Ekonomija

EUSDR ULAZI U DECENIJU BUDUĆNOSTI: Putevi Srbije na 12. Forumu Strategije EU za Dunavski region

Autor Milena Antonijević

EUSDR godišnji Forum „Strategija Evropske unije za Dunavski region”, pod nazivom „EUSDR ulazi u deceniju budućnosti“, održan prošle nedelje u Sloveniji. Putevi Srbije imali su svog predstavnika, koji je govorio na jednom od panela.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Miodrag Poledica, pomoćnik direktora JP "Putevi Srbije“, učestvovao je kao panelista na ovom forumu na sesiji „Mobilnost i multimodalnost - Uticaj velikih projekata na poboljšanu povezanost”.

Kako je objavljeno na sajtu Puteva Srbije, Poledica je istakao je da je cilj Republike Srbije da bude dobro povezana, kroz sve vidove saobraćaja, sa svim zemljama u Regionu, jer se Srbija graniči sa 8 zemalja od kojih su četiri članice Evropske unije a četiri nisu. 

On je dodao da Srbija želi da ima dobre transportne veze sa svim glavnim i većim gradovima u Regionu.

"Kada je reč o izgradnji autoputeva Srbija je do 2019. godine završila veliki investicioni ciklus okončanjem izgradnje Koridora X, odnosno, završetkom preostalih 160 km Koridora X kroz Srbiju i završetkom 120 km autoputa od Beograda do Čačka, na pravcu ka Crnoj Gori. Istovremeno „2019. i 2020. godine je započet novi investicioni ciklus, sa 10 novih projekata izgradnje autoputeva i brzih saobraćajnica i obilaznica oko većih gradova u Srbiji“.

On je takođe istakao da su dva putna pravca za Republiku Srbiju od posebnog značaja, i to autoput "Obilaznica Beograda”, koji je deo trase Panevropskog koridora X i autoput "Miloš Veliki”, koji predstavlja deo trase autoputa Beograd - Južni Jadran, od Beograda do Crne Gore.

Prema njegovim rečima, značaj tih projekata i njihov doprinos boljoj povezanosti i mobilnosti, najbolje ilustruje podatak o vremenu putovanja koje je znatno kraće.

Takođe, kako je istakao, dodatni efekti i pozitivni uticaji projekata vidljivi su i kroz poboljšanje i unapređenje stanja životne sredine i smanjenje saobraćajnih nezgoda na tim putnim pravcima.

Strategija EU za Dunavski region (EUSDR) je druga makroregionalna strategija EU koju je usvojila Evropska komisija 2010. godine, a potvrdio je Evropski savet 2011. godine.

Strategija okuplja 14 zemalja duž Dunava i pokriva područje u kojem živi 112 miliona ljudi ili jedna petina stanovništva EU:

Devet država članica EU: Austrija, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Mađarska, Nemačka (Baden-Virtemberg, Bavarska), Slovačka Republika, Slovenija i Rumunija.

Pet država koje nisu članice EU: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija, Srbija i Ukrajina (Odesa, Ivano-Frankivsk, Černivci i Zakarpatska oblast).

(EURACTIV.rs)