Predsednica Evropskog parlamenta, Roberta Mecola, objavila je spisak poklona koje je dobila u 2022. godini. Čokolade, perece, vino, plišane igračke... Ali, da li je prekršila pravila?
Predsednica Evropskog parlamenta, Roberta Mecola, objavila je kompletnu listu poklona koje je dobila u 2022. godini. Političarka sa Malte, koja je prošle godine postala najmlađa osoba koja predvodi Evropski parlament, spisak je učinila dostupnim na dan kada je najavila da će ovo telo biti modernije, otvorenije, i okrenuto integritetu, nezavisnosti i preuzimanju odgovornosti.
Integrity. Independence. Accountability.
— Roberta Metsola (@EP_President)January 12, 2023
Today I presented a first set of proposals to reform, re-build trust and re-affirm the European Parliament as a modern and open institution, to@Europarl_ENgroup leaders.
We will move ahead fast.
Mecola je objavila spisak darova koje su svi članovi parlamenta dobili u 2022. godini, i na njemu se nalaze 142 poklona za nju. Do sada je praksa bila da se spisak objavljuje interno, ali pravila nalažu da predstavnici moraju da ih prijave do kraja kalendarskog meseca nakon meseca u kojem su ih primili. Pošto je Mecola objavila spisak 12. januara, upućene su joj kritike da je prekršila ta pravila, iako njena PR služba tvrdi da nije tako.
Među reformama koje je Mecola najavila je objavljivanje spiskova poklona i putovanja, ograničavanje pristupa parlamentu bivšim predstavnicima, obaveznu registraciju lobista ili drugih ljudi koji dolaze ili govore u parlamentu, kao i kazne ako se ova pravila prekrše.
Šta je sve dobila predsednica Evropskog parlamenta?
Na spisku 142 poklona nalaze se uglavnom hrana, odeća, ukrasi i sitnice vredne manje od 150 evra. Među njima su:
- Kobasice
- Perece
- Vino
- Šampanjac
- Kafa
- Čokolada
- Olovke
- Figurice
- Plišane igračke
- Knjige
- CD-ovi
- Vaze
- Marame
- Šalovi
- Haljine
- Bluze
- Šeširi
- Novčići
- Bižuterija
- Slike
- Dekorativni tanjiri
Reforme EP kao odgovor na "Katargejt"
Predsednica reformama o transparentnosti i integritetu želi da reaguje na sve jače kritike nakon "Katargejta", skandala koji je potresao parlament. U decembru je sprovedena akcija belgijske policije, rezultat višemesečne istrage, i uhapšeno je više ljudi. Navodno su političari, njihovo osoblje i lobisti učestvovali u korupciji, pranju novca i organizovanom zločinu koji bi omogućili Kataru i Maroku uticaj u Evropskom parlamentu. Tadašnja potpredsednica EP Eva Kaili, njen partner Frančesko Đorđi, inače savetnik člana parlamenta Andree Kocolina, bivši član parlamenta Antonio Panzeri i Nikolo Figa-Talamanka, generalni sekretar nevladine organizacije "Nema mira bez pravde" su i optuženi, a Đorđi je 15. decembra prošle godine priznao da su ga katarski zvaničnici podmićivali. Očekuje se da će se ovaj slučaj tek razvijati jer je Panzerijev advokat 18. januara najavio da je bivši evroparlamentarac postigao dogovor sa belgijskim tužilaštvom i da će podeliti "značajne informacije i otkrića".
(EURACTIV.rs)