O GRESB priznanju koje je pripalo kompanija MPC Properties razgovaramo sa Natašom Bugarinović, rukovodiocem održivog razvoja u MPC Properties, kao i sa Marijom Golubović, CEO Energogroup.
Kompanija MPC Properties, regionalni lider u izgradnji i upravljanju nekretninama, dobila je prestižni zaštitni znak GRESB, koji je globalno priznati standard za procenu ESG performansi na tržištu nekretnina. Ovaj zaštitni znak je od vitalnog značaja za investitore, a kompanija MPC Properties je prva u Srbiji i regionu koja je ovo postigla.
Ipak, prestižno priznanje posledica je partnerstva sa kompanijom Energo Grupa na čelu sa Marijom Golubović.
O priznanju i saradnji između dve kompanije razgovaramo sa Natašom Bugarinović, rukovodiocem održivog razvoja u MPC Properties, kao i sa Marijom Golubović, CEO Energogroup.
Nataša Bugarinović, rukovodilac održivog razvoja u MPC Properties
Kompanija MPC Properties je u novembru dobila prestižni benchmark GRESB, prva u Srbiji i regionu, kojim se ocenjuju i mere performanse ESG-a. Kako ste uspeli do postignete ovo, i koji su ključni elementi vaše ESG strategije koji su doprineli ovakvom uspehu?
MPC Properties se pre više od 10 godina strateški opredelio za održivo poslovanje i primenu zelenih principa u razvoju i upravljanju nekretnina. Uvođenje svetskih alata za praćenje i primenu ESG standarda predstavlja temelj za unapređenje celokupnog poslovanja kompanije koje svakodnevno realizujemo. Za nas je GRESB još jedan korak u implementaciji ESG perspektive poslovanja koja uključuje rad na postizanju određenog skupa ekoloških ciljeva primenjenih u razvoju i upravljanju objektima, naše društvene inicijative za podršku zajednici koju okupljamo, uz treći set ciljeva koji se odnose na upravljanje i promovišu raznolikost, jednakost i inkluziju.
Šta ovaj izveštaj znači za investitore u oblasti nekretnina?
GRESB je metodologija specijalno “skrojena” za praćenje performansi kompanija koje se bave nekretninama. Performanse koje se ovim izveštajem prate su nefinansijske prirode, obračunate za prethodnu godinu i na ovaj način se kvantifikuju ESG parmetri. Napomenuću neke od parametara kao primer: emisija CO2 na nivou kompanije, upravljanje otpadom, doprinos lokalnoj zajednici, beneficije koje imaju zaposleni, način upravljanja kompanijom.
Kako planirate da iskoristite ovo dostignuće kao podsticaj za dalji razvoj i unapređenje ESG praksi u MPC Properties?
Nastavićemo da radimo posvećeno da kompletno poslovanje uskladimo sa ESG principima. U skladu sa tim, kvalitetno merenje nefinansijskih parametara je odličan alat za praćenje i poboljšanje poslovanja kompanije. GRESB ima metodologiju “benchmarking”, što znači da kompanija dobija izveštaj kojim za svaki od oko pedeset parametara koji je izmeren, dobijate uvid u status u odnosu na prosek koji su druge konkurentske kompanije ostvarile.
Našoj kompaniji je ovaj izveštaj pokazao prednosti u poslovanju u odnosu na druge kompanije u svetu, ali jeukazao i na parametre kojim bi kompanija trebalo da se posveti dodatno kako bi u narednim godinama imala još bolje rezultate.
Ovo nije jedini sertifikat za zeleno poslovanje kompanije MPC Properties. Šta za vašu kompaniju uopšteno znače projekti koji su u skladu sa principima zelene izgradnje?
