Sve je veći broj zemalja koje uvode zabranu korišćenja TikToka zbog negativnog uticaja na mentalno zdravlje mladih, ali i zbog straha od deljenja podataka sa kineskim vlastima i obaveštajnim službama
Nepal je zabranio kineski TikTok zbog toga što je njegov sadržaj "štetan za društvenu harmoniju", čime je uvećao broj zemalja koje brane ovu društvenu mrežu na ovaj ili onaj način. Godinama unazad, TikTok vrtoglavo raste i dobija najviše korisnika, a sa popularošću raste i strah da bi ista mogla zloupotrebiti prikupljene podatke i deliti ih sa kineskom vladom i obaveštajnim službama. Nadležne takođe plaši i negativan uticaj na mentalno zdravlje koji TikTok ima.
Odluka o zabrani TikToka u Nepalu je doneta nekoliko dana nakon što je zemlja uvela novu meru koja zahteva od društvenih medija da otvore kancelarije za vezu u zemlji. TikTok, koji ima oko milijardu mesečnih korisnika, zabranjen je u nekoliko zemalja, uključujući Indiju. Ranije ove godine, Montana je postala prva savezna država SAD koja ga je zabranila, dok ga je britanski parlament zabranio na svojoj mreži.
Ministar za komunikacije i informacione tehnologije Reka Šarma rekla za BBC da platforma širi zlonameran sadržaj, da će "zabrana odmah stupiti na snagu i telekomunikacionim organima je naređeno da sprovedu odluku".
Međutim, Gagan Tapa, visoki lider Nepalskog kongresa, osporio je odluku vlade da zabrani ovu društvenu mrežu. Rekao je da je to pokušaj suzbijanja slobode izražavanja i da bi zvaničnici trebali da se fokusiraju na regulisanje platforme.
TikTok je bio predmet pažnje vlasti širom sveta zbog zabrinutosti da bi podaci mogli biti prosleđeni kineskoj vladi. Njegova matična kompanija, ByteDance, ranije je odbacila tu optužbu.
Iako zaostaje za Fejsbukom i Instagramom, rast TikToka među mladima daleko nadmašuje konkurenciju.
Više od 1.600 slučajeva kibernetičkog kriminala povezanih s TikTokom registrovano je u poslednje četiri godine u Nepalu, prema lokalnim medijskim izveštajima. Prema izveštaju BBC Media Action o korišćenju medija u Nepalu, TikTok je treća najkorišćenija platforma. Dok su Jutjub i Fejsbuk popularni među korisnicima interneta svih uzrasta, TikTok je veoma popularan među mlađima, pri čemu više od 80% korisnika društvenih medija u dobi između 16 i 24 godine koristi ovu platformu.
Zemlje koje su potpuno ili delimično zabranile TikTok
Avganistan (“nije u skladu s islamskim zakonima”), Australija (“trn u oku su bili sigurnosni problem”), Belgija i Kanada (“ zabrana na službenim telefonima vladinih službenika zbog moguće krađe podataka”), Danska (“zabrana za zaposlene u Ministarstvu obrane jer je “Centar za kibernetičku sigurnost procenio da je aplikacija nesigurna”), Indija (“zbog aktivnosti koje štete suverenitetu i integritetu zemlje”), Novi Zeland I Norveška (“zabrana za telefone državnih službenika”), Tajvan (“od decembra prošle godine Tajvan je zabranio upotrebu svih softvera kineske proizvodnje na telefonima državnih službenika), Ujedinjeno Kraljevstvo (ministri britanske vlade ne smeju koristiti TikTok na službenim uređajima”).
(EURACTIV.rs)
Nepal je zabranio kineski TikTok zbog toga što je njegov sadržaj "štetan za društvenu harmoniju". Odluka je doneta nekoliko dana nakon što je zemlja uvela novu meru koja zahteva od društvenih medija da otvore kancelarije za vezu u zemlji. TikTok, koji ima oko milijardu mesečnih korisnika, zabranjen je u nekoliko zemalja, uključujući Indiju. Ranije ove godine, Montana je postala prva savezna država SAD-a koja ga je zabranila, dok ga je britanski parlament zabranio na svojoj mreži. Ministar za komunikacije i informacione tehnologije Rekha Sharma rekla je BBC-ju Nepali da platforma širi zlonameran sadržaj. Dodala je da će "zabrana odmah stupiti na snagu i telekomunikacionim organima je naređeno da sprovedu odluku". Međutim, Gagan Thapa, visoki lider Nepalskog kongresa, koji je deo koalicionih vlada, osporio je odluku vlade da zabrani TikTok. Rekao je da je to pokušaj suzbijanja slobode izražavanja i da bi zvaničnici trebali da se fokusiraju na regulisanje platforme. TikTok je bio predmet pažnje vlasti širom sveta zbog zabrinutosti da bi podaci mogli biti prosleđeni kineskoj vladi. Njegova matična kompanija, ByteDance, ranije je odbacila tu optužbu. TikTok nije odgovorio na zahtev BBC-a za komentar o najnovijoj zabrani vlade u Nepal. Iako zaostaje za Facebookom i Instagramom, rast TikToka među mladima daleko nadmašuje konkurenciju. Više od 1.600 slučajeva kibernetičkog kriminala povezanih s TikTokom registrovano je u poslednje četiri godine u Nepalu, prema lokalnim medijskim izveštajima. Prema izveštaju BBC Media Action o korišćenju medija u Nepalu, TikTok je treća najkorišćenija platforma nacionalno. Dok su YouTube i Facebook popularni među korisnicima interneta svih uzrasta, TikTok je veoma popularan među mlađim uzrastima, pri čemu više od 80% korisnika društvenih medija u dobi između 16 i 24 godine koristi ovu platformu. Pakistan je privremeno četiri puta zabranio aplikaciju od oktobra 2020, dok je njegova usluga online kupovine bila zatvorena prošlog meseca u Indoneziji.