Vodeći levičarski opozicioni lider u Grčkoj, Aleksis Cipras, pozvao je kreatore politike u Evropi da prestanu sa licemerjem i hitno se pozabave legalnim izbegličkim rutama i politikom migracija.
"Neki u Evropi bi trebalo da prestanu da budu licemeri po pitanju migracija, smatrajući međunarodno pravo zastarelim i umesto toga bi trebalo da se usredsrede na to koliko novca treba da se dodeli onim zemljama koje će ugostiti izbeglice", reko je u ekskluzivnoj izjavi za EURACTIV glavni levičarski opozicioni lider u Grčkoj i bivši premijer. Aleksis Cipras.
„Najveće je licemerje brojati stotine mrtvih muškaraca, žena i dece na dnu Mediterana i da neki u Briselu, Atini, Budimpešti ili Berlinu smatraju međunarodno pravo 'luksuzom' ili 'zastarelim' i govore nam da svi moramo da razgovaramo o tome koliko će evra biti dato zemljama za smeštaj izbeglica“, rekao je Cipras.
Govoreći o smrtonosnom brodolomu migranata kod grčke obale, koji je koštao života potencijalno stotine migranata, Cipras je rekao: „To na najjasniji način pokazuje neuspeh ne samo Grčke već i cele EU.
"Kreirajte strukturiranu izbegličku/migrantsku politiku koja spasavanje ljudskih života stavlja kao prioritet”.
Lider levice je dodao da pregovori o sporazumu EU o migraciji i azilu moraju radikalno da promene pravac i da se fokusiraju na obezbeđivanje „legalnih i sigurnih ruta, preseljenja izbeglica iz trećih zemalja u zemlje članice EU“.
On je takođe naglasio da se mora garantovati značajan broj prijemnih mesta u evropskim zemljama.
„Što više jačamo legalne, bezbedne rute i što više unapređujemo ulogu EU i našu saradnju u oblasti migracija sa mediteranskim zemljama koje nisu članice EU, to će mreže krijumčara i ilegalne i opasne rute koje stvaraju biti slabije“, dodao je Cipras.
Cipras je u četvrtak telefonom razgovarao sa evropskim komesarom za migracije Ilvom Johanson, opisujući da je „sramota“ za Evropu što je Sredozemno more „posuto leševima“.
Prema Fronteksu, procenjuje se da je više od 600 ljudi bilo na brodu, a najmanje 400 se i dalje vodi kao nestalo.
Cipras je u četvrtak posetio preživele u smrtonosnoj nesreći.
Zatim je na Fejsbuku objavio sliku koju su grčki mediji opisali kao udarac u stomak. Na fotografiji preživeli tinejdžer traži svog brata nakon brodoloma.
„Nažalost, vrednost života danas nije ista za sve ljude. Na pitanje „koliko vredi ljudski život?“ odgovor je poreklo, boja, finansijska sposobnost“, prokomentarisao je Cipras.
„Odabrali smo stranu: ljudskost, bez uslova. A kako stvarnost postaje surovija, raste i naša rešenost da branimo jednakost, pravdu i humanost“, zaključio je on.
(EURACTIV.rs)