Ekonomija

UTICAJ RATA U UKRAJINI NA TRGOVINU: Izvoz Evropske unije u Rusiju znatno opao, ali roba i dalje stiže

Rusija uvozi dosta robe iz Evropske unije koja podleže sankcijama preko trećih zemalja, sugerišu procene nove IFO baze podataka o sankcijama.

Izvor: YouTube/screenshot/The Star

Izvoz Evropske unije u Rusiju pao je za 63 odsto u odnosu na period pre početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, objavio je juče Institut za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.

"Obim izvoza Evropske unije u Rusiju je još visok zato što samo 32 odsto svih proizvoda EU podleže sankcijama", izjavila je zamenica direktora Centra za međunarodnu ekonomiju IFO Feodora Teti i kao primer navela da postoje sankcije na izvoz šampanjca iz EU u Rusiju, ali ne i na izvoz penušavih vina proseko.

Rusija uvozi dosta robe iz Evropske unije koja podleže sankcijama preko trećih zemalja, sugerišu procene nove IFO baze podataka o sankcijama.

Prema najnovijim podacima, Rusija iz Kine uvozi 61 odsto svih proizvoda iz Evropske unije koji podležu sankcijama.

Kina je najvažnija alternativa za Rusiju, čak 61 odsto svih sankcionisanih proizvoda dolazi iz Kine, a u 2021. godini proporcija je iznosila samo 35 procenata. Od Jermenije, takođe, Rusija prima mali udeo (oko 1 procenta) sve sankcionisane robe. U istom periodu izvoz iz EU udvostručio se u Jermeniju, navodi se u izveštaju.

"U slučaju Kine, sve veći izvoz u Rusiju može se bar delimično objasniti jačom domaćom proizvodnjom. U slučaju Turske i Jermenije, međutim, iznenadni i snažni porast izvoza u Rusiju sugeriše sumnja da je olakšica sankcija", objasnila je Teti.

U okviru ekonomskih sankcija Rusiji, Evropska unija je uvela niz uvoznih i izvoznih ograničenja. To znači da evropski subjekti ne mogu da prodaju određene proizvode Rusiji (zbog ograničenja izvoza) i da ruskim subjektima nije dozvoljeno da prodaju određene proizvode u EU (zbog ograničenja uvoza).

Prema podacima Evropske komisije, EU je od februara 2022. godine zabranila izvoz robe u Rusiju u vrednosti većoj od 43,9 milijardi evra i uvoz robe u vrednosti od 91,2 milijarde evra. To znači da je u odnosu na obim izvoza i uvoza za 2021. godinu trenutno sankcionisano 49% izvoza i 58% uvoza.

(J.N./EURACTIV.rs)