Zdravlje

ZEMLJE ŠIROM SVETA ZABRANILE SU PUŠENJE NA OTVORENOM: Da li bi ova mera mogla da funkcioniše u Evropi?

Zemlje širom sveta, od Meksika do Rusije i Japana, potpuno su zabranile pušenje na otvorenom u nastojanju da zaustave smrtne slučajeve uzrokovane duvanom. Ali u Evropi, stručnjaci sugerišu da takva mera ne bi bila efikasna.

Izvor: EPA-EFE/Tolga Akmen

Euractiv.com je nedavno posetio Tokio, gde je preterano visoka stopa pušenja nekada predstavljala veliku opasnost po javno zdravlje. Ova navika je kod velikog broja Japanaca dostigla rekordne nivoe 1960-ih, pri čemu su skoro polovina stanovništva bili pušači – posebno muškarci.

Za razliku od Evrope, Japan je uveo stroža ograničenja pušenja, ciljajući prvo na otvorena, a zatim na zatvorena mesta.

U Tokiju je zabranjeno pušiti cigaretu ili koristiti nove duvanske proizvode na ulici. Postoje posebno određene oblasti za pušenje i odvojeni prostori za upotrebu nezapaljivog duvana.

Analitičari koji su govorili za Euractiv u Tokiju objasnili su da velika gustina naseljenosti i japanski mentalitet poštovanja svojih sugrađana objašnjava zašto je nova mera brzo prihvaćena.

"Japan ima čvrstu svest o tome da ne izaziva probleme drugima, pa u tom smislu, mislim da je prvi korak u Japanu bio da se onemogući pušenje na javnim prostorima na otvorenom. Unutrašnji prostori su privatni, tako da smatram da su ovi prostori ostavljeni poslednji za odlučivanje", rekao je profesor Jošika Sekine sa Univerziteta Tokai za Euractiv.

Mnoge opštine u regionu Tokija uvele su zabranu pušenja na otvorenom – kršenje zakona može doneti kaznu do 125 evra.

Dr Sekine je rekao da je posetio Evropu 2022. i da je iznenađen.

"Svi su pušili na ulici, a pošto ja ne pušim, desilo se da sam osetio efekat pasivnog pušenja i na trenutak sam pomislio da mi se to ne sviđa. Ako se više pažnje posveti takvoj zabrinutosti za druge, pušenje na ulicama bi moglo biti donekle ograničeno", rekao je dr Sekine.

Evropa: Nespremnost, beznačajan pokušaj strogoće

Za razliku od Japana, Evropa je dala prednost zabrani pušenja u zatvorenim prostorima, dok je u nekim državama članicama preduzeto samo nekoliko laganih mera za mesta na otvorenom.

EU je obećala da će stvoriti generaciju bez duvana u Evropi, gde manje od pet odsto stanovništva puši duvan do 2040. godine.

Na pitanje Euractiv-a da li bi zabrana pušenja na otvorenom mogla da funkcioniše u Evropi, portparol Evropske komisije je rekao da je takva mera u nadležnosti država članica.

U svim glavnim gradovima EU situacija je različita. Neke lokalne vlasti su pokušale da zauzmu stroži pristup, ali je primena obično bila loša ili je bila otežana nedostatkom političke volje. Potpuna zabrana pušenja na otvorenom ne postoji nigde u Evropi.

Najsvežiji primer je Francuska, gde je krajem novembra Ministarstvo zdravlja predstavilo novi plan kojim se zabranjuje pušenje na određenim javnim mestima kao što su plaže, parkovi, šume i školska igrališta. Neki gradovi, poput Nice, već su izdali dekrete o zabrani pušenja na plažama.

Izvor: EPA-EFE/Mohammed Badra

"Zabrana pušenja će od sada biti norma", rekao je francuski ministar zdravlja Orelijen Ruso.

U Italiji su lokalne vlasti uvele zabranu pušenja na plažama, ali ona nije sprovedena. Italijanski ministar zdravlja Oracio Šilači pokušao je da progura zakon o zabrani pušenja i cigareta na autobuskim stanicama i u parkovima, ali bezuspešno.

U Rumuniji je bilo sličnih pokušaja, ali niko nije uspeo da uspostavi strožiji okvir.

Najnoviji je predlog zakona "Bez duvana u blizini" koji su pokrenuli nezavisni poslanici, a kojim se predlaže zabrana pušenja u blizini stanica javnog prevoza, parkova, sportskih i obrazovnih objekata, dečjih igrališta i unutar vozila ako su prisutni maloletnici. Predlog zakona je 30. oktobra odbacio Senat.

