Izrael je jedna od zemalja koje su veoma rano shvatile značaj sajber bezbednosti i danas je vodeća nacija u toj oblasti.
Uporedo sa razvojem digitalnog sveta, pretnje, teror i kriminal su se preselili u sajber stvarnost i Izrael se time pozabavio mnogo ranije nego druge zapadne ekonomije. Takođe, Izrael prednjači na listi zemalja izloženih sajber napadima, a glavni ciljevi su vladine institucije i infrastruktura, što ukazuje da iza ovih napada stoje politički razlozi. Da bi se uhvatili u koštac sa izazovima, Vlada Izraela morala je da razvije i izgradi sajber infrastrukturu. Izraelski sektor sajber bezbednosti danas je učvrstio svoju poziciju izvora inovacija u sajber bezbednosti širom sveta.
To je svakako zemlja na koju se treba ugledati, prvenstveno po pitanju razvoja i podsticaja inovativnog i visokoproduktivnog privatnog IT sektora, i sinergije tog privatnog sektora s vladinim institucijama i u sferi bezbednosti. Na Izrael se treba ugledati i u organizaciji i efikasnosti bezbednosne infrastrukture, kako digitalne, tako i analogne.
Pandemija je svima pokazala koliko je sajber bezbednost važna za zaštitu preduzeća i ličnih uređaja tokom rada. Pristupne tačke su se povećale, površine napada su rasle, a hakeri su pronalazili nove načine za napad na kompanije. Zanimljiv je podatak da se od pandemije koronavirusa broj sajber napada povećao za 630 odsto, a naročito na sisteme državnih institucija, finansijskog i energetskog sektora.
U okviru serije 2022 VC istraživanja koja je sprovedena u Izraelu prošle godine kako bi se pregledala prošla i dala predviđanja za 2023. godinu, kontaktirano je s desetinama vodećih fondova u Izraelu i zamoljeni su da navedu tri startapa koji zaslužuju pažnju u narednoj godini. Svaki VC menadžer je zamoljen da predstavi relativno nove startapove u svom portfoliju, ili one koji posluju malo ispod radara, i objasni zašto su odlučili da investiraju u ove kompanije.
U 2022. godini ukupno finansiranje izraelskih startapa u oblasti sajber bezbednosti palo je za dramatičnih 64%, sa 8,84 milijarde dolara u 2021. na 3,22 milijarde dolara, a broj finansiranja smanjen je sa 135 u 2021. na 94. U poređenju sa ukupnim finansiranjem u 2020. godini (2,22 milijarde dolara u 109 rundi finansiranja), čini se da je 2021. bila mrlja na radaru i da se industrija vraća tamo gde je stala 2020.
Podaci ukazuju i na to da je većina kapitala koja se prošle godine ulila u sajber bezbednost ušla u početni krug pokretanja sajber bezbednosti u ranoj fazi. Prosečna prva runda za 2022. zapravo je srušila rekord iz 2021. godine (sedam miliona dolara), dostigavši neverovatnih devet miliona dolara. Ukupno osnovno finansiranje je poraslo za 65%, sa 233 miliona dolara u 2021. na 384 miliona dolara u 2022. godini.
Ova zapanjujuća količina kapitala posvećena najranijim fazama izgradnje kompanije pokazuje stalno poverenje investitora u potencijal industrije sajber bezbednosti da inovira i izgradi rešenja za sve akutnije pretnje.
Teška ekonomija obično je praćena povećanim brojem prevara i sajber napadima. Usvajanje i konverzija korisnika postali su još važniji na ovom tržištu, sa preduzećima koja traže rešenja koja smanjuju trenje za svoje krajnje kupce kako bi sprečila bilo kakve izvore odliva. Osnivanje timova u kompanijama u ranoj fazi koji se fokusiraju na rešavanje ovih problema nastaviće da privlači interesovanje investitora.
Uz rastuće geopolitičke tenzije i krizu u svetu kojoj smo svedoci, pitanje sajber bezbednosti danas je postalo prioritet u većini zemalja, pa tako i u Srbiji, koja bi trebalo da razvije IT sektor, ostvari s njim bolju saradnju u cilju ostvarivanja državnih interesa i usvoji asertivniji pristup na polju (sajber) bezbednosti.
S tim u vezi nedavno je u Beogradu održan seminar na kom su izraelski eksperti predstavili rešenja za borbu s hakerima. Na seminaru, koji je bio zatvorenog tipa, srpskim bezbednjacima demonstrirani su potencijalni hakerski napadi i načini odbrane od njih. Učesnici seminara iz Srbije upoznati su s najsavremenijim paketima za rešavanje potencijalnih pretnji i metodama za zaštitu i bezbednost njihovih sistema. Konstantne promene u sajber prostoru zahtevaju neprestani razvoj novih metoda za bezbednost i zaštitu podataka. Ostvarivanjem ove saradnje Srbija će napraviti veliki iskorak u oblasti korporativne bezbednosti jer se Izrael smatra "sajber nacijom".
Ambasada Izraela nastaviće da podržava i podstiče partnerstva izraelskih i srpskih kompanija u sajber sektoru, kao i u drugim sektorima.