Društvo

KINESKI MODNI GIGANT OPTUŽEN ZA KRAĐU I REKETIRANJE: Iza svega stoji tehnološki genije, uspešno će izbeći odgovornost?

Tri modna dizajnera tuže kineskog giganta brze mode Šein zbog, kako navode, "neverovatnog" kršenja autorskih prava i reketiranja.

Izvor: EPA-EFE/HARISH TYAGI

U tužbi, koja je podneta kalifornijskom saveznom sudu, dizajneri navode da je Šein proizveo i prodao detaljne kopije njihovih dizajna, krćeši na taj način autorska prava.

Oni tvrde da Šein koristi “tajne algoritme“ da odredi modne trendove — algoritme za koje tvrde da “ne mogu da funkcionišu“ bez generisanja kopija dizajna. Dizajneri kažu da se Šein obogatio “iznova i iznova vršeći pojedinačne povrede autorskih prava“.

U tužbi se kaže da je onlajn trgovac prekršio Zakon o organizacijama, navodeći da su ove tvrdnje prikladne jer Šein nije samo jedan entitet, već “de-fakto udruženje entiteta“.

“Ne postoji Koko Šanel ili Iv Sen Loran iza Šein imperije. Umesto toga, postoji misteriozni tehnološki genije, Ksu Jangtijan zvani Kris Ksu“, tvrdi se u tužbi.

Pozivajući se na dokumentarac BBC Channel 4, “Inside the Shein Machine“ (Unutar Šein Mašine), dodaje: “Kada počnete da gledate iza toga, ko je kompanija, to je velika crna rupa“. U žalbi se navodi da Šeinova korporativna struktura otkriva da je kompanija decentralizovana grupa entiteta, tako da kompanija može da “izbegne odgovornost“ i “izbegne otkrivanje osnovnih informacija“.

"Šein će se braniti"

Portparol Šeina je rekao da će se braniti od neosnovanih tvrdnji.

“Šein ozbiljno shvata sve tvrdnje o kršenju prava i preduzimamo brze mere kada pritužbe podnose validni nosioci prava intelektualne svojine. Snažno ćemo se braniti od ove tužbe i svih neosnovanih tvrdnji”.

Krista Peri, jedan od dizajnera koji su podneli tužbu, kreirala je dizajn pod nazivom “Make it Fun“, print koji ima višebojni dizajn oko fraze. Ubrzo nakon toga, navodi se u tužbi, shvatila je da “Šein” prodaje kopije njenih dizajna. Nakon što se požalila, navodi, mejlom joj je ponuđeno 500 dolara odštete, što je ona odbila.

Prema njihovoj stranici “O nama“, Šein kaže da kompanija proizvodi samo 100 do 200 komada svakog modela pri lansiranju.

Te male količine su namerne, navodi se u tužbi. Na taj način, pre nego što napravi još komada, Šein može da vidi da li se neko žali na ukraden dizajn, navodi se u tužbi a piše CNN.

(EURACTIV.rs)