Politika

EURACTIV INTERVJU: Američki ambasador o odnosu Srbije i SAD, ekonomskoj saradnji i pristupanju NATO

Diplomatski odnosi Srbije i SAD su na odličnom nivou, ali postoji još prostora za unapređenje, smatra američki ambasador koji posebno ističe značaj ekonomske saradnje između dve zemlje

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

O diplomatskim i ekonomskim odnosima Srbije i SAD, poljima na kojima smo do sada učinili mnogo i onim na kojima "još treba raditi", putu Srbije ka Evropskoj uniji, bezbednosnoj situaciji u regionu i ulozi SAD u tome razgovarali smo sa ambasadorom SAD u Srbiji, Kristoferom Hilom, koji je u intervjuu za EURACTIV govorio o aktuelnim temama i dešavanjima u zemlji i regionu.

Kako vidite diplomatske odnose između Srbije i SAD i u kojim ključnim oblastima može doći do poboljšanja?

"Iskreno, mislim da možemo učiniti više i nadam se da ću to videti tokom svog boravka u Srbiji. Imamo prilično dobre kontakte u Vladi i s različitim političkim ličnostima širom zemlje. Trudimo se da stupimo u kontakt i razgovaramo s ljudima iz različitih delova Srbije. Ali, mislim da je važno slušati, objasniti našu tačku gledišta, pokušati razumeti tačku gledišta Srbije."

Kako biste ocenili trenutni nivo ekonomske saradnje i u kojim delovima tu vidite najveći potencijal za unapređenje?

"SAD su 'partner broj 1' Srbiji u trgovini i uslugama, a to je uglavnom zbog odnosa u oblasti visoke tehnologije i IT-a. Dakle, mislim da je to stvarna oblast saradnje i da bismo mogli učiniti više. Mnoge američke kompanije su zainteresovane za dolazak u Srbiju. Radna snaga je stvarno impresivna i mislim da bismo, ako nastavimo ovim putem, mogli videti sve više mladih ljudi u Srbiji koji shvataju da ovde mogu imati budućnost, zbog jakog sektora informacionih tehnologija."

Koje mere Ambasada SAD podržava kako bi se olakšalo poslovanje američkih kompanija u Srbiji?

"Razgovarali smo s mnogim američkim kompanijama koje dolaze ovde kako bi saznale šta se dešava u Srbiji. Bitno je da se kaže kompanijama da je ovo zemlja koja ide ka Evropskoj uniji i da radi neke stvari koje su potrebne da bi bila deo Evropske unije. To je veoma zanimljivo američkim kompanijama, one žele da vide stabilnost. Žele da vide nekog ko zna koja su pravila i mislim da je Srbija takva zemlja. Takođe pokušavamo da pomognemo našim kompanijama kada naiđu na probleme. Zato se trudimo da budemo veoma aktivni u ovome, jer mislim da nema važnijeg područja saradnje od ekonomske sfere."

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Razgovarajmo još malo o Evropskoj uniji. Kako SAD podržavaju Srbiju na tom putu?

"Prvo, to je stvar Evropske unije i Srbije, da rade zajedno. Mislim da su Sjedinjene Američke Države dosta puta rekle da podržavaju ambicije Srbije da postane članica. Znamo da su neki uslovi teški, neka 'poglavlja' su teška. Trudimo se da prilagodimo naš bilateralni program pomoći kako bismo pomogli Srbiji da ostvari svoje ambicije za pridruživanje Evropskoj uniji. Trudimo se da budemo korisni uz razumevanje. Ali, mi nismo članovi Evropske unije."

Koje ključne izazove bi Srbija trebalo da premosti na tom putu i kako američka administracija gleda na te napore?

"Što se tiče pridruživanja Evropskoj uniji, mislim da Srbija dosta toga radi. Imate mnogo evropskih posetilaca ovde. Pokušavate da shvatite kako možete da se uskladite sa Evropskom unijom. Mislim da Evropska unija takođe želi da vidi Srbiju koja sarađuje sa svojim susedima. To je vrlo važno za sve. Znate, vi želite da uvedete zemlju (u EU), ali ne možete uneti probleme te zemlje u Evropsku uniju. Tako da je bilo vrlo važno da se Srbija bavi nekim od ovih pitanja i mislim da Sjedinjene Američke Države pokušavaju da budu od pomoći u tom smislu."

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Potrebna nam je regionalna stabilnost?

"Regionalna stabilnost je veoma važna za sve, uključujući i Srbiju."

Šta Ambasada SAD radi kako bi podržala to?

"Veoma smo aktivni u pomaganju Evropskoj uniji u briselskom dijalogu. Takođe smo bili podrška Inicijativi za otvoreni Balkan. Pokušavamo da osiguramo da kroz sredstva poput Inicijative za otvoreni Balkan može doći do novih saradnja, više razumevanja i kontakta sa susedima. Pre nekoliko nedelja imali smo Festival vina. Uveravam vas da to nije bio samo festival. Tu su bili lideri iz drugih zemalja, uključujući premijera Severne Makedonije i predsednika Crne Gore, imao sam priliku da se sastanem s njima. Trudimo se da okupimo ljude."

Kompletan intervju možete pogledati u videu:

Koja je uloga Srbije u očuvanju mira i stabilnosti u regionu?

"Srbija je veoma velika zemlja u regionu. To je nešto što, mislim, Srbi možda ne shvataju u potpunosti u poređenju s nekim drugim zemljama u regionu. Mislim da je bilo veoma važno za Srbiju u nekim slučajevima da preduzme prvi korak s nekim od ostalih zemalja, otkloni brige koje postoje i pobrine se i osigura dobar nivo saradnje. Ponovo, Srbija je ekonomski mnogo jača od nekih drugih zemalja, i stoga mislim da ima više da ponudi."

Kako SAD sarađuju sa Srbijom na polju bezbednosti?

"Mi smo Srbiji stavili na raspolaganje deo naše vojne opreme. Takođe smo sproveli neke zajedničke vežbe u multilateralnom okviru. Voleli bismo da učinimo i više od toga. Imamo mnogo naših vojnih lidera koji su bili ovde i iskreno pokušavamo podstaći bolje razumevanje između Srbije i NATO. Znate, u krajnjoj liniji, to će biti odluka Srbije kako će se odnositi prema NATO-u. Ja imam svoj stav i nadam se da će Srbija prepoznati vrednosti NATO u budućnosti.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

(J.N./EURACTIV.rs)