Ukidanje platnog prometa i dinara predstavlja mere koje su usmerene na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, saopštila je Narodna banka Srbije
Povodom pokušaja Prištine da "protera dinar sa Kosova i Metohije", odnosno ukidanja platnog prometa oglasila se i Narodna banka Srbije, poručivši da su najavljene mere suprotne elementarnim međunarodnim standardima kao i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se odvijali dinarski gotovinski tokovi već godinama unazad.
"Najavljene mere usmerene su isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskom stanovništvu. Najavljenim merama potpuno se arbitrarno, proizvoljno i diskriminatorno uređuje oblast gotovinskih platnih transakcija i menja način na koji je godinama u nazad funkcionisao transport dinara, te praktično, onemogućava gotovinski platni promet u dinarima", navodi se u saopštenju.
Kao glavni razlog za nove mere pominje se to da se ubuduće isključivo evro koristi kao zvanična valuta za gotovinske platne transakcije na Kosovu i Metohiji, što praktično znači da se ukida mogućnost korišćenja dinara koji se do sada nesmetano koristio u srpskim sredinama.
Podsećanje NBS, "da privremene institucije nisu ovlašćeni da koriste evro i neku drugu stranu valutu" poklopilo se sa saopštenjem Evropske centralne banke, koja je ranije danas na svom sajtu istakla obaveštenje da "evro nije legalno sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da je Priština jednostrano usvojila evropsku valutu 2002. godine".
Podsećanja radi, Narodna banka Srbije jedina je nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Republike Srbije.
"Davanje dozvole, a ne sistem prijavljivanja, za svaki unos novčanih sredstava preko administrativne linije, i to samo finansijskoj instituciji koja ima posebnu dozvolu Prištine, suprotno je bilo kakvoj uporednoj praksi i nepoznato u bilo kom finansijskom sistemu koji je iole usklađen s međunarodnim standardima", navodi se u saopštenju NBS.
Evropska komisija traži pojašnjenja odluke
Evropska komisija analizira odluku Prištine o prekidu prometa svih valuta osim evra i traži pojašnjenja tim povodom, izjavio je portparol EK Peter Stano. Apelovao je na "obe strane da se ovom temom pozabave u okviru dijaloga koji se vodi uz posredovanje Evropske unije".
"I dalje analiziramo i tražimo pojašnjenja o toj odluci, razlozima (za njeno donošenje), motivacijama i mogućim implikacijama", rekao je Stano na konferenciji za novinare u Briselu.
Apelovao je na obe strane da se ovom temom pozabave u okviru dijaloga koji se vodi uz posredovanje EU.
Portparol Evropske komisije tako je odgovorio na pitanje kakav je stav EK prema odluci centralne banke u Prištini da na KiM zabrani sve valute osim od evra, imajući u vidu da je specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak rekao u Davosu da službe EU analiziraju situaciju, dok Beograd upozorava da će doći do obustave isplata plata i penzija u dinarima.
"Kontradiktorne odluke"
Ovaj potez Prištine donet je van očiju javnosti, bez javne rasprave u koju nije bilo uključeno ni albansko stavništvo, a kamoli predstavnici Srba na Kosovu i Metohiji, uz sve to i mimo procesa dijaloga.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković rekao je za RTS da je pokušaj ukidanja platnog prometa jedan od najtežih jednostranih Kurtijevih poteza čiji je cilj egzodus srpskog naroda.
"Kada hoćete nekom da ukinte plate, penzije, studentske stipendije jasno je da želite da se obračunate sa srpskim narodom. Reč je o protivpravnoj odluci, ona nema nikakvo pravno, zakonsko utemeljenje i mi smo se snažno suprotstavili ovakvom načinu gaženja prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", istakao je Petković.
Ukoliko bude primenjena, ova odluka će voditi pogoršanju položaja srpskog stanovništva i dodatnim pritiscima na isti, nemogućnosti isplaćivanja zarada, penzije i socijalne pomoći, te za krajnju posledicu imati onemogućivanje života i rada srpskog stanovištva na KiM.
"Narodna banka Srbije, u saradnji sa nadležnim institucijama Republike Srbije, preduzima sve potrebne mere u okviru svoje nadležnosti kako bi se sprečila primena navedene Uredbe i zaštitio srpski narod na KiM. NBS smatra da je neophodnovropske komisije u Prištini kako bi se omogućio nesmetani transport i distrubucija dinara preko finansijskih i drugih institucija koje preko svojih šaltera i bankomata vrše njihovu isplatu i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu na Kosovu i Metohiji", navedeno je u saopštenju NBS.
(J.N./EURACTIV.rs)