Za kompanije sa Zapadnog Balkana je važno da nastave da sarađuju, rade na zajedničkim projektima i zajedno nastupaju na trećim tržištima, istakao je danas Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Čadež je poručio da su ekonomije Zapadnog Balkana ispunile najvažnije standarde poslovanja i da su spremne da postanu deo jedinstvenog evropskog tržišta.
Na završnoj konferenciji projekta „EU podrška KIF ZB6“ u Prištini, u organizaciji Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana (KIF ZB6), Čadež je pozvao Evropsku uniju da omogući građanima i privredama regiona da uživaju četiri osnovne slobode na kojima počiva EU, slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala, ocenivši da taj proces može da bude završen za manje od dve godine.
„Ovo nije region problema i nesreća. Ovaj region ima potencijale koji nijedan drugi nema u Evropi. Evropa danas iz Kine uvozi 98 odsto svih retkih metala koji su im potrebni za zelenu industriju, solarne tehnologije, baterije, električna vozila, kako bi bila prva među globalnim igračima, a ovde u region imamo rudnike koji funkcionišu i prerađivače koji to mogu da rade. Imamo nikal, kobalt, litijum, kalcit...“ ukazao je Čadež.
Podsetio je da je od osnivanja KIF-a bilo podozrenja, kako u regionu tako i u međunarodnoj zajednici, iporučio da privrednici žele da stvaraju budućnost zasnovanu na zajedničkim interesima, a ne razlikama.
„Naše težište u budućnosti jeste da što pre ubedimo EU i zemlje članice da ovaj region mora biti deo jedinstvenog tržišta i da mora uživati četiri slobode“, istakao je Čadež navodeći da je za privrednike regiona od presudnog značaja mogućnost poslovanja pod istim uslovima kao što imaju njihove kolege u bilo kom evropskom gradu, a kako bismo kao region bili konkurentni i razvijali naše ekonomije do zvaničnog ulaska u Evropsku uniju.
Predsednik PKS je istakao da će projekat „EU podrška KIF ZB6“, u kojem su učestvovale sve privredne komore, članice Komorskog investicionog foruma, biti nastavljen od 1. januara naredne godine.
„Sada razrađujemo projekat koji počinje od 1. januara sledeće godine. Nastavljamo sve naše aktivnosti koje finansiramo sami, svi zajedno, sve komore“.
Govoreći o rezultatima projekta, koji je finansirala Evropska unija sa više od 2,8 miliona evra, Čadež je naveo da je tokom ovog projekta više od 6.000 kompanija iz šest ekonomija Zapadnog Balkana prošlo neku vrstu obuka, edukacija i seminara.
“Te kompanije su danas uspešne i mogu slobodno da plasiraju svoje proizvode na tržištima EU i svetu“ dodao je on.
Predsednik Privredne komore Kosova, Ljuljzim Rafuna, govoreći na konferenciji, kazao je da je uveren da će ovaj mehanizam ekonomske saradnje doprineti očuvanja mira i stabilnosti na Balkanu.
“Potrebna nam je saradnja, jer ekonomskim razvojem utičemo na socijalni razvoj naših gradjana. Oni će imati veći socijalni standard i bolji život. Mi kao Investicioni forum borimo se sa preprekama poslovanja stalno i eliminišemo ih, ne čekamo na poteze vlada, nego vršimo na njih pozitivni pritisak”, naglasio je Rafuna.
Zamenik predsednika Privredne komore BiH, Mirko Bošković, kazao je da su investicije, nova radna mesta i politička stabilnost veoma važni kako bi se mladi zadržali u svim zemljama regiona.
On je naglasio i da su privredne komore regiona dokazale da je uspešna saradnja moguća.
“Na konferencijama organizovanim u Ljubljani, Beogradu i Hanoveru pokazalo se da je region ZB bogat prirodnim potencijalima i da je velika većina njih neiskorišćena što samo po sebi otvara prostor za nova ulaganja”, istakao je on.
Potpredsednik Privredne komore Crne Gore, Nikola Vujović kazao je da ovaj projekt daje dobru podlogu za povezivanje ekonomija zemalja regiona, ali i medjusobno i sa EU.
“Očekujem da u narednom periodu imamo slične inicijative, uz podršku Europske komisije kao što je to bilo u ovom slučaju. Sve to znači bolju pripremu naših kompanija za ono što nam je zajednički cilj, a to je da budu spremni za tržište”, kazao je on.
Tomas Haglajter iz Evropske komisije, obraćajući se današnjem skupu u Prištini preko video linka, istakao je da je projekat “EU podrška ZB6 KIF” jedna avangarda i da je veoma važan za prosperitet i razvoj čitavog regiona.
“Ovo je prilika da se ojača poslovanje u regionu, a ako se jača proces biznisa može se ubrzati i process pridruženja EU”, naglasio je on.
(EURACTIV.rs)