Na zahtev misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama, održana je vanredna sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj se raspravljalo o skorašnjim potezima kosovske vlasti. Sednici su prisustvovali i predsednik Srbije i kosovski premijer.
Nakon održane sednice Saveta bezbednosti UN, novinarima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je poručio je da je zadovoljan onim što je čuo na vanrednoj sednici Saveta bezbednosti UN i istakao da su poruke Srbije bile sadržajne, jasne, odgovorne i ozbiljne. Kako god okrenete, ovo je jedna mala, ali značajna pobeda Srbije, naglasio je Vučić.
"Videli ste argumentaciju koja se zasiva na ličnoj mržnji... Kada ne možete da odgovorite na argumente o ZSO, o napadima na Srbe, o tome zašto maltretirate zaposlene u srpskim ambulantama, domovima zdravlja i opštinama, kakva je to robusna demokratija gde je izlaznost tri odsto, onda morate da krenete sa ličnim uvredama. Dobro je što nisu imali ozbiljniju argumentaciju od toga", rekao je Vučić novinarima nakon sednice, prenosi RTS.
Ukazao je da je zadovoljan onim što smo mogli da čujemo na sednici Saveta bezbednosti.
Prema njegovim rečima, tek će analizirati sednicu, ali da misli da je na srpskoj strani bilo sedam od 15 zemalja koje nisu priznale kosovsku nezavisnost.
"Oko jedne nismo saglasni, ali po govoru koji je ta zemlja održala rekao bih da smo mi u pravu. Zadovoljan sam onim što smo mogli da čujemo. Najoštriji protiv nas i najviše na strani Prištine su bile Velika Britanija i Švajcarska. Bio sam iznenađen veoma korektnim istupom Francuza. Izuzetni su istupi Alžira, Kine, Rusije, Ekvadora, Sijera Leonea, Mozambika", zaključio je Vučić.
Dodao je da su bili korektni i istupi Koreje i Malte koje su priznale kosovsku nezavisnost.
"Naravno, ovo neće rešiti probleme na KiM, mi sutra nećemo moći da prenosimo dinare, ali naš narod treba da zna da ćemo se boriti za njih, kao što ćemo se boriti za istinu uvek i celog života", rekao je Vučić.
Pored toga, navodi da je američka predstavnica rekla da nije UN mesto za razgovor o Kosovu i Metohiji.
"Nažalost, odlukama iz 2010. godine i nekih drugih ovo mesto nije bilo važno za odlučivanje o KiM. Ja sam srećan što iako su mi govorili da nikada neću tražiti sednicu Saveta bezbednosti, tražili smo je, i zahvalan sam svima što su prihvatili tu sednicu i što smo na kraju imali otvorenu sednicu", dodao je Vučić.
Na pitanje da li je u ovakvim okolnostima moguće nastaviti dijalog, Vučić kaže da jeste.
"Samo nam rešite više Zajednicu srpskih opština, 11 godina to stoji. Kurti je nije ni pomenuo, neće da je pominju. Ali svi koji štite Kurtija pominju Banjsku, jer je to jedino što mogu da pomenu. Ja ne bežim od odgovora na to pitanje, ali Kurti beži kao đavo od krsta od ZSO, kao i oni da to pomenu", rekao je Vučić.
Istorijska sednica, kaže Brnabić
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić rekla je za RTS da je sednica Saveta bezbednosti UN o KiM bila istorijska. Po prvi put svetska javnost je čula argumente da ono što radi Kurti je zločin protiv čovečnosti. Mogli su se čuti korektni tonovi SAD, negativno me iznenadio stav Švajcarske, napomenula je Brnabićeva.
Predsednica Vlade Ana Brnabić rekla je da je predsednik Aleksandar Vučić mudro počeo raspravu na sednici SB UN sa ukidanjem dinara, jer je taj dokaz životno važan za srpsku zajednicu i predstavlja poslednji u nizu sistemskih planskih, namernih poteza Kurtija i Prištine ka kreiranju nepodnošljivih uslova za život čime izazivaju nepopravljivu štetu za srpski narod, što je po definiciji zločin protiv čovečnosti, zločin progona.
Prema njenim rečima Vučić je pokazao šta je sve Kurti činio od ukidanja tablica, preko konfiskovanja imovine, ugrožavanja Srpske pravoslavne crkve, pa do prisustva oružanih formacija, napada na Srbe i nekažnjavanja napadača.
Premijerka je prokomentarisala stavove država na sednici, rekavši da su mogli da se čuju korektni tonovi SAD i da je između 7 i 9 država od 15 imalo kritičan stav prema potezima Prištine.
Premijerka Brnabić je istakla da je zanimljivo da je tek u replici Aleksandar Vučić pomenuo da je Beograd unajmio britansku kompaniju "Henderson" da unese dinare na KiM, što mu je bio ključni argument kada je Kurti rekao da su Srbi krijumčarili novac.
(JA/EURACTIV.rs)