Novinar Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. gdine u dvorštu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketinške službe "Dnevnog telegraf". Sa njim u društvu bila je njegova prijateljica i očevidac ubistva Branka Prpa
Apelacioni sud u Beogradu preinačio je prvostepenu osudjujuću presudu i pravosnažno je oslobodio četvoricu nekadašnjih radnika Državne bezbednosti od optužbi za učešće u ubistvu Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika "Dnevnog Telegrafa", 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu gde su se nalazile prostorije redakcije.
U odsustvu neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili da su Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić izvršioci ovog krivičnog dela, Apelacioni sud je našao da nisu na nesumnjiv način dokazani navodi optužbe.
Usvajanjem žalbi odbrane i delimičnim usvajanjem žalbe Tužilaštva, apelacioni sud je preinačio prvostepenu presudu tako što je oslobodio od optužbe Markovića da je izvršio krivično delo teško ubistvo u podstrekavanju, a Radonjića, Kuraka i Romića da su kao saizvršioci izvršili krivično delo teško ubistvo, dok su oštećeni upućeni na parnični postupak radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva.
"Činjenica da je Ćuruvija bio kritičar tada aktuelne vlasti, za ovaj Sud nije sporna, ali s obzirom na to da je u odnosu na okrivljene doneta oslobađajuća presuda, to se Sud nije ni mogao upuštati u motive izvršenja ovog krivičnog dela", navodi se u saopštenju Apelacionog suda objavljenog na njegovom sajtu.
Fondacija šokirana odlukom
Slavko Ćuruvija fondacija saopštila je danas da je šokirana odlukom Apelacionog suda.
"Još jednom podsećamo da su oslobođeni oni koji su ubili novinara koga je tajna služba prisluškivala i pratila pre samog zločina, čije je ubistvo najavljeno na državnoj televiziji, sa kim su se obračunavali najviši državni zvaničnici, o kome su u državnim medijima plasirane monstruozne laži, čiju je imovinu država uništila, a njegove saradnike proganjala", navodi Fondacija i ocenjuje da ova presuda vraća na "veliku scenu devedesete godine prošlog veka".
Brnabić: Ne mogu da komentarišem sudsku odluku
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da ne može da komentariše sudsku presudu, ali da joj je, kako je rekla, beskrajno žao zbog toga i da će ne kao premijerka, već kao građanka Srbije nastaviti da traži pravdu.
Istakla je, takođe, da vlast u Srbiji nema nikakav uticaj na sudstvo, ali da će nastaviti da traži pravdu i da insistira da se nađe ko je bio nalogodavac, a ko ubica Slavka Ćuruvije.
"Branka Prpa je bila svedok odbrane u ovom procesu i ona je rekla "ne, nisu ovo ubice". Kako mislite da ima neki sudija da nakon toga kaže da jesu. Prpa je bila jedini očevidac", rekla je premijerka za TV Prva.
Stej department: Obeshrabrujuća odluka
Odluka Apelacionog suda u Beogradu da preinači prvostepenu presudu obeshrabrujuća je i predstavlja tužan dan za novinarstvo u Srbiji, ocenio je Stejt department.
U pisanom odgovoru za Glas Amerike potvrđuje svoju posvećenost da se okončaju nekažnjivosti za zločine nad novinarima i poziva globalnu zajednicu da se ujedini u traženju odgovornosti za one koji usmeravaju i vrše nasilje, uznemiravaju i zastrašuju medijske radnike.
OEBS i više novinarskih udruženja i organizacija imali su slične stavove. Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Tereza Ribeiro i šef Misije u Srbiji Jan Bratu poručili su da su ''zatečeni'' presudom Apelacionog suda.
''Činjenica da ovaj slučaj ostaje nerešen 25 godina nakon što je ovaj hrabri novinar ubijen krajnje je uznemiravajuća. Nekažnjivost za ovaj težak zločin ne samo da je izuzetno bolna za Ćuruvijinu porodicu i kolege, već je i duboko razočaravajuća za celo srpsko društvo. Pravi test društva zasnovanog na vladavini prava je kako ono omogućava ostvarivanje pravde, posebno onima koji se izlažu riziku kako bi podržali vrednosti slobodne medija'', navela je Ribeiro.
Obrazloženje suda
U detaljnom obrazloženju presude Apelacioni sud podseća da je otvorio glavni pretres, jer je prvostepeni sud i u ponovljenom postupku učinio bitne povrede krivičnog postpka zbog čega nije bilo moguće ispitati tu presudu.
"Prvostepeni sud je presudom koja se napada žalbama prekoračio optužbu, povredio identitet optužbe i presude i nije rešio predmet optužbe, a pritom je i selektivnom ocenom dokaza u potpunosti zanemario određene činjenice koje proizlaze iz izvedenih dokaza, a koje međusobno posmatrane pružaju osnov za drugačije presuđenje" objavljeno je na sajtu.
Drugostepeni sud je ispitao svedoke koje prvostepeni nije, ali su se neki od njih izjašnjavali samo o informacijama koje su od nekoga čuli, te je ovaj sud zaključio da su iskazi pojedinih svedoka iz istrage ne samo nepouzdani, već i da se ne mogu sa sigurnošću prihvatiti kao istiniti.
Po nalaženju Apelacionog suda, i pored svih izvedenih dokaza, tokom postupka nije utvrđeno postojanje organizovane kriminalne grupe, niti je utvrđeno ko je, kada i gde, kao što se navodi u dispozitivu optužnice, učestvovao u sačinjavanju prethodnog dogovora i plana za lišenje života Ćuruvije, a nije izveden ni jedan dokaz u prilog navodima optužbe, da je takav nalog dat od strane NN lica "iz najviših struktura vlasti".
Kako se dalje navodi, nisu ni potvrđeni navodi da je Marković upoznao Radonjića sa planom o ubistvu Ćuruvije, odnosno da mu je preneo plan i tako ga sa umišljajem podstrekao da pripremi njegovu fizičku likvidaciju, nisu potkrepljeni ni jednim izvedenim dokazom, te stoga logičko zaključivanje prvostepenog suda samo na osnovu odnosa subordinacije između okr. Markovića i Radonjića, nije moglo biti prihvaćeno. Tokom postupka nije izveden ni jedan dokaz koji bi potvrdio navode optužbe da je Radonjić postigao dogovor o neposrednom izvršenju ubistva sa Kurakom i Romićem.
Apelacioni sud je na osnovu dokaza i to, prvenstveno, na osnovu ispitivanja svedoka pripadnika Devetog odeljenja koji su učestvovali u praćenju Ćuruvije utvrdio da se beli Golf 3 koji se navodi u optužnici nije nalazio na licu mesta, a dokaze o tome ko je preuzeo vozilo i u kom vremenskom periodu ga je koristio, detaljno je obrazložio u svojoj odluci.
(J.N./EURACTIV.rs)