Pojedini proizvodi su u proteklih 365 dana doživeli pad cena i to uglavnom zato što su u periodu pre toga imali nerealno visoki rast
Analizom cena prehrambenih proizvoda na svetskim berzama u poslednjih godinu dana, istraživanje agencije Piksel pokazalo je da je najviše porasla cena šećera i to 46,3 odsto, prati ga kakao s 45,9, krompir koji je skuplji za 11,9, a losos za 10,2 odsto.
Ostali proizvodi su u proteklih 365 dana doživeli pad cena i to uglavnom zato što su u periodu pre toga imali nerealno visoki rast. Tako je cena pšenice smanjena za 37,2 odsto, suncokretovog ulja 34,9 a kafe za 32,1 odsto. Cena kukuruza na svetskim berzama je pala za godinu dana 28,6 odsto, govedine 15,4 odsto, piletine za 13,6 procenata a soje, pirična, mleka i čaja za nešto manje od 10 procenata.
Analitičari očekuju da će energetska kriza, politička nestabilnost na istoku Evrope kao i na Bliskom istoku, uz klimatske promene, i dalje pritiskati cene agrarnih proizvoda prema gore.
Inflacija u Italiji i Španiji zbog maslinovog ulja
S druge strane, istraživanja tržišta beleže i skok cena, pa je prema mesečnim “Blumbergovim” indeksima, primetna razlika u ceni maslinovog ulja. To dalje, navode u izveštaju, dovodi do inflacije u Italiji i Španiji, a evo i kako.
Italijanska i španska domaćinstva troše maslinovo ulje za pripremu pica i paelja, pa se zbog skoka cene ove namirnice uvećao I iznos potreban za sastojke za pripremu ovih tradicionalnih jela. Cena sastojaka za picu “margaritu” u septembru je porasla za 8,2 odsto na godišnjem nivou, dok je cena za pravljenje paelje skočila u istom mesecu za 20,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Izvor: EPA-EFE/Tolga AkmenDok je ukupna inflacija u obe zemlje bila znatno ispod ovih nivoa, sa 5,6 odsto u Italiji i 3,3 odsto u Španiji, cena ključnog sastojka raste. U Italiji je maslinovo ulje poskupelo za 43 odsto prošlog meseca u odnosu na godinu ranije, dok je u Španiji poskupelo još više – za 67 odsto na godišnjem nivou, uprkos tome što je ta zemlja najveći svetski proizvođač i izvoznik ovog proizvoda.
Globalne cene maslinovog ulja dostigle su rekordne vrednosti prošlog meseca, premašivši 8.900 dolara po toni i otprilike udvostručivši se u odnosu na prošlu godinu zbog izuzetno suvog vremena na Mediteranu, gde se proizvodi dve trećine svetske proizvodnje maslinovog ulja.
Suša je štetila usevima, kao i dovela do širenja štetočina i bolesti. U svom septembarskom izveštaju, Ministarstvo poljoprivrede SAD revidiralo je svoju prognozu globalne proizvodnje maslinovog ulja za 2022-23. na 2,5 miliona tona, četvrtinu niže i od prethodne godine i od petogodišnjeg proseka.
(EURACTIV.rs)