U Albaniji ili na takozvanom Kosovu, teško je naći mesto gde se ne puši. U Bugarskoj i Grčkoj, evropska crna ovca kada je u pitanju rasprostranjenost pušenja, sprovođenje zabrana pušenja suočava se sa ozbiljnim izazovima.

U Grčkoj se poslednjih godina situacija značajno popravila kada je reč o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru. Ali na otvorenom, ograničenja su gotovo nula.

U Bugarskoj postoje mnoga ograničenja, kao i brojni "izuzeci". Mnogi restorani zimi grade posebne zatvorene prostore za pušače, a zdravstveni organi zanemaruju činjenicu da krše opšta pravila.

U skoro svim bugarskim restoranima, barovima i kafićima dozvoljeni su vejping i elektronske cigarete.

Nepopularna mera

Analitičari ocenjuju da se pitanje zabrane pušenja na otvorenom ne može ni pokretati jer je veoma nepopularno. Čak ni u medicinskoj zajednici ne postoji jasna podrška za nametanje takvih mera.

"Podržao bih nova ograničenja protiv pušenja, posebno elektronskih cigareta na zatvorenim javnim mestima", rekao je pulmolog Ivajlo Markov za Euractiv. Prema njegovim rečima, pušenje u zatvorenim restoranima je štetno za decu i osobe sa respiratornim problemima.

Međutim, rekao je da "nema potrebe da se zabranjuje pušenje napolju jer to nikome ne smeta".

Prema Jindrihu Voborilu, češkom nacionalnom koordinatoru za politiku koja se tiče droga, zabrana pušenja na otvorenom nije put napred.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

"Ovo je u češkom zakonu u velikoj meri obuhvaćeno ovlašćenjima lokalnih samouprava. Čini mi se da je to tačno. Fokusiranje samo na zabrane uvek ima svoje negativne aspekte, i zabluda je da možemo da regulišemo život da bude kao mašina", rekao je Voboril za Euractiv..

"U ovom trenutku, mislim da je mnogo važnije fokusirati se, u smislu uticaja pušenja na javno zdravlje i uticaja na javne budžete, na promovisanje manje štetnih alternativa upotrebi nikotina. Ovo se pokazuje kao apsolutno ključna potencijalna prekretnica u politici duvana", rekao je Voboril.

Novi duvanski proizvodi

Japan je bio prva zemlja koja je prešla na nove duvanske proizvode – posebno na duvan koji se greje – pre skoro deset godina – i oni sada predstavljaju preko 35 odsto ukupnog tržišta duvana, sa trendom rasta.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i EU protive se prelasku na nove duvanske proizvode kao alternativu tradicionalnom pušenju. Oni insistiraju da "manje štete" i dalje znači štetu po zdravlje ljudi.

Neki zdravstveni radnici tvrde da bi takve proizvode mogli da koriste teški pušači, s obzirom da nijedna druga terapija za odvikavanje nije dala rezultate.

Drugi, poput dr Masakazu Jamakave, insistiraju da se rizik od kancerogenosti cigareta ne može porediti sa novim proizvodima.

"Zagrejani duvanski proizvodi nas ne izlažu gotovo nikakvim štetnim sastojcima osim nikotina. Nikotin se takođe veoma brzo eliminiše iz tela i kaže se da ima veoma nisku toksičnost", rekao je dr Jamakava za Euractiv u Tokiju.

Ali većina zdravstvenih radnika ostaje skeptična, s obzirom na to da su dugoročni efekti novih duvanskih proizvoda još uvek nepoznati.

Pored toga, zainteresovane strane u zdravstvu dovode u pitanje dobru veru duvanske industrije u zalaganju za manje štetne alternative, podsećajući da se u prošlosti njihov argument da su "lagane cigarete" zdravije pokazao netačnim.

Portparol Evropske komisije rekao je da izvršna vlast trenutno sprovodi sveobuhvatnu procenu zakonodavnog okvira za kontrolu duvana (Direktiva o duvanskim proizvodima i Direktiva o oglašavanju duvana) i da ova procena "takođe uključe e-cigarete".

"U ovoj fazi ne mogu se dati dodatni detalji o vremenskoj odrednici za naredne korake", zaključio je portparol.

(AJ/EURACTIV.rs)