Tehnologija

DA LI JE ŠEF KOMPANIJE EPL SLUČAJNO U POSETI KINI? Potražnja za Ajfonom u ovoj zemlji u opadanju, konkurencija raste

Autor Milena Antonijević

Iako je optimistično raspoložen dok se susreo sa gejmerima u gradu Čengdu, kompanija se suočava sa smanjenom potražnjom za Ajfonom u zemlji, sugerišu analitičari.

Izvor: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Ovo je njegovo drugo putovanje u Kinu ove godine. U martu je rekao da Epl ima „simbiotski" odnos sa Kinom, ključnom proizvodnom bazom. Ali poslovanje kompanije u zemlji je bilo komplikovano zbog Covid-a i tenzija između SAD i Kine.

Kukova poseta uključivala je odlazak u Eplovu prodavnicu Taikoo Li kako bi upoznao mlade gejmere Tencentove online borbene igre Honor of Kings.

"Energija večeras je bila izvanredna!" napisao je na kineskoj platformi društvenih medija Veibo.

Čast kraljeva počela je u Čengduu, ali je sada postala „globalni fenomen u App Store-u", rekao je on za državni list China Daili.

Nadao se da bi kineski programeri mogli da ponove ovaj uspeh sa softverom za Eplove nove slušalice sa proširenom realnošću Vision Pro, koje bi takođe koristile kineskog proizvođača, navodi se u izveštaju.

Ove godine je Eplova treća decenija u zemlji.

Kuk, koji je bio izvršni direktor od 2011. godine, smatra se zagovornikom Eplove proizvodnje u Kini, ali ta veza je imala uspone i padove poslednjih godina.

Restrikcije Covida pogodile su proizvodnju u Kini, a geopolitičke tenzije sa SAD su dodatno povećale zabrinutost u lancu snabdevanja. Nedavno je kompanija nastojala da poveća proizvodnju u Indiji.

Prema analitičarima koji su razgovarali za Bloomberg, prodaja njegovog najnovijeg Ajfona nije se poklapala sa prethodnim modelima. Za to su krivili pad potražnje u Kini i intenziviranje konkurencije od strane rivala.

Oštre američke kontrole izvoza napredne tehnologije otežale su kineskim firmama kao što je Huavej da proizvode modele koji mogu da odgovaraju Ajfonu.

Ali lansiranje u avgustu Huaveijevog rasprodanog telefona Mate 60 Pro, koji je sadržao napredne čipove kineske proizvodnje, sugeriše da rivali sustižu korak.

Kukova poseta se poklapa sa vestima o drugim kineskim tehnološkim dostignućima.

Kineski tehnološki gigant Baidu otkrio je u utorak da je objavio najnoviju verziju svog Ernie AI modela.

Ernie 4.0 je, kako se tvrdi, odgovarao OpenAI-jevom GPT-4 sistemu.

Na događaju lansiranja koji je vodio izvršni direktor Baidua Robin Li, AI je prikazan kako piše roman o borilačkim veštinama i pravi reklamne postere i video snimke.

Kina sada ima niz domaćih razvijenih velikih jezičkih modela, ali programeri veštačke inteligencije suočavaju se sa strogim ograničenjima.

A kada je Bi-Bi-Si isprobao raniju verziju Ernija, bot je odbacio pitanja o osetljivim temama kao što je datum razbijanja Trga Tjenanmen (4. jun 1989.) ili ime zatvorene bivše visoke ličnosti Komunističke partije (Bo Ksilai), sa odgovorom: "Hajde da razgovaramo o nečem drugom."

(EURACTIV.rs)