Saksoniji izgraditi dve "megafabrike".
2. Kritična infrastruktura
Nemačka strategija ocenjuje telekomunikacionu infrastrukturu kao kritičnu za nacionalnu bezbednost i podvlači činjenicu da su javne 5G telefonske mreže već zaštićene posebnim zakonima. Ali Nemačka je već bila na meti optužbi zbog sporog uklanjanja opreme rizičnih snabdevača kao što je "Huawei". Strategija po ovom pitanju ne predlaže dramatičnu promenu pristupa, već će Berlin procenjivati sektor po sektor, na osnovu nivoa kritičnosti. Očekuje se da će spisak kritičnih funkcija za energetski sektor biti objavljen do kraja ove godine.
3. Tehnološka nezavisnost
Berlin želi da ne zavisi od "trećih zemalja sa kojima ne deli osnovne vrednosti". Da bi išao u korak sa Kinom, Berlin će više investirati u dolazeće tehnologije, i "strateški će predviđati" metode za njihovu identifikaciju. Razvoj i istraživanja će dobiti više sredstava, a zaštita patenata biće poboljšana.
Federalna vlada u strategiji ponavlja svoju posvećenost EU regulativama kao što su Akt o čipovima, Akt o veštačkoj inteligenciji, Akt o podacima i upravljanju podacima.
4. Sajberbezbednost i špijunaža
Nemačka federalna vlada ne pravi razliku između digitalne i analogne bezbednosti, već ih smatra "dvema stranama istog novčića". Dokument dalje upozorava na kineske sajberagente koji su upleteni u ekonomsku i akademsku špijunažu sa ciljem dobijanja tajni nemačkih korporacija.
Evropska unija trenutno radi na revidiranom okviru svoje sajberdiplomatije, gde će Berlin doprineti i "sarađivati sa partnerima i istomišljenicima kako bi se režimi međunarodne sertifikacije koristili za procenu bezbednosti informacionih tehnologija".
5. Dezinformacije
Strategija ponovo naglašava nameru Nemačke da pomogne Ukrajini, i podvlači neophodnost borbe protiv dezinformacija i "lažnih narativa". Berlin je upozorio i da nemačka demokratija može da trpi zbog skrivenih promocija interesa nametnutih od strane kineskih vlasti. Naveden je i akt o registraciji lobista kako bi nastojanja za predstavljanje interesa bila transparentnija.
6. "Mešanje" i uticaj
Nemačke škole, univerziteti, profesori i istraživači staraće se da instituti održavaju "princip slobode nauke, istraživanja i akademskog podučavanja". Moraju imati na umu maksimalnu transparentnost aktivnosti, "posebno kada se sredstva vlade koriste za saradnju sa Kinom".
Berlin, takođe, želi da se osigura da suverenitet zemlje ne bude ugrožen "činovima transnacionalne represije na čijoj su meti kineski državljani". Jasno će ciljati određene ćelije i organizacije koje su povezane sa Komunističkom partijom Kine u Nemačkoj.
(EURACTIV.rs)