EURACTIV SRBIJA 7. septembra 2023. u Privrednoj Komori Srbije organizuje prvu konferenciju pod nazivom: POLITIKA ODRŽIVOSTI - MODEL BUDUĆEG POSLOVANJA, koja se oslanja na policy analizu koju je EURACTIV obradio tokom juna i jula.
Na konferenciji se o ovim temama od velike važnosti u godinama koje dolaze govorilo na četiri panel diskusije.
Druga panel diskusija je PROGRAMI ODRŽIVOSTI U SRBIJI: IZAZOVI I PRAKSE - Da li je primena ESG principa trošak ili investicija?
PR menadžerka Adria Media grupe i moderatoka panela Irena Petrović, osvrnula se kratko na pojam ESG koji je novije istorije.
Kako to u Evropskoj uniji kažu, Korporativna održivost se ne odnosi samo na ekonomski profit, već i promociju društvene i ekološke odgovornosti. Ovaj pristup se sastoji od tri međusobno zavisna stuba: životne sredine, društvene odgovornosti i ekonomske održivosti. Ili termin koji se već odomaćio u javnosti - ESG.
Na tu temu ona je razgovarala sa Majom Mandrapom Gašić, menadžerkom za integrisana rešenja u Programu UN za razvoj /UNDP/ u Srbiji, Tijanom Koprivicom, predsednicom UN Globalnog dogovora i direktorkom održivog poslovanja Delta Holdinga i Dankom Kalkanom, Senior Managerom, CCaSS - ESG Advisory Services, Ernst & Young d.o.o.
Ciljevi održivog razvoja (SDG) i faktori društveno-odgovornog poslovanja (ESG) su dva ključna koncepta koji se često povezuju u kontekstu održivog razvoja i poslovanja. Zato se postavlja pitanje kakva je veza između njih.
Maja Mandrapa Gašić ispred UNDP-a u Srbiji kazala je da moramo da se rukovodimo principima društvene odgovornosti.
"Ujedinjene nacije su 2015. donele Rezoluciju o održivom razvoju, a potpisnik je i Republika Srbija. Tako da se mi već rukovodimo principima u cilju zelene tranzicije, odgovorne potrošnje, smanjenja energetske efiasnosti, smanjenja energetskog siromaštva, rada na energetskoj efikasnosti i dostizanja ciljeva održivog razvoja. Govorili smo već o izveštajima, kroz koje se dalo videti u kom smeru idu naše kompanije. Pokazatelji su dobri, ali moramo permanetno raditi na promociji i realizaciji svih ovih ciljeva", rekla je ona.
O tome koja je uloga UN Globalnog dogovora u Srbiji, kakvo je stanje u našoj zemlji kada je u pitanju inkorporacija ESG strategije u poslovanje i strategiju kompanija, ali i možemo li da stanemo na crtu kompanijama u EU, govorila je Tijana Koprivica ispred kompanije Delta Holdnig.
Tijana Koprivica je rekla da se ciljevi održivosti u EU determinišu kroz globalni dogovor.
"Ono što moramo da radimo su postavljanje ciljeva kompanija u pogledu poslovanja, odgovornosti, strategija. Ukoliko želimo da budemo konkurentni, moramo da se rukovodimo pravilia i principima koje vladaju u EU i u zemljama članicama, jer bez usklađivanja nećemo moći da budemo konkurentni. Mi kao pojedinci moramo da razgovaramo, da shvatimo značaj ove teme i damo lični doprinos zelenoj tranziciji", rekla je Koprivica.
Danko Kalkan ispred kompanije CCaSS - ESG Advisory Services, Ernst & Young d.o.o. je govorio o izazovima i preprekama sa kojima kompanije mogu da se sretnu prilikom implementacije ESG principa i na koji način bi mogli da se prevaziđu. Kako je istakao, ključna stvar je razvijanje svesti kod svakog pojedinca.
"Tehničkih rešenja ima, finansije će se prevazići kroz razne programe i pomoći, ali je psihologija čoveka ključna na ovom putu i to pod hitno mora da se menja i razvija. Jer od pojedinca sve počinje. Od naših odluka koliko ćemo i kako upravljati resursima, potrošnjom, ekologijom... zavisi i sve ostalo. Nije sve odlično, savršeno, niti lako na finansijskom planu u ovom pogledu, ali uz pomoć i smernice drugih domaćih i stranih institucija i organizacija, kao i fondova, možemo da stvorimo odličan okvir za transformaciju. Ipak, moja poenta i moj fokus jeste na psihološkoj svesti i odluci pojedinaca", kazao je on.
Moderatorka panela Irena Petrović zamolila je učesnike na panelu da podele jedan konkretan primer kako su SDG i ESG povezani, jer ESG faktori često predstavljaju način na koji kompanije doprinose ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.
