Šef klimatskog samita COP28 iz Emirata prestao je da insistira na postepenom ukidanju fosilnih goriva u prvom nacrtu dogovora koji je odmah izazvao kritike zapadnih zemalja koje su se nadale istorijskoj prekretnici.
Nakon što je u ranijem nacrtu dokumenta sa samita COP28 navedena značajna opcija "postupnog ukidanja" nafte, gasa i uglja, novi nacrt teksta se fokusira na "smanjenje" njihove proizvodnje i potrošnje kako bi se postigle neto nulte emisije do 2050. godine,
Ako je tekst imao za cilj da pridobije Saudijce, razočarao je zapadne lidere, pri čemu su Evropska unija, Sjedinjene Američke Države, Nemačka i Francuska pozvale na čvršći stav.
"Smatramo da je ovo nedovoljan tekst", rekla je Tereza Ribera, španska ministarka ekologije koja je deo delegacije EU na COP28.
"Postoje elementi u tekstu koji su potpuno neprihvatljivi", dodala je ona, misleći na nedostatak eksplicitnog pozivanja na postepeno ukidanje fosilnih goriva.
Francuska pregovaračica Agnes Panier-Runaher ponovila je te reči.
"Ovaj tekst je nedovoljan. Postoje elementi koji nisu prihvatljivi takvi kakvi jesu", rekla je ona.
Sjedinjene Američke Države, iako su izražavale zahvalnost za napore Emirata, pozvale su da se stav i reči povodom ukidnja fosilnih goriva "znatno ojačaju".
Ali osoba upoznata sa razmišljanjem predsedništva COP28 nazvala je tekst "početnom gambitom" na kojem se može graditi.
Nekoliko dobrih stvari
Očekivalo se da će pregovarači koji su proveli 12 dana u blistavoj metropoli izgrađenoj na novcu od nafte raditi celu noć, a malo ko je očekivao dogovor do zvaničnog zatvaranja u utorak.
U nacrtu sporazuma se navodi da zemlje mogu da preduzmu mere koje uključuju "smanjenje i potrošnje i proizvodnje fosilnih goriva, na pravedan, uredan i pravičan način kako bi se postigla neto nula do, pre ili oko 2050. u skladu sa naukom".
Što se tiče uglja, najprljavijeg izvora energije, tekst navodi ograničenja za "novu i nesmanjenu energiju uglja" – što znači nastavak potencijalnih projekata koji koriste nove tehnologije za hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS).
U tekstu se navodi opcija "postupnog ukidanja neefikasnih subvencija za fosilna goriva" koje podstiču "rasipnu potrošnju".
Izvor: EPA-EFE/TANNEN MAURYŠef EU za klimu, Vopke Hoekstra, rekao je da je u nacrtu teksta bilo "nekoliko dobrih stvari", ali da je sve u svemu on "očigledno nedovoljan i neadekvatan" da bi se pozabavio klimatskim pitanjem i zadržao globalno zagrevanje ispod 1,5°C, što je jedan ključnih ciljeva Pariskog sporazuma.
"Naučnicima je jasno šta je potrebno. A na vrhu te liste je postepeno ukidanje fosilnih goriva", rekao je Hoekstra.
Rešenje se može naći?
Holanđanin je, međutim, izrazio nadu da se rešenje može naći.
"Ove stvari nikada nisu gotove dok se ne završe", rekao je Hoekstra novinarima u Dubaiju, rekavši da postoji "velika većina zemalja" koje zahtevaju postepeno ukidanje fosilnih goriva i oslobađanje od uglja – uključujući mala ostrva, kao što su i zemlje u Evropi, Severnoj Americi i Aziji.
"Na nama je da se pobrinemo da se ovi glasovi čuju i da se ovo reši sledećeg dana, ili narednih dana, ili koliko god će to trajati", dodao je on.
Hoekstra je naveo elemente sporazuma koji bi bili prihvatljivi za Evropsku uniju, rekavši da on mora da bude "specifičan" po pitanju postepenog ukidanja fosilnih goriva, "sa 2030. kao prvim jasnim trenutkom u vremenu", i "da bude specifičan na temu toga kako svet treba da tretira ugalj".
Dok je Hoekstra priznao da se korišćenje fosilnih goriva ne može okončati preko noći i da će neke tehnologije poput hvatanja i skladištenja ugljenika (CCS) biti potrebne za sektore privrede u kojima je najteže smanjiti, "to ne bi trebalo pogrešno shvatiti da za ogromnu većinu naših emisije, nemamo alternativu osim da ih smanjimo i uklonimo što je pre”.
"Nemamo alternativu nego da nastavimo razgovor i osiguramo da održimo 1,5 stepeni u životu", rekao je on.
(JA/EURACTIV.rs)