Politika

DIPLOMATSKI POTEZ KOJI JE ZAPALIO ODNOSE GRČKE I BRITANIJE: Sunak otkazao sastanak sa Micotakisom zbog drevnih skulptura

Diplomatski spor između vlade Grčke i vlade Velike Britanije oko skulptura Partenona, poznatih i kao "Elginov mermer".

Izvor: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Atina i London suočeni su sa neočekivanom diplomatskom krizom nakon što je britanski premijer Riši Sunak u poslednjem trenutku otkazao sastanak sa svojim grčkim kolegom Kirijakosom Micotakisom zbog njegovih komentara o potrebi da se skulpture poznatije kao "Elginov mermer" – koje se trenutno nalazi u Britanskom muzeju – vrati Grčkoj.

Grčke političke stranke ujedinile su se i osudile Sunakovu odluku, opisujući je kao uvredu i ozbiljnu diplomatsku grešku, dok je lokalna štampa izvestila da bi taj potez mogao biti povezan sa tekućim "bazarom" oko turskog zahteva za kupovinu Eurofajtera (borbeni avioni – "tajfuni").

Grčko-britanski spor oko "Elginovog mermera" je dugotrajna otvorena rana u odnosima između dve zemlje.

Godine 1801-1804, kada je Grčka bila pod vlašću Otomanskog carstva, lord Elgin, ambasador Velike Britanije u Istanbulu, naredio je svojim podređenima da uklone brojne skulpture iz Partenona, uzrokujući znatnu štetu.

Godine 1806. skulpture su prenete u Britaniju, a deset godina kasnije engleska vlada ih je otkupila od Elgina. Od tada se nalaze u Britanskom muzeju, piše Euractiv.com.

Grci kažu da je to bila "krađa" i da moraju biti vraćeni tamo gde im je mesto, u Atinu. Sa svoje strane, Britanci tvrde da je Elginov potez bio uz dozvolu Otomanskog carstva, koje je tada vladalo Atinom.

Od tada je učinjeno nekoliko diplomatskih napora, ali niko nije uspeo da nađe kompromis. Godinama kasnije, London je odbio posredovanje Uneska i grčki predlog da se skulpture "pozajme" na 100 godina uoči Olimpijskih igara u Grčkoj 2004. godine.

Međutim, nekoliko analitičara je kritikovalo zahtev za pozajmljivanje, rekavši da bi to diplomatski značilo da će Atina indirektno prihvatiti britansko vlasništvo.

Mnogi su takođe predstavili pregovore o Bregzitu kao šansu da Grci izvrše pritisak na London da vrate skulpure s obzirom na to da je potrebno zeleno svetlo svih 27 zemalja članica EU. Međutim, Atina nije upotrebila ovo "oružje".

Sa svoje strane, EU je držala distancu od ovog pitanja.

Intervju koji je uznemirio Sunaka

Grčki premijer je trebalo da se sastane sa Sunakom u utorak, ali je britanski lider to otkazao kasno sinoć.

Prema izveštajima štampe u obe zemlje, povod je bio intervju Micotakisa za BBC, u kojem je insistirao da se skulpure vrate u domovinu.

"Ako bih vam rekao [da] prepolovite Mona Lizu […] da li mislite da bi vaši gledaoci cenili lepotu slike?" Micotakis je rekao da se vraćanje "Elginovog mermera" u Grčku odnosi na "ponovno ujedinjenje", a ne na "vlasništvo".

Izvor: EPA-EFE/ACHILLEAS CHIRAS

Zvanično, britanska vlada je upravo rekla da je Sunak nedostupan i predložila sastanak sa zamenikom premijera Oliverom Daudenom, što je Atina odbacila.

"Odnosi Velike Britanije i Grčke su veoma važni. Od našeg zajedničkog rada u NATO-u do suočavanja sa zajedničkim izazovima poput ilegalne migracije, do zajedničkih napora za rešavanje krize na Bliskom istoku i rata u Ukrajini", rekao je portparol britanske vlade.

Kasnije su izvori britanske vlade objasnili da je Britanski muzej pravo mesto za skulpture, insistirajući da je Sunakov stav čvrst.

Micotakis je oštro reagovao na otkazivanje, izrazivši svoje "neraspoloženje".

"Stavovi Grčke po pitanju skulptura Partenona su dobro poznati. Nadao sam se da ću imati priliku da o njima razgovaram i sa svojim britanskim kolegom, zajedno sa glavnim izazovima usred menarodnih okolnosti: Gaza, Ukrajina, klimatska kriza, migracije", napisao je Micotakis na Fejsbuku.

"Svako ko veruje u ispravnost i pravednost svojih stavova nikada se ne plaši suprotstavljenih argumenata", dodao je on.

Izvori iz grčke vlade koje citira lokalna štampa naveli su da se Sunak s prezirom odnosio prema izabranom lideru jedne demokratske zemlje "za razliku od sebe koji je zapravo bio imenovani premijer".

"Ovo je greška sa kojom će Sunak pre ili kasnije morati da se suoči", prokomentarisao je vladin izvor iz Atine.

Slično tome, lider grčke levičarske opozicije Stefanos Kaselakis opisao je Sunakov potez kao "neprihvatljiv" i naglasio da slučaj "Elgin Marbles" prevazilazi bilo kakve partijske konfrontacije.

Razlozi za eskalaciju

Prema Fajnenšl Tajmsu, razlog za Sunakovo ponašanje je taj što je Micotakis više želeo da se sastane sa prvim liderom opozicione Laburističke partije Kirom Starmerom koji trenutno vodi na anketama, kako bi prodiskutovao stav Turske prema članstvu Švedske u NATO-u

Portparol Laburističke partije je rekao:

"Ako premijer nije u mogućnosti da se sastane sa evropskim saveznikom sa kojim Britanija ima važne ekonomske veze, ovo je još jedan dokaz da on ne može da obezbedi ozbiljno ekonomsko vođstvo koje je našoj zemlji potrebno. Laburistička partija Kira Starmera je spremna".

Laburistička partija trenutno vodi u anketama sa 44 pdstp, a slede Sunakovi konzervativci sa 21-24 odsto.

Analitičari u Atini su takođe komentarisali da bi Sunakova reakcija mogla biti povezana sa tekućim "bazarom" između Londona i Ankare nakon zahteva Turske za kupovinu borbenih aviona "Eurofajtersi".

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan trenutno pokušava da pronađe načine da modernizuje odbranu svoje zemlje, ali se suočava sa problemima.

Izvor: NECATI SAVAS/EPA

Vašington mesecima odbija zahtev turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana za modernizaciju flote F-16 u Ankari.

Erdogan se tada okrenuo Nemačkoj i zatražio Eurofajterse. Ali izgleda da Berlin nije voljan da da svoje zeleno svetlo. Sastanak nemačkog kancelara Olafa Šolca i Erdogana nije dao nikakav rezultat po tom pitanju.

Izveštaji štampe sugerišu da Velika Britanija i Španija (zemlje koje učestvuju u proizvodnji Eurofajtersa) vrše pritisak na Berlin da pristane, inače kupovina neće biti moguća.

(J.A. / EURACTIV.rs)