Sledeć Kolorado, država Mejn je skinula sa Trampa sa glasčkog listića. Državna sekretarka Mejna, Šejna Belouz, uklonila je Donalda Trampa sa predsedničkih izbora u toj državi prema klauzuli o pobuni u Američkom ustavu.
Najviši izborni zvaničnik Mejna uklonio je bivšeg predsednika Donalda Trampa sa predizbornih izbora u državi 2024, u šokantnoj odluci zasnovanoj na „zabrani pobunjenika“ 14. amandmana.
Državna sekretarka Mejna Šena Belovs pauzirala je svoju odluku do potencijalne žalbe državnom sudu, za koju je Trampov tim rekao da namerava da je uloži.
Ovom odlukom Mejn je druga država koja je diskvalifikovala Trampa iz izborne trke, nakon što je Vrhovni sud Kolorada doneo sopstvenu zapanjujuću presudu kojom ga je uklonio sa glasačkih listića ranije ovog meseca.
Ovaj razvoj događaja predstavlja značajnu pobedu za Trampove kritičare, koji, pozivajući se na napad na američki Kapitol 6. januara 2021, kažu da pokušavaju da sprovedu ustavnu odredbu koja je osmišljena da zaštiti zemlju od antidemokratskih pobunjenika.
Belovs, demokrata, donela je odluku 28. decembra nakon što je predsedavala administrativnim saslušanjem ranije ovog meseca o Trampovoj podobnosti za funkciju. Dvostranačka grupa bivših državnih poslanika podnela je tužbu protiv Trampa.
„Ne dolazim olako do ovog zaključka", napisala je Belouz.
„Demokratija je svetinja. Imam na umu da nijedan državni sekretar nikada nije lišio predsedničkog kandidata glasačkih listića na osnovu odeljka tri četrnaestog amandmana. Takođe imam na umu, međutim, da nijedan predsednički kandidat nikada ranije nije učestvovao u pobuni", kazala je ona.
Ratifikovan nakon građanskog rata, 14. amandman kaže da američki zvaničnici koji se "uključuju" u pobunu ne mogu da budu na funkciji, ali odredba je nejasna i ne kaže kako zabranu treba sprovesti.
Većina pravnih stručnjaka veruje da će Vrhovni sud SAD rešiti to pitanje za celu zemlju.
Ipak, odluka Mejna se zasniva na momentumu koji su tvrdili Trampovi kritičari nakon presude u Koloradu. Pre Kolorada, nekoliko drugih država, poput Mičigena i Minesote, odbacilo je slične predloge.
U saopštenju od četvrtka, portparol Trampove kampanje Stiven Čung optužio je Belouzovu da je "okrutna levičarka" koja je sada "odlučila da se meša u predsedničke izbore".
„Demokrate u plavim državama bezobzirno i protivustavno suspenduju građanska prava američkih birača pokušavajući da po kratkom postupku uklone ime predsednika Trampa sa glasačkog listića", rekao je Čeung.
Belouz je u svojoj odluci zaključila da ima zakonsku obavezu da se pridržava insurekcionističke zabrane 14. amandmana i da ukloni Trampa sa primarnih glasačkih listića.
„Zaklela sam se da ću poštovati Ustav, i to je, je pre svega, moja dužnost prema izbornim zakonima Mejna. Moram da obezbedim da kandidati koji se pojave na primarnim glasačkim listićima budu kvalifikovani za funkciju za koju se kandiduju", rekla je ona.
Objašnjavajući svoje obrazloženje, Belouz je napisala da su izazivači izneli ubedljive dokaze da se pobuna od 6. januara „izbila po nalogu" Trampa i da američki ustav „ne toleriše napad na temelje američke vlade".
„Zapisnik pokazuje da je gospodin Tramp, tokom nekoliko meseci, a sa kulminacijom 6. januara 2021, koristio lažnu priču o izbornoj prevari da rasplamsa svoje pristalice i uputi ih na Kapitol kako bi sprečio potvrdu izbora 2020 i mirni prenos vlasti", napisala je Belouz.
„Takođe zaključujem da je gospodin Tramp bio svestan verovatnoće nasilja i da je barem u početku podržavao njegovu upotrebu s obzirom na to da ga je ohrabrivao zapaljivom retorikom i nije preduzeo pravovremene mere da ga zaustavi", kazala je ona.
(M.A./EURACTIV.rs)