Politika

KOLIKO ĆEMO ČEKATI NA FORMIRANJE VLASTI U SRBIJI I BEOGRADU? Zakon propisuje određene rokove za novu Skupštinu i Vladu

Dok se glasovi još broje posle izbora, tokom dana saopštavaju za sada preliminarni rezultati čekajući one konačne, pred Srbijom je sada proces konstituisanje novog saziva Skupštine, a zatim i formiranje nove Vlade

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

U Srbiji su održani izbori na kojima su gađani birali predstavnike u republičkom, pokrajinskom i beogradskom parlamentu, kao i skupštinama još 64 grada i opštine. I dok se glasovi još broje, tokom dana saopštavaju za sada preliminarni rezultati čekajući one konačne, pred Srbijom je sada proces konstituisanje novog saziva Skupštine, a zatim i formiranje nove Vlade.

Za to, prema zakonima i Ustavu Republike Srbije, postoje određeni rokovi koji moraju da se ispoštuju.

Republička izborna komisija u roku od 96 časova od prijema svih zbirnih izveštaja o rezultatima glasanja, koje donose lokalne izborne komisije za sva biračka mesta na njenoj teritoriji, donosi i objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" ukupan izveštaj o rezultatima izbora za sva biračka mesta.

Konstitutivna sednica Narodne Skupštine se mora održati najkasnije 30 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora. Proces proglašenja konačnih rezultata izbora može da produži eventualno ponavljanje glasanja na određenim biračkim mestima, kao što je to prošle godine bilo u slučaju glasanja na biračkom mestu broj 6 u Bujanovcu, u mestu Veliki Trnovac.

Konstituisanje Skupštine počinje sednicom sazvanom od strane predsednika Narodne skupštine iz prethodnog saziva, tako da se sednica održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora.

Skupština je konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine poslanika, čime i formalno prestaje mandat starom sazivu. Rok za formiranje Vlade je 90 dana od od dana konstituisanja Narodne skupštine.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Ako do formiranja Vlade ne dođe, odnosno ako mandatar ne uspe u roku od mesec dana da formira vladajuću koaliciju, predsednik Republike raspušta Narodnu Skupštinu, i tada se ide na nove izbore.

Kako bi mogao da izgleda Parlament, kako vlast u Beogradu?

Iako još nisu objavljeni konačni rezultati, prema do sada obrađenom uzorku, IPSOS i Cesid dali su projekcije na osnovu kojih se pruža uvid u to kako bi mogla da izgleda vlast u Beogradu, kako na ona na republičkom nivou.

Cenzus prešle manjinske stranke

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) osvojio je 1,7 posto glasova i imaće šest mandata; lista čiji je nosilac SPP osvojila je 0,9 posto glasova i imaće tri mandata.

Prema do sada objavljenim rezultatima parlamentarnih izbora, na osnovu obrađenih 7.847 biračkih mesta od ukupno 8.273, lista "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" osvojila je 46,84 odsto, što znači da bi u skupštini trebalo da ima 127 mandata. 

Lista "Srbija protiv nasilja" osvojila je 23,38 odsto, što joj donosi 65 mandata.

Lista "Ivica Dačić - premijer Srbije" ima 6,59 odsto, zahvaljujući čemu može da ima 18 mandata. Koalicija NADA je dobila 5,02 odsto, a Branimir Nestorović "Mi - Glas iz naroda" 4,68 odsto. Obe koalicije, prema do sada obrađenim podacima, imale bi po 13 mandata.

Projekcije CeSID/IPSOS za Beograd

Prema projekcijama CeSID-a i IPSOS-a na osnovu 95 odsto obrađenog uzorka, lista oko SNS je na beogradskim izborima osvojila 38,7 odsto glasova (48 mandata), a lista "Srbija protiv nasilja" 34,7 odsto (43 mandata).

(J.N./EURACTIV.rs)