Kao kompanija koja razvija nekretnine i njima upravlja,mi sagledavamo kompletan životni vek objekta. U praksi se već pokazalo da su održiva rešenja najoptimalnija. U fazi razvoja objekta primenjujemo principe zelene gradnje, pa tako naši poslovni objekti poseduju zelene sertifikate LEED ili BREEAM. Kasnije, u operativnoj fazi objekta, takođe sertifikujemo naše komercijalne objekte u skladu sa LEED EBOM sertifikacijom. Prva smo kompanija u Srbiji koja je za svoj portfolio obezbedila WELL Health and Safety sertifikat. Pioniri smo kada je u pitanju izrada izveštaja o održivosti za poslovanje kompanije u skladu sa GRI standardom. U kompaniji postoji tim sačinjen od izuzetnih profesionalaca koji se stalno edukuju i naš cilj je implemantacija inovativnih rešenja i konstantno unapređenje poslovanja kako bi kompanija bila održiva i rezistentna u budućnosti.
Marija Golubović, CEO Energogroup
Možete li nam detaljnije objasniti ulogu partnera kompanije MPC Properties, Energo Grupe, u dobijanju GRESB benchmark-a?
ENERGO je konsultantska kuća i GRESB partner što znači da je priznata od strane GRESB-a kao organizacija koja može pružiti rešenja, strategije, pomoć u implementaciji istih, a s ciljem da se unaprede ESG strategije u real estate svetu . Saradnja na ovom projektu počela je našim predlogom MPC timu da uđemo u program GRESB benchmariking, a zatim je usledio intenzivni rad sa sjajnim MPC kolegama na traženju i implementaciji rešenja, ali i na upravljanju celog GRESB procesa .
Dobijanje GRESB benchmarka je logičan nastavak dugogodišnjeg rada MPC Properties u oblasti održivosti samog portfolija kompletiran ocenom za korporativnu održivost.
Šta je za vas kao pojedinačnu kompaniju značila saradnja koja je rezultirala dobijanjem ovog prestižnog benchmark-a?
U svojstvu GRESB partnera delujemo u celoj Evropi, sa vodećim fondovima i developerima. Naravno, posebno smo ponosni na ovo dostignuće u Srbiji. Sada, kada pogledate mapu sveta koja prikazuje učesnike u ovom vodećem svetskom ESG sistemu ocenjivanja, pronaći ćete i Srbiju. Prvi u regionu, ponosni smo na tim MPC profesionalaca koji je prepoznao tendenciju ESG benchmarkinga kao i na grupu talentovanih profesionalca u našem timu. Jako je važno to što govorimo o lokalnim eksptertima, domaćoj pameti. Radimo zajedno sa MPC timom više od decenije, bili smo pioniri u našem zajedničkim poduhvatima zelene gradnje, ali ovo je bio drugačiji izazov, ocenjuju se korporacije koje čine ljudi spemni da svet učine boljim mestom. To je jednostavno pojašnjenje ESG-a. Priznaću i da smo osetili dozu kompetitivnosti i radoznalosti da saznamo kako se to nosimo sa našim “pirsovima”, odnosno sličnim profilima u svetu nekretnina. Pratili smo istok i zapad, inspirisali se i performansama japanskih naprednih relaestate realnosti. Hvala MPC timu na poverenju svih ovih godina i prilici da i ovu uktakmicu osetimo kao svoju.
Kako se vaša ESG strategija razlikuje od drugih na tržištu nekretnina, i na koji način doprinosi održivosti u industriji?
Suština je da se dobro odaberu ciljevi u okviru svake strategije. Energo u svojstvu konsultanta pomaže i daje rešenja za ostvarivanje tih ciljeva., Konkretno, primenjujemo kvalitetne inženjerske pristupe, konkretna rešenja, dajemo savete pri formiranju polisa i kreairamo ideju o aktvnom učešću u životu lokalne zajednice. ESG ima bazu u ciljevima postavljenim od strane UN što jevažan korak i ispit za čovečanstvo, bez mogućnosti ponavljanja ispita. To nam je vodeći motiv.
Kako Energo Grupa balansira izazove održivosti sa brojnim zahtevima tržišta?
Energo već više od decenije kreira izazove na srpskom tržištu u oblasti održivosti. Nekada smo se bavili isključivo održivošću u oblasti građevinske industrije, a sada je to širok spektar korporativne održivosti. Uzbudljvo je gledati rapidnu promenu tražišta. Nešto što je pre desetak godina izgledalo samo kao ideja par entuzijasta, sada postaje apsolutni trend.
(JA/EURACTIV.rs)