Ruski predsednik Vladimir Putin je nedavno priznao da Kremlj finansira Vagnera u iznosu od milijardu američkih dolara. Ali novac teče u oba smera.
Vlada Velike Britanije bi trebalo da proglasi rusku plaćeničku grupu Vagner kao terorističku organizaciju prema Zakonu o terorizmu iz 2000. Ovaj potez je značajan, ali neki smatraju da je zakasnio.
Ovo je usledilo nakon kritike skupštinskog odbora za spoljne poslove da vlada nije učinila dovoljno da se suprotstavi aktivnostima Vagnera.
Šta se zna o Vagneru?
Grupa Vagner je privatna vojna grupa, koju finansira Kremlj i aktivna je u promociji ruskih interesa širom sveta. Formiran je 2014. uz pomoć ruske vojne obaveštajne službe GRU, njeni glavni članovi bili su bivši operativci ruskog Spetsnaz-a (Specijalnih snaga) i profesionalni vojnici koje su karakterisali čvrstina i brutalnost.
Oni su se borili u ime Rusije u Ukrajini, posebno u Donbasu, kao i u Siriji i nekoliko afričkih zemalja.
Na čelu sa pokojnim ruskim milijarderom Jevgenijem Prigožinom, oni su se pokazali kao najefikasnija borbena snaga Rusije u ratu u Ukrajini, uglavnom zato što su bili u stanju da deluju nezavisno od neefikasnog i često nesposobnog ruskog Ministarstva odbrane.
Predsednik Vladimir Putin je nedavno priznao da Kremlj finansira Vagnera u iznosu od milijardu američkih dolara. Ali novac teče u oba smera.
Vagner je dobio unosne ugovore u zemljama poput Malija, Centralnoafričke Republike i Sudana, pružajući autokratskim vladarima usluge bezbednosti i zaštite u zamenu za koncesije za zlato, dijamante i minerale. Veliki deo prihoda vratio se u Moskvu i finansirao ruske ratne napore.
Grupe za ljudska prava optužile su Vagnera da je počinio torturu i zločine u brojnim zemljama.
Ministar unutrašnjih poslova je izjavio: "Vagner je bio umešan u pljačke, mučenja i varvarska ubistva. Njegove operacije u Ukrajini, na Bliskom istoku i u Africi predstavljaju pretnju globalnoj bezbednosti". Vlada Velike Britanije kaže da plaćenici predstavljaju pretnju za britanske državljane u inostranstvu.
Kakvu će razliku napraviti zabrana?
Zabrana Vagnera, kada postane zakon, učiniće krivičnim delom članstvo u grupi ili pomaganje njenim aktivnostima, uključujući transfer tokova novca. Za neka krivična dela predviđena je kazna zatvora do 14 godina.
Ovaj zakon će značiti da Vagnerova imovina može biti klasifikovana kao "imovina terorista" i može biti zaplenjena. Ovo ima ogromne pravne implikacije za hiljade Ukrajinaca koji traže odštetu, što znači da u teoriji sada to mogu da traže pred sudovima u Velikoj Britaniji.
Doktor Džejson Mekju, stariji partner u advokatskoj kancelariji McCue Jury & Partners, pozdravio je potez Velike Britanije. On je rekao da bi to "gotovo onemogućilo nastavak poslovanja, finansija i logistike postmoderne terorističke organizacije".
On je grupu Vagner opisao kao "jednu od najzlobnijih, sadističkih grupa plaćenika koji su se izjednačili sa izopačenostima najgorih elemenata Wafen SS (iz perioda nacističke Nemačke)".
Da li je Vagner i dalje pretnja globalnoj bezbednosti?
Da, prema vladi Velike Britanije, zbog čega ga zabranjuju.
Neko bi mogao reći da ova mera dolazi preasno - više od godinu dana nakon što su mnogi tražili da se Vagner zabrani - i da je Vlada trebalo da reaguje ranije kako bi smanjila aktivnosti Vagnera kada je bio na vrhuncu moći.
Vagner je danas već slabija organizacija nego što je to bila pre tri meseca, pre nego što je izvela pobunu i neuspeli marš na Moskvu. Od tada ga je zapravo kočio Kremlj, primoravši ga da preda teško naoružanje i potpiše nove ugovore sa ruskim Ministarstvom odbrane.
Njegove snage se više ne bore u Ukrajini. Umesto toga, oni su raštrkani između Belorusije i Afrike, dok su se drugi pridružili ruskoj vojsci ili jednostavno otišli kući.
Njegovo rukovodstvo je obezglavljeno nakon misterioznog pada aviona u avgustu u kojoj su poginuli Vagnerov vođa Jevgenij Prigožin, zamenik lidera i finansijski direktor. Zapadni zvaničnici rekli su da je ovo osveta predsednika Putina za pobunu, ali je Kremlj negirao umešanost.
Međutim, Vagner ostaje velika i potencijalno remetilačka sila u nekoliko zemalja u kojima posluje. Poljska i baltičke države su zabrinute da bi mogla pokušati da podstakne nevolje na granici sa Belorusijom.
U nekoliko zemalja zapadne Afrike njegove snage su zamenile Francuze.
Analitičari i posmatrači Kremlja sada očekuju da GRU preuzme veći deo rukovođenja Vagnerom, udaljavajući se od direktne borbe i okrećući se više sajber ratovanju i operacijama 'sive zone' koje se negiraju.
(EURACTIV.rs)