Tehnologija

IZVRŠNI DIREKTOR OPENAI PRED SENATOM: Pozvao američke zakonodavce da regulišu veštačku inteligenciju

Autor Tamara Milošević Grbić

Tvorac naprednog chat bota ChatGPT, Sem Altman svedočio je pred komitetom američkog Senata i pozvao je zakonodavce da regulišu veštačku inteligenciju.

Izvor: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Sem Altman, izvršni direktor OpenAI, kompanije koja stoji iza ChatGPT-a, svedočio je pred komitetom američkog Senata o mogućnostima i zamkama nove tehnologije.

Za nekoliko meseci, nekoliko AI modela je ušlo na tržište. Altman je rekao da bi trebalo formirati novu agenciju za licenciranje kompanija sa veštačkom inteligencijom.

ChatGPT i drugi slični programi mogu da stvore neverovatno ljudske odgovore na pitanja, ali mogu biti i krajnje netačni.

Altman je postao i svojevrsni portparol industrije u razvoju. On nije bežao od rešavanja etičkih pitanja koja AI postavlja i zalagao se za više propisa. U svom iskazu rekao je da bi veštačka inteligencija mogla da bude velika kao „štamparija“, ali je priznao njene potencijalne opasnosti.

Takođe, on je priznao uticaj koji bi veštačka inteligencija mogla da ima na ekonomiju, uključujući verovatnoću da bi tehnologija veštačke inteligencije mogla da zameni neke poslove, što bi dovelo do otpuštanja u određenim oblastima.

"Biće uticaja na radna mesta. Trudimo se da budemo veoma jasni u vezi sa tim", rekao je Altman.

Međutim, neki senatori su tvrdili da su potrebni novi zakoni kako bi se ljudima olakšalo da tuže OpenAI.

Altman je naveo zakonodavcima da je zabrinut zbog potencijalnog uticaja na demokratiju i kako bi veštačka inteligencija mogla da se koristi za slanje ciljanih dezinformacija tokom izbora.

Dao je nekoliko predloga kako bi nova agencija u SAD mogla da reguliše industriju uključujući izdavanje i oduzimanje dozvola kompanijama sa veštačkom inteligencijom.

On je takođe rekao da kompanije poput OpenAI treba da budu nezavisno revidirane.

Republikanski senator Džoš Houli kazao je da bi tehnologija mogla da bude revolucionarna, ali je takođe uporedio novu tehnologiju sa pronalaskom "atomske bombe".

Senator demokrata Ričard Blumental primetio je da budućnost kojom dominira veštačka inteligencija „nije nužno budućnost koju želimo“.

"Moramo da maksimiziramo dobro u odnosu na loše. Kongres sada ima izbor. Imali smo isti izbor kada smo se suočili sa društvenim medijima. Nismo uspeli da iskoristimo taj trenutak", upozorio je on.

Ono što je jasno iz svedočenja jeste da postoji dvostranačka podrška za novo telo koje će regulisati industriju.

Međutim, tehnologija se kreće toliko brzo da su se zakonodavci pitali da li bi takva agencija bila u stanju da prati korak.

(EURACTIV.rs)