Zdravlje

INOVATIVNI PRISTUP ZA OTKRIVANJE I LEČENJE RAKA PROSTATE U POLJSKOJ: Nadležni se nadaju smanjenju crne statistike

Autor Milena Antonijević

Rak prostate je najčešće dijagnostikovan maligni tumor među muškarcima u Poljskoj, a zemlja se nada da će inovativna PRAISE-U inicijativa za skrining i otkrivanje pomoći u smanjenju stope smrtnosti

Izvor: Stefan Stojanovic/MONDO

U proseku, 48 muškaraca svakog dana dobije dijagnozu raka prostate u Poljskoj.

Kao odgovor na ovaj hitan zdravstveni izazov, pokrenuta je inovativna inicijativa pod nazivom PRAISE-U. Ovaj pristup okuplja 25 organizacija iz 12 evropskih zemalja koji razvijaju preporuke za skrining i rano otkrivanje raka prostate.

Trogodišnji projekat PRAISE-U, skraćenica za Svest o raku prostate i Inicijativa za skrining u Evropskoj uniji, ima za cilj smanjenje smrtnosti od raka prostate, što predstavlja veliki korak u globalnoj borbi protiv ove bolesti, pri čemu Poljska treba da ima ključnu ulogu zbog spomenute statistike.

Sumorna statistika raka prostate

Rak prostate, koji predstavlja 20,6% muških onkoloških dijagnoza u 2019. godini, drži prvo mesto među malignitetima kod muškaraca u Poljskoj, prema izveštaju Komiteta za zdravstvenu zaštitu Poljske federacije preduzetnika (FPP).

Međutim, težina ove bolesti prevazilazi stopu dijagnoze. Stopa mortaliteta od raka prostate u Poljskoj znatno premašuje evropski prosek.

U Evropi, broj smrtnih slučajeva koji se pripisuju raku prostate u proseku iznosi oko 165 na 100.000 osoba. Nasuprot tome, Poljska izveštava o većoj stopi mortaliteta, koja se kreće između 180-190 smrtnih slučajeva na 100.000 osoba.

Dok ukupna situacija sa rakom prostate u Evropi pokazuje sporo poboljšanje, Poljska se pojavljuje kao izuzetak.

Od 2015. do 2020. godine, zemlje EU su zajedno iskusile smanjenje od 7% smrtnih slučajeva od raka prostate. Nasuprot tome, Poljska je u istom periodu zabeležila alarmantno povećanje mortaliteta od ove maligne bolesti od 18%, što je čini jedinom državom članicom koja je registrovala takav trend.

Stručnjaci naglašavaju da ključ za ublažavanje uticaja raka prostate leži u ranom otkrivanju i odgovarajućem lečenju. Identifikacija bolesti u ranoj fazi je ključna za uspeh naknadne terapije, kako se navodi u studiji, koja nudi do 90% šanse za izlečenje.

Uprkos napretku, rano otkrivanje raka prostate ostaje izazov, s obzirom na njegov asimptomatski početni razvoj. Ova tiha progresija je značajna prepreka, sa skoro 25% novih dijagnoza koje već pokazuju metastaze.

Projekat PRAISE-U

Rešavanje nedovoljno iskorišćenog potencijala preventivnih istraživanja je ključni izazov u ​​ranom otkrivanju bolesti. Međutim, godinama je odsustvo programa ranog otkrivanja opstajalo ne samo u Poljskoj već i u brojnim zemljama.

Kao odgovor na ove nedostatke, Evropska komisija je u septembru 2022. godine naložila zemljama EU da pokrenu programe skrininga.

Sada je novi projekat PRAISE-U konačno postavljen da popuni prazninu. U Poljskoj će projekat implementirati Donjošleski centar za onkologiju, pulmologiju i hematologiju u Vroclavu (DCOPiH) u saradnji sa Nacionalnim institutom za javno zdravlje i Nacionalnim istraživačkim institutom (NIZP-PZH).

„Projekat PRAISE-U ima za cilj da revolucioniše pristup prevenciji raka prostate testiranjem algoritma dizajniranog da identifikuje maksimalan broj klinički značajnih tumora prostate uz minimiziranje otkrivanja niskorizičnih promena", rekao je ta Euractiv Pavel Zavadzki, zamenik direktora za razvoj u DCOPiH.

DCOPiH je obezbedio 1 milion evra finansiranja iz izvora EU, što predstavlja najveću alokaciju za projekat, sa ukupno 10 miliona evra. U okviru projekta, DCOPiH preuzima ulogu jedinog pilot centra u Poljskoj i najvećeg u Evropi, sa ciljem da regrutuje oko 3.500 muškaraca u regionu Donje Šleske.

Prednosti za celokupnu mušku populaciju

„Program PRAISE-U je neprimetno usklađen sa ciljevima navedenim u poljskoj nacionalnoj onkološkoj strategiji za 2020-2030, predviđajući uvođenje novih metoda skrininga za rak prostate", rekao je za Euractiv Adam Maciejczik, direktor DCOPiH.

Zajednički napori stručnjaka, inovativni algoritam i strateška vizija projekta spajaju se kako bi utrli put za budućnost u kojoj se rak prostate ne samo da može otkriti u ranoj fazi, već i efikasno lečiti, značajno smanjujući opterećenje zdravstvenih sistema i poboljšavajući ukupno zdravstveno stanje muške populacije.

Algoritam se neće oslanjati samo na procenu nivoa PSA, već i na analizu rizika od progresije tumora, uzimajući u obzir aspekte istorije pacijenata i druge značajne faktore. Pored toga, ključni element će uključivati analizu rezultata multiparametarske magnetne rezonancije prostate i, ako je indicirano, izvođenje fuzione biopsije prostate", objasnio je za Euractiv dr Krzisztof Tupikovski, šef Urološkog centra za rak pri DCOPiH.

Ukoliko se pretpostavke projekta pokažu uspešnim, rutinski pregledi za rak prostate počeće 2028. godine.

Rezultati projekta će doprineti formulisanju preporuka za Evropsku komisiju, uzimajući u obzir specifičnosti svake zemlje članice.

(M.A./EURACTIV.rs)