Kina je sklopila sporazum sa Tajlandom o trajnom ukidanju viznog režima od marta. Ovo je najnoviji pokušaj Pekinga da namami strane turiste nakon godina samonametnute izolacije zbog Kovida
Šema recipročnog bezviznog režima, koju je u 02. januara najavio tajlandski premijer Sreta Tavisin, dolazi nakon što je Tajland u septembru ukinuo vize za kineske turiste do ovog februara.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da uzajamna izuzeća od viza između Kine i Tajlanda „služe fundamentalnim interesima oba naroda".
„Odeljenja vlade odgovorna za ovo pitanje su u bliskoj komunikaciji o pojedinostima. Radujemo se ranoj implementaciji aranžmana", rekao je portparol ministarstva Vang Venbin.
Kina je druga najveća svetska ekonomija, globalna proizvodna elektrana i ogromna nacija vrtoglave geografije, bogate kulture i istorije što je čini izuzetno atraktivnim mestom za istraživanje turista. Ali to nije najlakša zemlja za putovanje.
Periodi samonametnute izolacije, lavirintska pravila o vizama, ograničenja interneta koja zabranjuju sveprisutne onlajn alate poput Gugl mapa, i u skorije vreme dominacija kineskih aplikacija za e-plaćanje, odavno su se pokazali kao prepreke za putovanja bez problema.
Tokom pandemije Covid-19, granice Kine bile su gotovo zatvorene tri godine. Sada izgleda da Peking želi turiste nazad.
Sporazum sa Tajlandom prati postojeću šemu bez viza koju je Kina ponudila šest zemalja u pokušaju da podstakne strani turizam dok se njena ekonomija bori sa oporavkom.
Kina je u novembru najavila probni program koji će posetiocima iz Francuske, Nemačke, Italije, Holandije, Španije i Malezije omogućiti ulazak bez viza u trajanju od 15 dana.
Ova politika, započeta u decembru, trebalo bi da traje 12 meseci -do kraja novembra ove godine.
U decembru je 118.000 putnika iz tih šest zemalja ušlo u Kinu bez viza prema novoj odluci, saopštila je u ponedeljak Nacionalna administracija za imigraciju, ne dajući analizu po zemljama.
Preko 77% njih dolazilo je radi razgledanja, rekreacije ili posla, kažu u administraciji.
Bezvizni ulasci su činili 55 odsto ukupnog broja poseta Kini iz šest zemalja, što je poraslo za skoro 30 odsto u odnosu na novembar.
Pravi efekat ovakve politike će se tek videti jer turisti iz dalekih zemalja, kao što je Evropa, obično planiraju putovanja u Kinu mesecima unapred. Zime su takođe posebno hladne u većem delu Kine i tako obično nisu atraktivne u tom periodu.
Kina je takođe olakšala posetu američkim turistima tako što je pojednostavila proces podnošenja zahteva za vizu.
Od 1. januara, putnici iz Sjedinjenih Država više ne moraju da podnose dokaze o povratnim avionskim kartama, hotelskim rezervacijama, planu puta ili pozivnom pismu za podnošenje zahteva za turističku vizu, saopštila je kineska ambasada u Sjedinjenim Državama.
Kina nastoji da pridobije više međunarodnih putnika u okviru širih napora da podstakne usporenu ekonomiju koja se suočava sa brojnim ozbiljnim problemima.
U avgustu je ukinula sve zahteve za testiranje na Covid-19 pre ulaska za putnike,a putnicima koji dolaze zbog posla ponudila je mogućnost da dobiju vize po dolasku i izuzeo posetioce iz nekih zemalja od davanja otisaka prstiju.
Prošlog leta, VeChat i Alipai, dve najveće kineske aplikacije za plaćanje koje su dominirale svakodnevnim životom, konačno su omogućile posetiocima da povežu svoje kreditne kartice, omogućavajući im da rezervišu taksi, voze se podzemnom železnicom i plaćaju u restoranima, hotelima i prodavnicama.
Međutim, povratak stranih turista u Kinu je spor i ostaje znatno ispod nivoa pre pandemije.
U prvoj polovini 2023. godine, kineske imigracione vlasti zabeležile su ukupno 8,4 miliona ulazaka i izlazaka stranih državljana, što je manje za 30% broja zabeleženog u istom periodu 2019. godine, prema podacima koje je objavila Nacionalna administracija za imigraciju.
U trećem kvartalu godine broj ulazaka i izlazaka stranaca porastao je na 8 miliona, što je još uvek upola manje u odnosu na isti period 2019. godine.
Kineske turističke agencije su svedoci još većeg pada broja stranih turista.
Prema podacima Ministarstva kulture i turizma, kineske turističke agencije primile su 477.800 stranih turista u prvih šest meseci 2023. godine, što je samo 5,58 odsto u odnosu na isti period 2019. Ministarstvo nije objavilo podatke od druge polovine prošle godine.
(M.A./EURACTIV.rs)