Poljoprivreda

SLOVAČKI FARMERI SPREMNI DA SE PRIDRUŽE PROTESTIMA: Politiku EU nazivaju „zelenim fanatizmom“

Autor Milena Antonijević

Slovački farmeri spremni su da se pridruže evropskim kolegama u protestima koji su potresli mnoge zemlje poslednjih nedelja, saopštila je Slovačka komora za poljoprivredu i hranu, dodajući da je za to kriv „zeleni fanatizam" EU

Izvor: Mondo

SPPK veruje da su Brisel i njegova zelena politika u korenu nevolje evropskih farmera.

Ovo takođe uključuje probleme koji su rezultat lošeg upravljanja Slovačkom agencijom za poljoprivredna plaćanja (APA) i definisanja nacionalnog strateškog plana za implementaciju CAP-a.

Na primer, po prvi put u 19 godina članstva u EU, agencija nije uspela da izvrši direktna plaćanja na vreme, a jedan broj poljoprivrednika i dalje čeka svoj novac. Glavni razlozi za to su nespremnost APA-e i prekomerno nacionalno zakonodavstvo.

Evropska komisija je prošle nedelje popustila pred nekim zahtevima poljoprivrednika i predložila da se za još godinu dana obnovi suspenzija uvoznih dažbina i kvota na ukrajinski poljoprivredni izvoz u EU.

Takođe je predložila da se poljoprivrednicima iz EU omogući da produže izuzeće od pravila ZPP-a koja zahtevaju od farmi da ostave zemljište kao ugar do kraja 2024. godine.

Mešutim, slovački farmeri takve ustupke vide kao „pseudo popustljivost", a predsednik SPPK Emil Mačo je to nazvao „poslednjom kapljicom koja preliva čašu i za evropske i za slovačke farmere".

„Poljoprivrednici protestuju, pale gume, sipaju stajnjak po administrativnim centrima u pola zemalja EU, a to je samo posledica onoga što je često izazvano zelenim fanatizmom u EU", dodao je on.

Mačo kaže da su slovački farmeri zbog toga spremni da protestuju i da će to učiniti u koordinaciji sa poljoprivrednicima iz višegradske grupe. On takođe upozorava da će na ulice izbaciti "stotine traktora", kao što su to već učinili poljoprivrednici u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Španiji, Rumuniji, Poljskoj, Grčkoj, Portugalu i Holandiji.

Pored 5-6% obradivog zemljišta koje leži u ugaru u bloku EU, Mačo ukazuje na mnoge farmere koji više ne rade na poljima, već sede u kancelarijama pokušavajući da „ispune često besmislene administrativne propise EU".

„Povrh toga, hiljade tona useva, mesa i živine se otpremaju kroz luke i uvoze u Evropu sa druge strane planete. Zato poljoprivrednici EU blokiraju luke: žele da pokažu da Evropa može da se hrani i da još izvozi", takođe je naglasio predsednik SPPK.

(M.A./EURACTIV.rs)