Rusija se formalno povukla iz dogovora o izvozu ukrajinskog žita preko Crnog mora uz posredovanje Ujedinjenih Nacija (UN).
Prekid ovog sporazuma od strane Rusije bi mogao da ugrozi izvoz desetine miliona tona hrane iz ratom razorene zemlje.
Crnomorska inicijativa, koju su 22. jula 2022. godine potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, uključivala je izvoz ukrajinskog žita, hrane i đubriva preko Crnog mora.
“Danas su prestali da važe crnomorski sporazumi. Deo sporazuma koji se odnosi na Rusiju, nažalost, nije do sada sproveden. Stoga, Rusija se povlači iz sporazuma“, objasnio je Peskov.
On je istakao da će se Moskva odmah “vratiti sprovođenju dogovora“, čim budu ispunjeni uslovi Rusije.
Rusija je prigovarala, otkako su UN i Turska prvobitno posredovale u sporazumu pre godinu dana, da zapadne sankcije sprečavaju paralelni sporazum kojim se dozvoljavaju plaćanja, osiguranje i otprema za poljoprivredni izvoz iz Moskve. Osim toga, Vladimir Putin je prošle subote, u razgovoru sa južnoafričkim predsednikom Sirilom Ramafozom, rekao da nisu ispunjene obaveze da se uklone prepreke za izvoz ruske hrane i đubriva. On je istakao da je glavni cilj žitnog dogovora ostao neispunjen – snabdevanje siromašnim zemljama žitom.
Kako je za RIA Novosti rekla portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, Rusija je zvanično obavestila Tursku, Ukrajinu i UN o svom prigovoru na produženje sporazuma o žitu.
Potpisan u julu 2022. u Istanbulu, sporazum kome su posredovale Turska i UN, već je dva puta bio obnovljen.
Taj sporazum je prošle godine omogućio da se 33 miliona tona žita izveze preko ukrajinskih luka uprkos sukobu.
(EURACTIV.rs)