Naučnici sa Univerziteta Centralni Lankašir u Velikoj Britaniji otkrili su gigantsku strukturu u obliku prstena u svemiru.
Novootkrivena gigantska struktura u svemiru ima 1,3 milijarde svetlosnih godina u prečniku i čini se da je otprilike 15 puta veći od Meseca na noćnom nebu posmatrano sa Zemlje.
Astronomi su ga nazvali Veliki prsten, a čine ga galaksije i jata galaksija. Kažu da je toliko velika da dovodi u pitanje naše razumevanje univerzuma
Kako piše BBC, ne može se videti golim okom. Takve velike strukture, navodi se, ne bi trebalo da postoje prema jednom od vodećihprincipa astronomije, nazvanom kozmološki princip. Ovaj princip tvrdi da se sve materije ravnomerno prostiru kroz Univerzum.
Iako su zvezde, planete i galaksije ogromni skupovi materija u našim očima, u kontekstu veličine univerzuma one su beznačajne – i teorija je da mnogo veće skupine materije ne bi trebalo da se formiraju.
Veliki prsten ni u kom slučaju nije prvo verovatno kršenje kosmološkog principa i stoga sugeriše da postoji još jedan faktor koji tek treba da se otkrije, navodi BBC.
Prema rečima zamenika direktora Kraljevskog astronomskog društva Roberta Mesija, sve je više dokaza za preispitivanje onoga što je bila centralna tačka astronomije.
"Ovo je sedma velika struktura otkrivena u univerzumu koja je u suprotnosti sa idejom da je kosmos gladak na najvećim razmerama. Ako su ove strukture stvarne, onda je to definitivno materijal za razmišljanje za kosmologe o tome kako je svemir evoluirao tokom vreme", rekao je on.
Ko je identifikovao "Veliki prsten?
Veliki prsten je identifikovala Aleksija Lopez, doktorant na Univerzitetu Central Lankšir (UCLan), koja je takođe otkrila Džinovski luk - strukturu koja se prostire na 3,3 milijarde svetlosnih godina svemira.
Upitana kakav je bio osećaj otkriti, ona je rekla: "To je zaista nadrealno. Moram da se uštinem, jer sam do ovih otkrića došla slučajno, bila su to slučajna otkrića. Ali to je velika stvar i ne mogu da verujem da govorim o tome, ne verujem da sam to ja”.
"Nijedna od ove dve ultra-velike strukture nije lako objasniti u okviru našeg trenutnog razumevanja univerzuma", rekla je ona.
"A njihove veličine, karakteristični oblici i kosmološka blizina sigurno nam govore nešto važno - ali šta tačno?"
I Veliki Prsten i Džinovski luk se pojavljuju relativno blizu jedan drugom, blizu sazvežđa Volar.
Profesor Don Polako, sa odseka za fiziku Univerziteta u Vorviku, rekao je da je verovatnoća da se to dogodi neuporedivo mala, tako da bi dva objekta mogla biti povezana i formirati još veću strukturu.
“Pitanje je kako se prave tako velike strukture? Neverovatno je teško zamisliti bilo koji mehanizam koji bi mogao da proizvede ove strukture, tako da umesto toga autori spekulišu da vidimo relikt iz ranog univerzuma gde su talasi materijala visoke i niske gustine 'zamrznuti' u ekstragalaktičkom mediju”.
Postoje i slične velike strukture koje su otkrili drugi kosmolozi - poput Velikog zida Sloun, koji je dugačak oko 1,5 milijardi svetlosnih godina, i zida južnog pola, koji se proteže 1,4 milijarde svetlosnih godina u prečniku.
Ali najveći pojedinačni entitet koji su naučnici identifikovali je superjato galaksija pod nazivom Veliki zid Herkules-Korona Borealis, koji je širok oko 10 milijardi svetlosnih godina.
Dok se Veliki prsten pojavljuje kao gotovo savršen prsten na nebu, analiza Lopezove sugeriše da ima više oblik zavojnice - kao vadičep - sa licem poravnatim sa Zemljom.
“Veliki prsten i Džinovski luk, pojedinačno i zajedno, daju nam veliku kosmološku misteriju dok radimo na razumevanju univerzuma i njegovog razvoja”.
Nalazi su predstavljeni na 243. sastanku Američkog astronomskog društva (AAS) u Nju Orleansu.
(JA/EURACTIV.rs)