U trenutku kada se u Srbiji dogodio 22. femicid, političarka SPS, Ana Grozdanović najavila je osnivanje Foruma za zaštitu muškaraca. EURACTIV je o ovoj temi razgovarao sa Biljanom Maletin i Vesnom Tomić.
Političarka SPS-a, Ana Grozdanović objavila je na svojoj Instragram stranici da će se "baviti zaštitom muškaraca", i osnovati Forum za njihovu zaštitu. Ovu odluku obrazložila je mišljenjem da se "niko ne pita kroz šta muškarac prolazi pored žene, već svi gledaju šta uradi na kraju".
Ispod ovog saopštenja označila je i prvog potpredsednika Vlade zaduženog za spoljnu politiku i bezbednost, ministra spoljnih poslova i predsednika SPS-a, Ivicu Dačića.
"Dugo sam razmišljala da li da pomognem forumu žena ili bilo kojoj ženskoj grupi, i definitivno sam donela odluku u koju sam ubeđena da je najispravnija. Danas se samo govori o onome sto muškarac uradi na kraju, a niko se ne pita kroz šta je prolazio taj muškarac svo vreme pored neke žene, napisala je ona i dodala:
"Žene mislim da ste preterale u oduzimanju muške uloge u ovom svetu muškarcima, i zbog toga dajem od danas podršku muškarcima u svakom problemu sa kojim se suočavaju. Ovo ne znači da žene smatram manje pametnim već ih želim podsetiti da sve mi imamo očeve od kojih naše majke nisu pravile devojčice već temelj kuće - navela je Grozdanović na svojoj Instagram stranici.
Grozdanović se u objavi dotakla i razvoda napisavši da neke žene gledaju da se dobro udaju, onda ucenjuju za alimentaciju preko dece koja ispaštaju zajedno sa mužem i njegovom porodicom.
Biljana Maletin, aktivistkinja Ženske platforme za razvoj Srbije u intervjuu za EURACTIV kaže da ova izjava, pored toga što je neutemeljena u realnosti, deluje čak i cinično, kao i slične izjave koje smo imali prilike da čujemo.
"Od početka godine ubijeno je više od 20 žena od strane njihovih partnera. Imali smo masovne masakre, nasilje je sveprisutno, a počinioci su dominantno muškarci. U više od 90% slučajeva nasilja u porodici, ono je učinjeno prema ženama i deci. Na žalost, statistika jasno pokazuje da je nasilje prema ženama i devojkama veliki društveni problem i da, i pored zakonskih rešenja, pokušaja institucija i ogromnog napora civilnog sektora, ne uspevamo da ga rešimo", rekla je Maletin i dodala da mi živimo u kulturi nasilja.
Ona smatra da politički život presudno utiče na druge aspkete društvenog života i sve dok ovakve poruke dolaze iz stranke koja je deo vlasti, neće doći ni do smanjenja nasilja. Smanjenje nasilja je na kraju i zahtev svih građanskih protesta koji se trenutno dešavaju u Srbiji, jer oni sad jasno vide i uzrok i posledice, kazala je Maletin za EURACTIV.
Ovakve izjave vidi kao deo šarade vladajuće većine.
"U nedostatku stvarnog razumevanja problema i primene sistemskih rešenja, koja obavezno uključuju promenu medijske slike, ukidanje programa koji proizvode nasilje i drugačiju atmosferu u parlamentu, pribegava se jednokratnim pomoćima i merama koje služe propagandi, bez stvarne namere da se bilo šta promeni", smatra ona.
O nameri da se brane muškarci, Maletin je rekla da nije dobro da se društvene rasprave na temu smanjenja nasilja prema ženama vode na liniji kome je teže, da li muškarcima ili ženama, ko je ugroženiji - muškarci ili žene, "pravi muškarci" i " prave žene" i slično.
"Umesto tog diskursa "rata polova", moramo da gradimo stvarni javni govor ravnopravnosti, u kome je jasno da žene i muškarci zajedno treba da promene ovo društvo. Muškarci su neophodni, treba da se aktivno uključe u aktivnosti i pokrete za smanjenje nasilja, ali ne na ovakav način. Muškarci, a mnogi to već rade jer imamo mnogo saveznika i među javnim ličnostima, među profesionalcima i opozicionim političarima, treba da pokažu drugačije modele ponašanja - da biti muško ne znači da moraš da budeš nasilan. Oni bi trebalo i da aktivno učestuju u smanjenju nasilja", smatra Maletin.
Ona ističe da smo imali prilike da u celoj tragediji koja nas je zadesila gledamo očeve koji govore o tome kroz šta prolaze, dele s nama svoje emocije i da, ma koliko je bilo strašno i bolno, u isto vreme je bilo i duboko transformativno za sve nas.
"Zato, posle ovakvih događaja, ovakve izjave deluju još besmislenije", zaključila je Maletin.
Vesna Tomić, socijalni psiholog, za EURACTIV je takođe prokomentarisala ideju o osnivanju Foruma za zaštitu muškaraca.
"Moja pretpostavka za podlogu organizacije ovako nečega je preuzimanje modela iz stranih zemalja, ne znam kojih, a mogu samo da nagađam. Metodologija - copy paste. Sve što se vidi u drugim zemljama, ovde se preuzima bez ikakvog razmišljanja i analize involviranja tog modela u ovaj sistem vrednosti napaćene zemlje. U Srbiji imate gomilu prioritenih nerešenih i teških problema, kao što je recimo, slučaj sa zdravstenim sistemom, a preuzima se ovaj model zaštite muškaraca u bračnim i partnerskim odnosima. Dalje o smislu svega toga ne bih komentarisala", kazala je Tomić.
(EURACTIV.rs)