Poljoprivreda

ORGANSKIM OTPADOM PROTIV KLIMATSKIH PROMENA: Francuzi našli zamenu za hemijska đubriva, hoće li ih slediti ostatak sveta

Namera Francuske nije samo da se baca manje đubreta, već i da organski otpad dobije novi život. Kompostiranjem u organizaciji nadležnih organa, bio-otpad će se koristiti za proizvodnju biogasa ili kao zamena za hemijska đubriva

Izvor: EURACTIV/Bojana Zimonjić Jelisavac

U Francuskoj su 1. januara 2024. stupila na snagu pravila koja obavezuju sve građane da organski otpad iz svojih domova kompostiraju, što znači da će ostaci od hrane, kore od povrća, namirnice kojima je istekao rok trajanja i otpaci iz bašte smeštati u posebne kante za kompostiranje.

Domaćinstva i biznisi mogu da biraju između dve opcije: da organski otpad kompostiraju samostalno u sopstvenim komposterima ili da ga proslede na mesta za njegovo prikupljanje u svojoj opštini.

Prethodno, obaveza odvajanja odnosila se samo na subjekte koji su u toku godine proizvodili preko pet tona bio-otpada. Sada to mora radi i prosečan stanovnik koji godišnje baci 82 kilograma kompostabilnog otpada.

Šta je kompost?

Kompost je izvor hranljivih materija za zemljište, pa građani, ako kompostiraju u svom aranžmanu, ovim svojevrsnim prirodnim đubrivom mogu da nahrane biljke.

U nadležnosti lokalnih vlasti jeste da obezbede domaćinstvima mogućnost i infrastrukturu za lako kompostiranje ili razdvajanje organskog otpada pomoću sredstava iz nacionalnog Zelenog fonda.

Dok se ovaj poduhvat ne privede kraju, oni koji se ne povinuju novim obavezama neće biti kažnjavani, prenosi Klima101 i navodi dalje da ostaje da se vidi da li će u budućnosti pravila biti pooštrena.

Ali, namera Francuske nije samo da se bacaju manje količine đubreta, već i da organski otpad dobije novi život: u slučaju da se kompostira u organizaciji nadležnih organa, bio-otpad će se koristiti za proizvodnju biogasa ili kao zamena za hemijska đubriva (čime će se smanjiti njihova proizvodnja).

Sa druge strane, kada kompostiranje izostane, smeće završava ili na deponijama ili u spalionicama gde se oslobađaju gasovi sa efektom staklene bašte te se na taj način produbljuju klimatske promene.

Prema proračunima Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), bio-otpadu se pripisuje udeo od 3 posto u ukupnim štetnim emisijama Evropske unije, pre svega zbog ispuštanja metana u procesu raspadanja na smetlištima. Tokom 2019. GODINE, francuska domaćinstva su kompostirala 1,7 miliona tona od 12,4 miliona tona ukupno proizvedenog bio-otpada, pokazuju zvanični podaci. Uz obavezno kompostiranje, ovo bi moglo da se poveća.

(J.N./EURACTIV.rs)