Predstojeći izbori predstavljaju još jednu tačku sukoba između vladajuće nacionalističke stranke Pravo i Pravda i liberalne Građanske platforme.
Poljski zakonodavci usvojili su u četvrtak (17. avgusta) rezoluciju o održavanju referenduma o migracijama i još tri pitanja istog dana kada se održavaju i parlamentarni izbori 15. oktobra, u, kako neki analitičari kažu, pokušaju vlade da mobiliše svoju bazu.
Vladajući nacionalisti iz stranke Pravo i pravda (PiS) kažu da je cilj referenduma osigurati da se volja naroda poštuje po četiri pitanja: privatizaciji državnih preduzeća, podizanju starosne granice za odlazak u penziju, ogradi na granici sa Belorusijom i prihvatanju migranata u okviru dogovora EU.
Međutim, opozicija kaže da PiS zloupotrebljava javna sredstva za vežbu kampanje koja je osmišljena kako bi podstakla svoje pristalice i da demonizuje protivnike nizom teških pitanja.
"Pitanja koja se tamo postavljaju ključna su za bezbednost naših sunarodnika i naše zemlje", rekao je portparol vlade Pjotr Miler tokom debate u Sejmu, donjem domu parlamenta. "Nećemo dozvoliti da ilegalni imigranti prisilno ulaze, ne pristajemo na prodaju naše nacionalne imovine, protiv smo podizanja starosne granice za odlazak u penziju i uklanjanja barijera na poljsko-beloruskoj granici. Želimo da čujemo glas Poljaka."
Boris Budka, poslanik iz glavne opozicione stranke, liberalne Građanske platforme (PO), rekao je da glasanje neće biti referendum, već "pokušaj da se zaobiđu svi propisi u vezi sa finansiranjem izborne kampanje".
PiS kaže da je PO podređen stranim interesima, posebno nemačkim, i da bi rasprodao državnu imovinu nemačkim kompanijama.
Vlada takođe kaže da je Građanka platforma blaga prema migraciji i podsetila je na povećanje starosne granice za odlazak u penziju pod prethodnom vladom PO, kao dokaz da bi stranka to učinila ponovo ako se vrati na vlast.
PO odbacuje ove kritike i kaže da je vlada sama prodala državnu imovinu ispod njene vrednosti dok je svojim pristalicama dodeljivala dobro plaćene poslove u javnim preduzećima.
Što se tiče migracija, PO kaže da PiS nije bio efikasan u zaustavljanju porasta ilegalnih migracija, dok istovremeno ukazuje na povećan broj izdatih viza radnicima sa Bliskog istoka i iz Azije, pod vlašću PiS-a.
Poljski parlament je na sednici u četvrtak usvojio i zakon kojim se svako strano mešanje u izborni proces smatra neprijateljskim aktom prema državi. PiS, inicijator zakona, optužuje Manfreda Vebera, predsednika Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu, čiji je PO deo, da pokušava da utiče na izbore kritikujući stanje vladavine prava PiS.
(EURACTIV.rs)