Životna sredina

PET RAZLOGA ZA OPTIMIZAM PO PITANJU KLIMATSKIH PROMENA: "Na pragu kritične tačke svet ipak ima šansu za prekretnicom"

Od tihe solarne revolucije koja se širi Velikom Britanijom do napretka u električnim vozilima, rasta "baterijskih farmi" pruža se nada u stvaranje održivije budućnosti, tokom samita COP28 izdvojeno je najmanje pet razloga za optimizam

Izvor: EPA-EFE/WU HAO

U svetu punom zabrinjavajućih vesti o klimatskim promenama, "nije sve crno", bar se tako moglo čuti tokom COP28, klimatskog samita u Dubaiju. Od tihe solarne revolucije koja se širi Velikom Britanijom, gde se svakog meseca 17.000 domova opredeljuje za solarne panele do napretka u električnim vozilima, rasta "baterijskih farmi" pruža se nada u stvaranje održivije budućnosti.

Tokom samita izdvojeno je najmanje pet razloga za optimizam u vezi sa klimatskim promenama:

Solarna revolucija

Širom Velike Britanije odvija se tiha solarna pobuna, a istraživanja pokazuju da je na mesečnom nivou, od početka godine, veliki broj domaćinstava dodavao solarne panele širom zemlje. Čak i u delovima Velike Britanije koji nisu poznati po sunčanim danima, vlasnici kuća postavljaju panele na svoje krovove. Oko 8% domova na ostrvu Anglesi na severu Velsa sada se napaja solarnom energijom, a u oblasti Aberdinšira taj procenat je blizu 6%, prenosi BBC. Povećanje ovog trenda podstiče cena - prema nekima, solarna energija nije samo najjeftiniji oblik električne energije sada, već je najjeftinija u istoriji.

Električni automobili koji se "sami isplaćuju"

Prodaja električnih vozila raste, s oko 18% novih vozila prodanih širom sveta 2023. godine. Iako visoki troškovi i zabrinutost zbog dometa električnih vozila trenutno predstavljaju ozbiljan odvraćajući faktor, nova tehnologija trenutno menja ovu percepciju i može učiniti električne automobile ekonomičnijim. Ideja je poznata kao "Vehicle2Grid" ili V2G, a suštinski predstavlja opremu potrebnu za slanje i primanje električne energije između automobila, kuće i nacionalne elektro-mreže.

Ulaganje u velike baterije

Širom Velike Britanije, velike baterijske farme niču velikom brzinom, a dokaz je i jedna u Bukinghamširu koja je završena za samo 10 meseci. Ona može napajati 300.000 domova do dva sata i jedna je od najvećih u Evropi. Cene za skladištenje na ovoj skali i dalje padaju, a stručnjaci procenjuju da će do kraja 2030. biti dovoljno baterija da napaja 18 miliona domova širom Velike Britanije.

Zakon protiv odgovornih za globalno zagrevanje

U narednih 12 meseci, nekoliko značajnih klimatskih slučajeva naći će se pred sudijama, obećavajući precizno utvrđivanje pravnog stava o tome šta je zakonito i ko snosi odgovornost za rast temperatura. 

Sudovi su postali ključna poluga za akciju na polju klime

Advokat Džefri Simon

Jedan od najvećih klimatskih sudskih procesa u istoriji trenutno se odvija u SAD, gde "Multnomah County" u Oregonu podnosi tužbu od 52 milijarde dolara protiv niza proizvođača nafte i gasa zbog navodnog uzroka masovnog talasa vrućine 2021. godine.

Potencijalni ishod ovog slučaja imaće značajne pravne i finansijske posledice, otvarajući vrata mogućnosti desetina novih tužbi protiv proizvođača fosilnih goriva, u paraleli sa ranijim pravnim borbama koje je duvanska industrija doživela.

"Nalog tuženima da smanje emisije možda nije u domenu civilnog pravosuđa SAD, ali gonjenje odgovornih za štetu i obmane koje su usporile prilagođavanje problemima, definitivno je u njihovoj moći", izjavio je za BBC advokat Simon.

Istorijske promene u sporazumima

Iz istorijske perspektive vidi se koliki je napredak postignut u neverovatno kratkom vremenskom periodu. Pre samo osam godina, kada je potpisan Pariski sporazum o klimi, ovaj dokument nije pominjao uglj, naftu i gas, koji su najveći izvori gasova koji zagrevaju planetu.

Sada, dok se pregovarači iz celog sveta sastaju u Dubaiju za COP28, postoji stvarna nada da će strane dogovoriti da konačno okončaju upotrebu ovih goriva na neki način tokom ovog veka. Ovo bi stavilo u prošlost osnovni uzrok klimatskih promena i dalo svetu borbenu šansu da pobedi svoju najveću zajedničku pretnju.

(J.N./EURACTIV.rs)