Pet centralnoevropskih članica Evropske unije zatražile su da se produži zabrana uvoza žita iz Ukrajine i nakon 15. septembra kako bi se izbegli veliki poremećaji na tržištu, rekao je mađarski ministar poljoprivrede Ištvan Nađ.
Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Slovačka postale su alternativne tranzitne rute za ukrajinsko žito kako bi se nadoknadio usporeni izvoz preko crnomorskih luka u zemlji nakon ruske invazije.
Ove države strahuju da bi, ukoliko se ne produži Sporazum o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka koji su prošle godine postigli UN, Rusija i Turska, moglo doći do povećanja protoka te robe i zagušenja u ovih pet zemalja.
Evropska unija je u maju dozvolila ovim pet zemljama da zabrane uvoz ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta, dok je dozvolila tranzit takvog tereta za izvoz u druge zemlje, uključujući i druge zemlje EU. Ta zabrana prestaje da važi 15. septembra.
Na sastanku u Varšavi, ministar poljoprivrede Ištvan Nađi rekao je da će pet zemalja tražiti da ova zabrana uvoza ostane za četiri ukrajinska proizvoda – pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta – za sada, uz nastavak tranzitnih pošiljki.
Još proizvoda na listi zabrane?
Međutim, rekao je da će razgovarati i o opciji u kojoj bi zemlje mogle pojedinačno tražiti od EU da doda proizvode na listu zabrane.
"Idemo u Varšavu da učvrstimo saradnju pet zemalja i potpišemo deklaraciju ili sporazum u kojem ćemo tražiti od EU da produži zabranu nakon 15. septembra", rekao je Nađ
Izvor: EPA-EFE/Albert Zawada.
On je napomenuo da žetve kukuruza i suncokreta nisu počele u Mađarskoj, dok u njihovim skladištima još stoji ukrajinsko žito.
Ranija zagušenja zarobljavala su milione tona žitarica u pet zemalja, što je smanjilo cene za lokalne poljoprivrednike.
Zabrana do kraja godine
On je rekao da je stav pet članica da zabrana ostane do 31. decembra, a to je podržala i Mađarska.
"Očigledno je da Ukrajina, s obzirom na njenu veličinu, sve što proizvodi i izvozi u Evropu, uznemirava tržište. Ista je situacija i sa piletinom, jajima, medom", rekao je on.
"Za sada se trudimo da očuvamo zabranu za ova četiri proizvoda i verovatno će doći do dogovora da zemlje pojedinačno mogu tražiti od EU da uvede zabranu dodatnih proizvoda...o tome ćemo razgovarati", dodao je.
Izvor: EPA-EFE/YAHYA ARHABOptužujući Rusiju da koristi žito kao "municiju", poljski ministar poljoprivrede Robert Telus rekao je u utorak da je Varšava voljna da poboljša tranzit kroz Poljsku, ali da EU treba da pomogne u infrastrukturi.
Nađ je rekao da je kopneni transport žitarica skup i sugerisao je da bi EU trebalo da ponudi progresivnu subvenciju tranzita Ukrajini ili brodarskim kompanijama kako bi se omogućilo slanje žitarica u alternativne luke, kako bi se izbeglo opterećenje na evropskim tržištima.
(EURACTIV.rs)