Politika

KRISTOFER HIL O NAJAVI UKIDANJA DINARA NA KOSOVU: Treba izbegavati ovako nepotrebna iznenađenja i jednostrane akcije

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil je rekao da u ovoj fazi dijaloga treba izbegavati ovako jednostrane akcije.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil rekao je u Sokobanji da je odluka Centralne banke u Prištini o ukidanju dinara iz platnog prometa nepotrebno iznenađenje i da SAD i Evropska unija pomno prate i analiziraju razvoj situacije:

Kristofer Hil je rekao da u ovoj fazi dijaloga treba izbegavati ovako jednostrane akcije, prenosi RTS.

"U ovoj fazi dijaloga koju smo postigli i koju je gospodin Lajčak dostigao, treba izbegavati ovako nepotrebna iznanenađenja i jednostrane akcije. Mi mislimo da je sada najvažnije formiranje Zajednice srpskih opština, ali i da se Kosovu omogući pristup međunarodnim institucijama. Treba se fokusirati na to i izbegavati teme koje nisu od zajedničkog interesa", rekao je Kristofer Hil, ambasador SAD u Srbiji.

Centralna banka u Prištini saopštila je da će evro biti jedina valuta dozvoljena za obavljanje gotovinskih platnih transakcija u gotovinskom i u platnom sistemu, i da ta mera stupa na snagu 1. februara ove godine.

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković rekao je za RTS da je pokušaj ukidanja platnog prometa jedan od najtežih jednostranih Kurtijevih poteza čiji je cilj egzodus srpskog naroda.

Povodom najave Prištine da će ukinuti platni promet u dinarima na teritoriji Kosova i Metohije oglasila se i Narodna banka Srbije, poručivši da su najavljene mere suprotne elementarnim međunarodnim standardima kao i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se odvijali dinarski gotovinski tokovi već godinama unazad.

"Najavljene mere usmerene su isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskom stanovništvu. Najavljenim merama potpuno se arbitrarno, proizvoljno i diskriminatorno uređuje oblast gotovinskih platnih transakcija i menja način na koji je godinama u nazad funkcionisao transport dinara, te praktično, onemogućava gotovinski platni promet u dinarima", navodi se u saopštenju.

Svoj stav imala je i Evropska centralna banka.

Kako su saopštili nakon zvanične najave, evro nije legalno sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da je Priština jednostrano usvojila evropsku valutu 2002. godine, podsećajući da je isto to uradila i Crna Gora 2002. godine.

"To znači da evro tamo nije legalno sredstvo plaćanja, ali da ga je stanovništvo tako prihvatilo. Pre 2002, stanovnici Kosova i Crne Gore su koristili nemačku marku", navela je Evropska centralna banka.

(JA/EURACTIV.rs)