Društvo

ZABRINJAVAJUĆI NIVO VODE OKO NUKLEARNE ELEKTRANE ZAPOROŽJE: Međunarodna agencija za atomsku energiju pokrenula istragu

Autor Aleksandra Vrbica

Voda iz rezervoara se koristi za hlađenje šest reaktora i skladištenje istrošenog goriva, saopštila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).

Izvor: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je u nedelju (11. juna) da joj je potreban širi pristup oko nuklearne elektrane Zaporožje kako bi se proverila „značajna neslaganja" u podacima o nivou vode na probijenoj brani Kahovka koja se koristi za hlađenje reaktora te elektrane.

Šef IAEA Rafael Grosi, koji će ove nedelje posetiti elektranu, rekao je da merenja koja je agencija dobila na ulazu u elektranu pokazuju da je nivo vode u brani stabilan oko jedan dan tokom vikenda.

„Međutim, visina navodno nastavlja da opada na drugim mestima u ogromnom rezervoaru, uzrokujući moguću razliku od oko dva metra", rekao je Grosi u saopštenju. „Visina nivoa vode je ključni parametar za kontinuirani rad pumpi za vodu."

Uništenje brane hidroelektrane Kahovka u južnoj Ukrajini prošle nedelje poplavilo je gradove nizvodno i hiljade ljudi proteralo iz svojih domova.

Izvor: EPA-EFE/Ivan Antypenko

I brana hidroelektrane Kahovka i nuklearna elektrana Zaporožje su okupirane od strane Rusije od prvih dana njene invazije u februaru 2022. godine.

Voda iz rezervoara se koristi za hlađenje šest reaktora i skladištenje istrošenog goriva, saopštila je IAEA.

„Moguće je da je ovo odstupanje u izmerenim nivoima uzrokovano izolovanom vodom koja je odvojena od većeg rezervoara", rekao je Gros u saopštenju. „Ali moći ćemo da znamo tek kada dobijemo pristup elektrani."

Grosi je rekao da elektrana „igra ključnu ulogu za bezbednost i sigurnost nuklearne elektrane udaljene nekoliko kilometara", otuda potreba za pristupom i nezavisnom procenom.

Agencija je ranije saopštila da fabrika u Zaporožju može da se vrati na druge izvore vode kada voda iz rezervoara više ne bude dostupna, uključujući veliko jezero za hlađenje iznad rezervoara, sa vodom dovoljnom za nekoliko meseci.

Međunarodna istraga

Već je počeo rad na istrazi Međunarodnog krivičnog suda o proboju brane Kahovka i velikoj poplavi koju je izazvao, izjavio je u nedelju ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

„Predstavnici Međunarodnog krivičnog suda su poslednjih dana posetili Hersonsku oblast", rekao je Zelenski u svom video obraćanju.

„Već prvog dana nakon katastrofe, kancelarija generalnog tužioca je poslala odgovarajući zahtev Međunarodnom krivičnom sudu u vezi sa istragom ove katastrofe i rad je već počeo."

Izvor: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Zelenski je rekao da je važno da međunarodni pravni stručnjaci vide posledice katastrofe, uključujući incidente granatiranja poplavljenih područja. Zvaničnici su rekli da su tri osobe poginule u nedelju u ruskom granatiranju čamaca koji su prevozili evakuisane osobe.

Predsednik Zelenski je rekao da su ukrajinski spasilački timovi evakuisali oko 4.000 stanovnika iz pogođenih zona - uključujući područja na istočnoj obali reke Dnjepar koju je okupirala Rusija.

Ruske snage su digle u vazduh branu Kahovka da bi sprečile ukrajinske trupe da napreduju u južnoj oblasti Hersona, izjavila je u nedelju zamenica ministra odbrane Hana Malijar.

Ukrajina je optužila ruske snage da su digle u vazduh branu iz njene povezane hidroelektrane. Ova lokacija je pod ruskom okupacijom od prvih nedelja ruske invazije u februaru prošle godine.

Moskva je za rušenje brane okrivila Ukrajinu. Obe strane međusobno se optužuju za granatiranje civila dok se sprovode napori za spasavanje.

Ukrajinska služba bezbednosti saopštila je da je presrela telefonski poziv koji je dokazao da je ruska „diverzantska grupa" digla u vazduh hidroelektranu i branu u Kahovki u utorak rano ujutru.

Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) objavila je na svom Telegram kanalu audio snimak navodnog razgovora, u kojem su dvojica muškaraca, izgleda, razgovarali o posledicama katastrofe na ruskom.

Rusija je optužila Kijev da je uništio branu. Rusko ministarstvo spoljnih poslova nije odmah odgovorilo na Rojtersov zahtev za komentar saopštenja SBU.

„Oni (Ukrajinci) ga nisu udarili. To je bila naša diverzantska grupa", rekao je jedan od muškaraca na snimku, kojeg je SBU opisao kao ruskog vojnika. „Hteli su da, kao, uplaše (ljude) tom branom."

„Nije išlo po planu, i (jeste) više od onoga što su planirali."

Drugi čovek na liniji izrazio je iznenađenje zbog tvrdnje vojnika da su ruske snage uništile branu.

SBU nije ponudila više detalja o razgovoru ili njegovim učesnicima. Rečeno je da je pokrenulo krivičnu istragu za ratne zločine i "ekocid".

(EURACTIV.rs)