Politika

PRIDRUŽITE NAM SE, IMA NUKLEARNOG ORUŽJA ZA SVE: Lukašenko pozvao zemlje da se uključe u "pakt" sa Rusijom

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko pozvao je zemlje da se pridruže "Državnom paktu" sa Rusijom, iznevši tvrdnju da će dobiti nuklearno oružje.

Izvor: EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko, bliski saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, izjavio je da će nacije koje su na strani Rusije u njenom ratu protiv Ukrajine dobiti nuklearno oružje.

Lukašenko je dugo nepokolebljivi pristalica Putina, a nedavno je pružio vojnu podršku Moskvi u njenoj invaziji na Ukrajinu, zemlju sa kojom se Belorusija graniči na jugu. Ruskim trupama je bilo dozvoljeno da izvode vojne vežbe na teritoriji Belorusije, a kasnije su ušle u Ukrajinu iz Belorusije kada je invazija počela prošlog februara. Iako se zna da nijedna beloruska jedinica vojske nije ušla u sukob u Ukrajini, njena podrška Rusiji izazvala je kontroverze na svetskoj sceni.

Tokom intervjua sa ruskim propagandistom Pavlom Zarubinom, snimljenog u četvrtak, ali objavljenog u nedelju za "Ukrajinsku pravdu", Lukašenko je tvrdio da će sve nacije koje se pridruže paktu "Državne unije" između Rusije i Belorusije dobiti nuklearno oružje, nazivajući tu mogućnost "jedinstvenom šansom za ujedinjenje". Rusija navodno poseduje oko 2.000 radnih taktičkih nuklearnih bojevih glava, a nedavno je odlučila da nastavi sa planovima da neke postavi u Belorusiju, prvi put od pada Sovjetskog Saveza 1991. godine, navodi Rojters.

"Vrlo je jednostavno. Zemlje treba da se pridruže uniji Belorusije sa Rusijom, i to je to: biće nuklearnog oružja za sve", izjavio je Lukašenko.

Putin je više puta optužen da je pretio upotrebom nuklearnog oružja protiv Ukrajine ili savezničkih država koje joj pomažu u potiskivanju ruske invazije. Kremlj je uzvratio, tvrdeći da bi Rusija postavila nuklearno oružje samo ako je njen suverenitet direktno ugrožen, kao što je to bila standardna nuklearna politika zemlje tokom godina.

Stručnjaci kažu da je malo verovatno da će Rusija koristiti svoj nuklearni arsenal, uprkos nedavnom prebacivanju u Belorusiju, a Institut za proučavanje rata (ISV) je u martu pisao da je Putin uputio pretnje "bez ikakve namere da ih realizuje, kako bi razbio Zapadnu odlučnost".

Penzionisani pukovnik Hamiš de Breton-Gordon, koji je ranije komandovao snagama Ujedinjenog Kraljevstva i NATO-a za hemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu odbranu (CBRN), ranije je rekao za "Njuzvik" da je, iako je taj potez bio eskalacija, to takođe bila ogromna strateška greška a pretnje iz Rusije ostaju šuplje. De Breton-Gordon se slikovito izrazio i kazao da "Putinu više nije ostao nijedan kec kojim može da odigra".

(EURACTIV.rs)