Energetika

"SITUACIJA U UKRAJINI POSTAJE KRITIČNA": Bugarski ministar pozvao EU da ubrza korišćenje zamrznute ruske imovine

Situacija u Ukrajini postaje kritična i EU mora brzo da reaguje, rekao je bugarski ministar finansija Asen Vasilev pozivajući svoje kolege u Savetu EU za ekonomske i finansijske poslove da ubrzaju korišćenje zamrznute ruske imovine.

Izvor: YouTube/Министерство на финансите на Република България/Screenshot

Bugarski ministar finansija Asen Vasilev pozvao je svoje kolege u Savetu EU za ekonomske i finansijske poslove (ECOFIN) da ubrzaju korišćenje zamrznute ruske imovine.

"Situacija u Ukrajini postaje kritična. Zato EU mora brzo da reaguje", rekao je ministar finansija u Bugarskoj Asen Vasilev, a prenosi njegov pres centar.

Tokom sastanka ECOFIN, Evropska komisija je predstavila najnovije informacije o ekonomskoj i budžetskoj situaciji u Ukrajini.

Stav Bugarske je da bi EU mogla da postigne sporazum o Mehanizmu pomoći Ukrajini početkom februara nakon što je Mađarska u decembru blokirala pomoć Kijevu od 50 milijardi evra. Prema Vasiljevu, EU ne može sebi priuštiti da vezuje podršku Ukrajini za unutrašnje ili druge probleme EU.

Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, SAD, EU i drugi zapadni partneri zamrznuli su sredstva ruskih banaka u vrednosti od oko 300 milijardi dolara. Sankcije EU protiv Rusije proširene su stotinama ruskih građana i kompanija, ali Bugarska i dalje tvrdoglavo ne preduzima ništa po tom pitanju.

Ova zemlja je jedina u EU koja nije uvela sankcije nijednom ruskom državljaninu ili ruskim kompanijama na listi sankcija EU.

Jedina sankcija koja je do sada preduzeta u Bugarskoj je odbijanje Agencije za registraciju u maju 2022. da dozvoli bivšem bugarskom ministru finansija Milenu Velčevu i njegovim partnerima da preuzmu poslove ruske banke VTB u Bugarskoj.

Nakon početka rata, Rusija je proglasila Bugarsku neprijateljskom državom i jednostrano prekinula isporuku prirodnog gasa kršeći sadašnji ugovor.

Prošlog septembra, vladajuća većina u parlamentu počela je raspravu o nacrtu zakona o primeni međunarodnih sankcija, čija je glavna meta bila Rusija.

Bugarska trenutno nema unutrašnje instrumente za sprovođenje sankcija uvedenih odlukom Saveta bezbednosti UN ili EU.

Najkomplikovanije pitanje ostaje pravna primena sankcija Rusiji jer u bugarskom zakonodavstvu ne postoji termin za "zamrzavanje" imovine, kao što ga primenjuju druge zemlje EU u vezi sa ruskom imovinom.

(JA/EURACTIV.rs)