Godišnji rast preduzeća u Nemačkoj, koja proglase bankrot, na mesečnom nivou je dvocifren od juna, u septembru je iznosio 19,5 odsto. Stručnjaci smatraju da je ovo posledica visoke inflacije kao i pada kupovne moći građana
U Nemačkoj je broj preduzeća koja odlaze u stečaj u porastu, pa je samo u oktobru pokrenuto 22,4 odsto više normalnih stečajnih postupaka nego u istom mesecu prošle godine. Godišnji rast preduzeća koja proglase bankrotna mesečnom nivou je dvocifren od juna, a u septembru je iznosio 19,5 odsto, prenela je nemačka agencija dpa.
Prethodnih godina mnoge kompanije su od stečaja spasile znatne državne podrške koje su firme dobile usled pandemije koronavirusa i energetske krize. Prema mišljenju stručnjaka, trenutni rast nelikvidnosti nije kritičan. Prema njihovim procenama, radi se o normalizaciji, budući da su sadašnje brojke i dalje znatno ispod statističkih pokazatelja iz 2015. godine.
Prema Destatisu, predmeti se u statistiku uključuju tek nakon prve odluke stečajnog suda. U mnogim slučajevima je stvarni datum prijave stečaja gotovo tri meseca stariji.
Prema avgustovskim podacima nemačkog statističkog zavoda, u tom mesecu lokalni sudovi su izvestili o 1.556 podnetih stečajnih zahteva, što je 35,1 odsto više nego u istom mesecu prošle godine.
Prema podacima iz oktobra, za samo 12 dana u nemačkoj je banktoriralo 6 firmi, što znači da je u proseku svaki drug dan zatvarana po jedna. Stručnjaci smatraju da je ovo posledica visoke inflacije kao i pada kupovne moći građana. Sve industrije su na udaru, od automobilske, prehrambene, modne...
Katanac stavile mnoge velike kompanije
Klingel grupa iz Pforzheima je u maju podnela zahtev za stečaj. Kompanija je jedna od najvećih kompanija za poštu u Nemačkoj, sa istorijom koja datira još od 1923. godine. Oko 1.600 zaposlenih pogođeno je aktuelnim dešavanjima, pišu nemački mediji.
Vesti o nelikvidnosti nisu novost za nemačko tržište. Velika imena poput Peek & Cloppenburg, Gerri Veber, Gortz i Ahlers AG proglasila su bankrot. Razlozi su bili veoma slični, a Klingel grupa je navela i da je bankrot posledica inflacije, pažljivijeg trošenja novca i posledica rata u Ukrajini.
Na udaru krize se našao i nemački proizvođač igračaka Plejmobi, koji je saopštio da otpušta stotine zaposlenih u poslovnicama širom sveta. Nemački mediji nedavno su naveli da kompanija ukida oko 700 radnih mesta širom sveta dok će u Nemačkoj bez posla ostati 370 radnika.
Grupacija Horst Brandster, vlasnik brenda, čije je sedište u Cirndorfu, objavila je nedavno vest o ukidanju radnih mesta što odgovara udelu od 17 odsto u celom svetu i 16 posto ukupnog broja zaposlenih u Nemačkoj.
I modna kuća Rubsamen sa sedištem u Augzburgu proglasila je nedavno stečaj. Zaposleni u nekim trgovinama su već dobili otkaz. Modna kuća ima inače 13 prodavnica u Fridbergu, Ajhahu, Firstenfeldbruku, Valhajmu, Murnauu, Landsbergu, Dahauu i Šrobenhauzenu.
Renomirani proizvođač dečje hrane Innfood je još jedna nemačka prehrambena kompanija koja je podnela zahtev za stečaj. Kako bi se izbeglo više praznih polica u supermarketima, kompanija očajnički traži pomoć investitora.
(EURACTIV.rs)