Dok mnoge centralne banke širom sveta još uvek pokušavaju da ohlade inflaciju, Kina se bori sa padom cena.
Indeks potrošačkih cena (CPI) u Kini je u novembru opao za 0,5 odsto na godišnjem nivou, što je najveći pad od pandemije pre tri godine, prema podacima koje je u subotu objavio kineski nacionalni biro za statistiku.
Pad je označio ubrzanje stope deflacije od oktobra, kada je CPI pao za 0,2 odsto u odnosu na godinu dana ranije, i podstakao je pozive Pekinga na hitnu akciju kako bi se povećala tražnja i sprečila silazna spirala cena.
Podaci dolaze nekoliko dana nakon što su kineski političari na vlasti obećali da će ojačati fiskalnu i monetarnu podršku kako bi podstakli drugu najveću svetsku ekonomiju, koja se bori sa krizom nekretnina, visokom nezaposlenošću mladih i smanjenim poverenjem potrošača.
Kina se većim delom ove godine bori protiv niskih cena zbog pada tržišta nekretnina i slabe potrošnje. Deflacija je loša za privredu jer potrošači i kompanije odlažu kupovinu ili investicije u očekivanju daljeg pada cena. To bi zauzvrat moglo dodatno da uspori ekonomiju i da stvori začarani krug.
Inflacija potrošača počela je da usporava u februaru i postala negativna u julu, prvi put u više od dve godine. Vratila se na pozitivni nivo u avgustu i bila je prilično ravna u septembru, ali je ponovo pala ispod nule u oktobru.
"Situacija sa deflacijom u Kini se produbljuje trostrukim udarom domaćih cena hrane, međunarodnih korekcija cena nafte i slabe domaće tražnje", rekli su analitičari iz Citija u nedeljnom izveštaju.
"Znaci slabljenja cena sada se šire sa robe na usluge", dodali su.
Izvor: EPA-EFE/MARK R. CRISTINOGlavni faktor - cene hrane
Cene hrane bile su glavni faktor za indeks potrošačkih cena, pale su za 4,2 odsto u novembru u odnosu na godinu ranije. Konkretno, cene svinjskog mesa su pale za 31,8 odsto.
Cene benzina su pale nakon što su međunarodne cene nafte u novembru dostigle najniži nivo u poslednjih nekoliko meseci.
Usporila je i inflacija usluga. Naime, porasla je samo za jedan odsto u odnosu na pre godinu dana prošlog meseca, u poređenju sa povećanjem od 1,2 odsto u oktobru.
Indeks proizvođačkih cena (PPI), koji je uglavnom vođen cenama roba i sirovina, pao je u novembru za tri odsto, što je 14 meseci zaredom.
Potrebno je više podsticaja
Pogoršanje deflatornog pritiska bacilo je dodatnu sumnju u ekonomski oporavak Kine.
"Nema vremena za oklevanje u politici kako bi se sprečila začarana petlja između deflacije, poverenja i aktivnosti", kažu analitičari Citija.
Krajem prošlog meseca, Pan Gongšeng, guverner Narodne banke Kine, rekao je u Hong Kongu da će Kina održavati monetarnu politiku "prilagodljivom" kako bi podržalji ekonomiju i da očekuje rast potrošačkih cena u narednim mesecima.
U petak (8. decembar) su najviši kineski zvaničnici sazvali sastanak Politbiroa i obećali da će učiniti više na povećanju domaće potražnje i podsticanju potrošačke potrošnje.
Sastanak Politbiroa, zajedno sa godišnjom Centralnom ekonomskom radnom konferencijom (CEVC) koja se očekuje kasnije ovog meseca, obično postavlja ton ekonomske politike za narednu godinu.
(JA/EURACTIV.rs)