"Izaberite cilj održivog razvoja i navedite nam primer kakve strategije kompanije mogu da donesu kako bi ostvarile taj cilj", zamolila je Petrović.
Mandrapa Gašić je istakla da kompanije moraju i kolektivno i individualno da komuniciraju sa zainteresovanim stranama, kupcima, dobavljačima, da rade na konkurentnosti, na ispunjenju ciljeva održivosti, smanjenju troškova, efikasnosti i ostalim pokazateljima uspešnosti kompanije.
"Mnogo je primera dobre prakse. Recimo, po pitanju emisije efekara staklene bašte, dekarbonizacije ili klimatskih faktora, kompanije moraju razvijati politike održivosti uz ciljeve kojima će težiti. Ukoliko se kompanija, i zaposleni u njoj usklade po pitanju, primera radi, potrošnje električne energije ili nekog drugog resursa i u punom kapacitetu shvate značaj tih pitanja, to će kompanija biti na boljem putu kroz zelenu tranziciju", rekla je ona.
Kompanija Delta Holding jedna od onih koje primenjuju ESG principe u svom poslovanju. Direktorka održivog poslovanja u kompaniji Tijana Koprivica govorila je o tome kako to Delta radi.
Ona je istakla da je izveštavanje i prikazivanje rezultata poslovanja veoma važno.
"Uz pomoć određenih institucija, oni daju dodatne smernice gde i šta bi trebalo popraviti, promeniti, urediti. Spomenuću samo jedan od naših projekata u cilju održivosti, a to je postavljanje solarnih panela. Međutim, trudimo se da širimo kapacitete i da unapređujemo održivo poslovanje. Zaposleni su nam jako važni i u tom smislu, radimo na pravednosti, ravnopravnosti, razvijamo kulturu jednakosti. Edukujemo zaposlene, pružamo mogućnost i njima i kompaniji da se dodatno razvijamo i rastemo zajedno, a sve u skladu sa ciljevima održivosti. Podrška zajednici nam je takođe jako bitna. Kroz projekat 'Moje selo' edukujemo lokalno stanovništvo, radimo na povećanju svesti o ekološkim i drugim aspektima održivosti", pojasnila je.
Danko Kalkan istakao je da je pitanje ključnih pokazatelja performansi jedan od glavnih problema ESG-a.
"Te kriterijume ocenjivanja svakako reguliše EU i njeni propisi. Mnogi faktori utiču na performanse, ali se treba oslanjati na propise obaveza kompanija, i kroz izveštavanje, ali i kroz druge aktivnosti", istakao je on.
Maja Mandrapa Gašić istakla je da UNDP organizuje brojne edukacije sa ciljem ukazivanja na značaj održivosti i podizanju svesti pojedinaca.
"Osim edukacija, kroz niz kampanja promovišemo aktivnosti politika održivosti. Tamo gde ima dobrih praksa, pomažemo da se one podignu na još viši nivo. U okviru pet sektora, analizirali smo strateške dokumente po oblastima. Tražili smo od kompanija, malih i srednjih preduzeća da nam dostave svoje predloge, ideje i projekte u, recimo, oblasti poljoprivredne proizvodnje", rekla je ona.
Na pitanje o savetima koji bi kompanijama koji razmišljaju o implementaciji ESG principa pomogli, Koprivica odgovara da je nužno pre svega postaviti ciljeve, strategije u okviru njih, smernice, metode, determinisati očekivanja.
"Mnoge kompanije su dobro uredile poslovanje u ovoj oblasti. Nisu sve oblasti podjednako zastupljene u poslovanju različitih kompanija, tako da svaka od njih bi trebalo da napravi i razvije svoju politiku i da radi na njenoj realizaciji", kazala je Koprivica.
Važnu ulogu, a možda i presudnu, kada je reč o implementaciji ESG principa imaju regulative i standardi. Zato se postavlja pitanje kakva je situacija u Evropi, a kakva kod nas?
Kalkan ističe da je regulativa i standardizacija ključna.
"Poštovanje regulativa, standarda i propisa EU naše kompanije vodiće dobrim putem jer će imati prolaz na evropskom tržištu. Izveštavanje jeste bitno, pa je tako važno i da se razvije sistem informacija i podataka".
Konferenciji prisustvuju predstavnici Ministarstva energetike, Delegacije Evropske unije, Ambasade Švedske, Privredne komora Srbije, Privredna komore Vojvodine, Razvojnog fonda Vojvodine, UNDP, UN Globalnog dogovora, predstavnici privrednih komora u Srbiji i mnogobrojnih kompanija.
(EURACTIV.rs)